Προς το περιεχόμενο

Multicore καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα Belden,Μogami ειναι κλασσικα καλωδια και εχουν μεγαλη εξαπλωση μια και ως αμερικανικα τα "φορανε" σχεδον ολα τα  αμερικανικα studios,η υψηλοτερη τιμη τους ειναι και λογω των ΔΑΣΜΩΝ που επιβαλονται (και δεν επιβαλονται στα γερμανικα καλωδια),ενα ακομα καλωδιο που χρησιμοποιειται κατα κορον (σε στουντιο,ραδιοφωνικους και σε σχεδον σε ολους τους τηλεοπτικους σταθμους)  στη Γερμανια,ειναι το εξαιρετικο SOMMER Quantum (σε 3 πολυ γνωστα στουντιο που εχω παει στη Γερμανια οι ηχοληπτες ορκιζονταν στο...ονομα τους... ;D)  

 

Ενδεικτικες τιμες εδω (υπαρχει και Ελληνας αντιπροσωπος)

 

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_multicore_cables.html

 

αν ειναι τα τα σκασεις πολυ χοντρα τσεκαρε και τα VOVOX.

 

ολα τα καλωδια που αναφερεις παντως ειναι μια χαρα (τα Cordial δεν τα ξερω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα Belden,Μogami ειναι κλασσικα καλωδια και εχουν μεγαλη εξαπλωση μια και ως αμερικανικα τα "φορανε" σχεδον ολα τα  αμερικανικα studios,η υψηλοτερη τιμη τους ειναι και λογω των ΔΑΣΜΩΝ που επιβαλονται (και δεν επιβαλονται στα γερμανικα καλωδια),ενα ακομα καλωδιο που χρησιμοποιειται κατα κορον (σε στουντιο,ραδιοφωνικους και σε σχεδον σε ολους τους τηλεοπτικους σταθμους)  στη Γερμανια,ειναι το εξαιρετικο SOMMER Quantum (σε 3 πολυ γνωστα στουντιο που εχω παει στη Γερμανια οι ηχοληπτες ορκιζονταν στο...ονομα τους... ;D)   

 

Ενδεικτικες τιμες εδω (υπαρχει και Ελληνας αντιπροσωπος)

 

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_multicore_cables.html

 

αν ειναι τα τα σκασεις πολυ χοντρα τσεκαρε και τα VOVOX.

 

ολα τα καλωδια που αναφερεις παντως ειναι μια χαρα (τα Cordial δεν τα ξερω)

 

Έτσι για την ιστορία πάντως, τα mogami είναι made in Japan.

 

"Every foot of Mogami cable is made in Nagano, Japan under the direct supervision of the company founder who continues to work every day."

 

http://www.mogamicable.com/additional/best_cable.php

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You are right sir,I stand corrected... :)

 

 

Ειδες το "γηρασκω αει διδασκομενος" επαληθευεται καθημερινα.. ;D (απο την αλλη να σε λενε Mogami & να εισαι Αμερικανος ειναι κομματακι χλωμο... ;D)?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Every foot of Mogami cable is made in Nagano, Japan under the direct supervision of the company founder who continues to work every day."

:o :o :o

Τι λες ρε ο Θεός.... Κάθε πόδι......... Απ΄όλα τα καλώδια...........Κάθε μέρα....... Πω, πω ........

 

Ο άνθρωπος που έβλεπε τα καλώδια να περνάνε από μπροστά του

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ξερεις καλα τους Ιαπωνες,αγαπανε τοσο πολυ τη δουλεια και μισουν τοσο πολυ τη συνταξη οσο τις μισουν & τις  αγαπανε αντιστοιχα οι Ελληνες ΔΥ... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ξερεις καλα τους Ιαπωνες,μισουν τοσο πολυ τη συνταξη οσο την αγαπανε οι Ελληνες... ;D ;D

Παλαβός είσαι ρε;

Ν' αφήσω το υπέροχο χάζεμα του καλωδίου για να πάω στη παραλία για τσίπουρα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ δεν εισαι ΔΥ,οποτε πηγαινε οσο παραλια θελεις...σου εχει γινει η σουφρα απο τη δουλεια και εσενα ...ναααα με το συμπαθειο... ;D οποτε δικαιουσαι οση ξεκουραση θες..ΚΑΙ συνταξη ..ΔΙΠΛΗ..κατσε να παρω τηλεφωνο το βουλευτη να το κανονισω το θεμα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι τα SOMMER δεν τα ήξερα ούτε εγώ ή τουλάχιστον αν τα χρησιμοποιούν σε κάποιο στούντιο χωρίς να τα γνωρίζω.

 

Τα Mogami ξέρετε που μπορώ να τα βρώ Ελλάδα, μιλάμε πάντα για multicore.

 

Θα χρησιμοποιηθούν για μικρόφωνα όπως είπα και όσο αφορά το setup αυτή τη στιγμή είναι σχετικά φτωχό αλλά επειδή όλες οι καλωδιώσεις περνούν υπογείως δεν θα ήθελα να βάλω κάτι το οποίο δεν αξίζει, για να ησυχάσω μια για "πάντα" - σχετικά- και να ανησυχώ μόνο για την ανανέωση του εξοπλισμού.

 

Επίσης κάτι ακόμα...με την ίδια λογική δεν λειτουργούν και δικτυακά καλώδια S/STP?

 

Για όσους δεν γνωρίζουν σημαίνει Screened Shielded Twisted Pair χαρακτηριστική ωμική αντίσταση τα 100Ohm. Απλά μπορούν να μεταφέρουν ψηφιακό σήμα όπως για χρήση AES/EBU, ενώ η Belden έχει σημαντική διαφορά τιμής μεταξύ Audio multicore και Network S/STP (στη βιβλιογραφία μπορείται να τα βρείτε και ως S/FTP, είναι απλά ένα αρκετά καλά θωρακισμένο UTP καλώδιο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε publius,

 

Κατ' αρχάς εύχομαι καλά τελειώματα και ..καλή αρχή :)

 

Οι επιλογές σου είναι πολύ καλές και θα ξεχώριζα την mogami όπου και θα στην πρότεινα αλλά μόνο στην περίπτωση που έχει την ίδια ποιότητα με το 2549 καλώδιό της. Οι λεπτότερες σειρές έχουν και "μικρότερο" ήχο κατά τη γνώμη μου. Το 2549 διακρίνεται για το στρογγυλό χαμηλομεσαίο, είναι ελαφρά scooped στα μεσαία και άρα έχει τονισμένα (με γλυκό τρόπο) πρίμα.

 

Από Belden έχω εμπειρία με την φθηνότερη σειρά η οποία με άφησε αρκετά αδιάφορο όπως αδιάφορη είναι και φθηνή σειρά της Klotz, MY206. Από Klotz χρησιμοποιώ το MC5000 το οποίο είναι ουδέτερο καλώδιο με τάση όμως στο να γεμίζει τα χαμηλομεσαία του. Αν το multi της Klotz χρησιμοποιεί αυτό, τότε πάρτο με κλειστά μάτια.

 

Τέλος, η καλύτερη επιλογή από αυτά που γνωρίζω είναι η Vovox όπως ανέφερε και ο superfunk όπου το χρησμοποιούμε στο στούντιο στο 70% περίπου της συνολικής καλωδίωσης.

Επειδή όμως έχω κάνει πατέντα και δεν έχω χρησιμοποιήσει το Multi της παρά μόνο απευθείας καλώδια που περνάνε τον τοίχο, δεν μπορώ να ξέρω αν έχει την ίδια υψηλή ποιότητα με τα κανονικά.

Γενικά μιλάμε όμως για υψηλή τιμή που ίσως ξεπερνάει τα 100€/μ για 16άρι Multi.

Τιπ! Για τις επιστροφές των ακουστικών μπορείς να χρησιμοποιήσεις φθηνό καλώδιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μετά από ενδελεχή έρευνα όσον αφορά τα multicore καλώδια ή αλλιώς πολυκαλώδια στην ελληνική, έφτασα σε μερικά συμπεράσματα σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εκάστοτε καλωδίου.

 

Πριν ξεκινήσω να τονίσω μερικά σημαντικά χαρακτηριστικά γενικά αλλά και ειδικότερα και για τις δικές μου ανάγκες. Πάντα μιλάμε για την bulk μορφή του καλωδίου στην οποία μπορείς να επιλέξεις τα μέτρα που χρειάζεσαι. 

 

Μεγάλης σημασίας είναι η διάμετρος του αγωγού του καλωδίου δηλαδή το μέσο από το οποίο περνάει το σήμα του μικροφώνου/ρεύμα. Υπάρχουν διάφορα standard τα οποία ακολουθούν οι εταιρείες αλλά το πιο κοινά αποδεκτό είναι το American Wiring Gauge ή αλλιώς AWG το οποίο λειτουργεί ανάστροφα. Με λίγα λόγια όσο μεγαλώνει το AWG τόσο μικραίνει η διάμετρο, π.χ. το AWG18 είναι μεγαλύτερο σε διάμετρο από το AWG24 κοκ. Κατά την έρευνα μου είδα ότι όλα αυτά τα πολυκαλώδια είναι μεταξύ AWG24 και AWG26. Όπως καταλαβαίνετε το AWG 26 έχει μικρότερη διάμετρο οπότε και πιο “μικρό” σήμα.

 

Σημαντική είναι και η θωράκιση των ζευγών αγωγού την οποία έχει μιας και υπάρχουν δύο ειδών θωρακίσεις το μπλενταζ το οποίο είναι το κλασικό πλέγμα συρμάτων και το foil το οποίο είναι το τυλιγμένο ‘ασημόχαρτο’. Η διαφορά τους είναι ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων το μπλεντάζ (βλ. Belden), έχουμε θωράκιση στο 93% της επιφάνειας ενώ με το foil έχουμε 100%. Εξίσου σημαντική όμως είναι και η συνολική θωράκιση όλου του καλωδίου (του συνόλου των αγωγών)

 

Σημαντική είναι η χαρακτηριστική αντίσταση του καλωδίου μιας και όσο μεγαλώνει το μήκος του πολυκαλωδίου τόσο πιο ευπαθές γίνεται και το σήμα. Πιστέψτε με από προσωπική εμπειρία και όσοι γνωρίζεται από καλώδια συνεστραμένων ζευγών το σημαντικό δεν είναι το μήκος του καλωδίου αλλά το μήκος των αγωγών που έχει το καλώδιο, π.χ. ένα καλώδιο 10 μέτρων μπορεί να έχει 11 μέτρα αγωγό. Όταν ιδίως μιλάμε για πολυκαλώδια, τότε υπεισέρχονται και άλλα επαγωγικά φαινόμενα του ενός ζεύγους από το γειτονικό του ζεύγος (φαινόμενο NEXT) αλλά και από το σύνολο όλων των αγωγών (φαινόμενο PSNEXT). Αυτά τα φαινόμενα στην ελληνική βιβλιογραφία θα τα βρείτε ως φαινόμενο παραδιαφωνία.

 

Υπάρχουν και άλλοι σημαντικοί παράγοντες σχετικά με διάφορα χαρακτηριστικά των καλωδίων όπως είναι η χωρητικότητα του καλωδίου ή ακόμα και το κράμα χαλκού που χρησιμοποιεί η εκάστοτε εταιρεία αλλά είμαι σίγουρος ότι όποιος το ψάξει όπως εγώ θα κοντοσταθεί στους ανώτερους σημαντικούς παράγοντες που περιέγραψα και όχι στα ψιλά γράμματα. Αυτό συνέβη και στη περίπτωση μου όχι γιατί δεν ήθελα να το ψάξω ή δεν ήξερα, απλά οι επιλογές που σου δίνει η κάθε εταιρεία σε μορφή πολυκαλωδίου είναι λίγες.

 

Να υπενθυμίσω εδώ ότι η έρευνα σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά έγινε ήταν δευτερογενούς φύσεως δηλαδή έγινε μετά από ψάξιμο στις ιστοσελίδες των εταιρειών και σε συνεννόηση με των εκάστοτε έλληνα αντιπρόσωπο, όχι σε άμεση επαφή με την ίδια την κατασκευάστρια εταιρεία.

 

Εμένα με ενδιέφεραν τα πολυκαλώδια των 8 και 16 ζευγών οπότε για αυτά έγινε η έρευνα, επίσης μετά δική σας προτροπή όπως βλέπετε παραπάνω αλλά και από προσωπική εμπειρία από αυτές τις εταιρείες αλλά ΟΧΙ από τα πολυκαλώδια τους επιλέχθηκαν οι Belden, Mogami…

 

Η Belden προσφέρει σαν λύσεις τους παρακάτω τύπους για 16άρι πολυκαλώδιο, αντίστοιχοι τύποι υπάρχουν και για το 8άρι. Παράλληλα θα σας υποδεικνύω και το λόγο που ΔΕΝ θα το επέλεγα βάσει των παραπάνω σημαντικών χαρακτηριστικών. Στη συγκεκριμένη λίστα αναγράφω μόνο ΕΝΑΝ από τους ανασταλτικούς παράγοντες, ΟΧΙ όλους, είμαι σίγουρος ότι αν το ψάξετε μόνοι θα βρείτε και άλλους.

 

Belden 46305, Οι αγωγοί είναι AWG26  άρα είναι μικρότεροι από άλλους τύπους

 

Belden70035, Οι αγωγοί είναι AWG26  άρα είναι μικρότεροι από άλλους τύπους

 

Belden 1514C, Αν και έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα/πόδια από άλλα, πληροί όλες τις σημαντικές για μένα προϋποθέσεις. Επίσης έχει χαρακτηριστική ωμική αντίσταση 50Ohm, θα δείτε παρακάτω γιατί το αναφέρω.

 

Belden1916A, Ενώ έχει θωράκιση για κάθε ζεύγος, δεν έχει θωράκιση στο σύνολο των αγωγών και η χαρακτηριστική του ωμική αντίσταση είναι 60Ohm, λίγο μεγαλύτερη από του

 

Belden 1514C. Όσο μικρότερη η αντίσταση τόσο μικρότερη και η απόσβεση σήματος.

 

Belden1850F, Μια χαρά καλώδιο αλλά είναι για ψηφιακά σήματα AES/EBU οπότε δεν κάνει για αυτό που θέλω και ο αντιπρόσωπος έχει έλλειψη αυτή τη στιγμή.

 

Το πρόβλημα γενικά με όλα τα καλώδια της Belden είναι ο τρόπος κατασκευής τους. Ναι γνωρίζω ότι είναι πολύ καλή αξιόπιστη εταιρεία αλλά όλοι παραπάνω τύποι πολυκαλώδίων γίνονται με την μέθοδο round και όχι συνεστραμένων ζευγών (twisted pair). Με άλλα λόγια τη συστροφή ανάμεσα στα ζεύγη τη χρειαζόμαστε γιατί μειώνεται το φαινόμενο της παραδιαφωνίας (NEXT), χρησιμοποιώντας διαφορετικό βηματισμό συστροφής του εκάστοτε ζέυγους. Αν δεν υπάρχει συστροφή δηλ. είναι round τότε είναι πολύ πιθανό να έχουμε παραδιαφωνίες μέσα στο σήμα μας.

 

Για να σας δώσω να καταλάβετε τι είναι η παραδιαφωνία, λογικά οι κάπως παλαιότεροι θυμόμαστε όταν μιλούσαμε με καμιά ‘θειά’ ή ‘θεά’ στο τηλέφωνο και κάπου έμπαιναν και άλλες κουτσομπόλες θειές από άλλη γραμμή, αυτό είναι το φαινόμενο της παραδιαφωνίας. Η επαγωγική διείσδυση σήματος μιας γραμμής σε μια γειτονική της. Αυτό το φαινόμενο βέβαια το συναντάμε έντονα σε υψίσυχνα ρεύματα όπως είναι αυτά των δικτύων υπολογιστών αλλά και πάλι θα είναι μια πάρα πολύ κακή εμπειρία να το συναντήσουμε και στο ήχο μας, αφού έχουμε δώσει τα ωραία μας λεφτουδάκια και αφού μας έχει βγει το λάδι να τα περάσουμε εσωτερικά μέσα από τοίχους και κάτω από πατώματα.

 

Η Mogami προσφέρει μόνο δύο τύπους πολυκαλώδιου

 

Mechatro(0.08mm² / #28AWG) Series, το οποίο όπως βλέπετε είναι στα 28 AWG δηλαδή ο αγωγός είναι ακόμα πιο μικρός. Το οποίο μπορείς να το βρεις και σε μορφή round αλλά και με τη μορφή twisted pair. Ο αντιπρόσωπος δεν μπορούσε να μου ξεκαθαρίσει ποιο από τα δύο είχε.

 

0.15mm² (#26AWG) Series, με 26 AWG είμαι σίγουρος ότι μπορούμε και καλύτερα. Επίσης αυτό είναι μόνο σε μορφή round.

 

Klotz έχει διάφορες λύσεις

 

PolyFIX - n x 2 x 0.22 mm² - Halogen-Free, η συνολική της θωράκιση είναι μόνο στο 85% της επιφάνειας του καλωδίου, και επίσης δεν μου κάνει γιατί δεν βγαίνει με 16 ζεύγη, μετά τα 12 πάει απευθείας στα 24. Θα μου πείτε γιατί δεν παίρνεις δύο οκτάρια. Έχει να κάνει με τις αναμονές που έχω αφήσει μιας και η συνολική διάμετρος ενός multicore 16 ΔΕΝ είναι ίση με τη συνολική διάμετρο ΔΥΟ multicore 8.

 

PolyFIX - n x 2 x 0.22 mm² - FRNC – Compact, τα ίδια με τα παραπάνω, ευτυχώς βγαίνει σε multicore 16.

 

Installation Multicore PolyFIX - n x 2 x 0.22 mm² - XLPE, η θωράκιση του είναι foil που σημαίνει ΜΑΛΛΟΝ 100% για την εταιρεία εγώ έχω μια μικρή επιφύλαξη. Επίσης είναι το νέο προϊόν της στα multicore, μάλλον για να αντικαταστήσει το επόμενο (βλ. παρακάτω)

 

Studio Multicore PolyWIRE - n x 2 x 0.22 mm² - XLPE, δεν έχει συνολική θωράκιση και μιας και έχει τα ίδια χαρακτηριστικά πάνω κάτω με το PolyFix (βλ. άνωθεν), θα αντικατασταθεί οπότε θα είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί.

 

Όλα τα καλώδια εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι 24AWG όσο και αν δεν αναφέρεται η επιφάνεια όμως όπως αναφέρεται είναι 0.22mm2 που είναι 24AWG. 

 

Τα υπόλοιπα πολυκαλώδια της εταιρείας είναι είτε για πολύ μικρότερες εφαρμογές μέχρι 4 κανάλια είτε είναι για ψηφιακά σήματα AES/EBU.

 

Βάσει διαφόρων forum όσοι έχουν χρησιμοποιήσει Klotz πίνουν νερό στο όνομά τους και τα συγκρίνουν για τις πολυκαλωδιακές τους λύσεις με τη Belden και τη Mogami τις οποίες απ’ότι λένε τις ξεπερνάει. Δική μου γνώμη βάσει χαρακτηριστικών είναι ότι όντως τα χαρακτηριστικά των Klotz είναι εξίσου καλά ίσως και καλύτερα κατά περιπτώσεις από τα Belden και Mogami αλλά είμαι σίγουρος ότι οι χρήστες τους συγκρίνουν και την αξία τους σε σχέση με το κόστος. Κακά τα ψέματα τα Klotz είναι πιο φθηνά από τη Belden και τη Mogami.

 

Sommer τα οποία είδα να προτείνει ο SF και ομολογώ δε ήξερα προσφέρουν μόνο την παρακάτω λύση  σε bulk μορφή.

 

SC-PLANET η οποία είναι 24AWG μεν αλλά δυστυχώς η χαρακτηριστική αντίσταση του είναι στα 75Ohm που είναι πάρα πολύ μεγάλη συγκριτικά με άλλα πολυκαλώδια.

 

Τα Vovox δεν τα έχω ψάξει καν γιατί η τιμή τους ήταν απαγορευτική, θα μου πείτε αξίζει τον λεφτά. Ναι είναι σίγουρο ότι αξίζει τα λεφτά απλά δεν νομίζω ότι αξίζει τόσο όσο είναι η διαφορά από το ακριβότερο της Belden ή της Mogami ιδίως για τα λίγα μέτρα (6μ από 16άρι και 11μ από 8άρι) πολυκαλώδιου που χρειάζομαι.

 

Είμαι ακόμα σε σκέψη αλλά τουλάχιστον έχω πλέον έναν οδηγό για τα πολυκαλώδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου