Προς το περιεχόμενο

Περι "σκληρής" κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή γίνεται εκτεταμένη αναφορά στο όνομά μου (και δεν κρύβομαι πίσω από nickname-καθότι είμαι ο Νέστορας Αποστολόπουλος και παίζω κιθάρα στους 4 Wheel Drive) oφείλω να πω τα εξής:

Είμαι μεγάλος φαν της μουσικής, παίζω, ακούω, παρακολουθώ, το μεγαλύτερο μέρος του ελεύθερου χρόνου μου. Συμμετέχω αρκετό καιρό στο forum, έχω ανεβάσει πολλά κομμάτια, κρίνομαι, έχω γνωρίσει πολύ κόσμο, έχω τζαμάρει με αρκετά μέλη, έχοντας αποκτήσει και ουκ ολίγους καλούς φίλους.

Ποτέ μα ποτέ δεν έχω ζητήσει "φιλική" αντιμετώπιση στα clips μου και από τη στιγμή που εκτίθεμαι δέχομαι όλα όσα κατά καιρούς μου έχουν γράψει.

Προσπαθώ ως φαν ν' ακούω όλα ή όσο το δυνατόν περισσότερα από τα clips που οι συμφορουμίτες ποστάρουν και λέω τη γνώμη μου.

Τις περισσότερες φορές εκστασιάζομαι ακούγοντας κάτι καλό και γράφω διθυραμβικά σχόλια, πολλές φορές σε αδιάφορα σιωπώ και άλλες φορές σε ακούσματα που προσβάλλουν την αισθητική μου γράφω ανάλογα. Ποτέ και στους καλύτερους φίλους μου δεν έχω χαϊδέψει αυτιά  (Ξέρουν αυτοί ποιοί είναι).

Γιατί δεν γίνεται αναφορά στα σχόλιά μου της 1ης κατηγορίας κομματιών? (Τα οποία είναι και η πλειονότης).

Ακούστε, αυτό που έκαναν οι μοναχοί, που βάφτιζαν το κρέας φασολάδα σε περίοδο νηστειών ούτε το έκανα και ούτε θα το κάνω.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στον Νέστορα >  :-X :-[ :'( :-*

 

Τέλος.

όποιος δεν αντέχει κριτική-καλή ή κακή δεν έχει σημασία- δεν πρέπει και να ποστάρει clips ;)

Έτσι! +1.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευγένεια και το τακτ απαιτείται.

 

Νομίζω αυτό τα λέει όλα.

Μπορείς να πεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα και έτσι:

"το τραγούδι δεν ακούγεται επειδή δεν ξέρεις να τραγουδάς - τράβα να μάθεις και ξαναέλα"

 

και έτσι:

"η απειρία σου στα φωνητικά είναι εμφανής και τελικά είναι εις βάρος του τραγουδιού - θα σου πρότεινα να κάνεις ορισμένα μαθήματα και να ξαναπροσπαθήσεις".

 

και φυσικά με χιλιάδες αποχρώσεις του ίδιου νοήματος προς το πιο αγενές ή προς το πιο ευγενικό.

 

Φυσικό είναι ο "υπό κριτική" να αντιδράσει στην πρώτη περίπτωση και να απορρίψει την κριτική ως απλές κακίες και να δεχθεί τη δεύτερη ως εποικοδομητική η οποία μπορεί και να τον βελτιώσει. Αλλά και οι δύο λένε το ίδιο πράγμα.

 

Προτείνω σε όλους ΜΑΣ να γράφουμε κριτική όταν δεν βαριόμαστε να γράψουμε πέντε πράγματα με τακτ και ευγένεια. Αν βαριόμαστε ας μην γράφουμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό τα λέει όλα.

Μπορείς να πεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα και έτσι:

"το τραγούδι δεν ακούγεται επειδή δεν ξέρεις να τραγουδάς - τράβα να μάθεις και ξαναέλα"

 

και έτσι:

"η απειρία σου στα φωνητικά είναι εμφανής και τελικά είναι εις βάρος του τραγουδιού - θα σου πρότεινα να κάνεις ορισμένα μαθήματα και να ξαναπροσπαθήσεις".

 

και φυσικά με χιλιάδες αποχρώσεις του ίδιου νοήματος προς το πιο αγενές ή προς το πιο ευγενικό.

 

Φυσικό είναι ο "υπό κριτική" να αντιδράσει στην πρώτη περίπτωση και να απορρίψει την κριτική ως απλές κακίες και να δεχθεί τη δεύτερη ως εποικοδομητική η οποία μπορεί και να τον βελτιώσει. Αλλά και οι δύο λένε το ίδιο πράγμα.

 

Προτείνω σε όλους ΜΑΣ να γράφουμε κριτική όταν δεν βαριόμαστε να γράψουμε πέντε πράγματα με τακτ και ευγένεια. Αν βαριόμαστε ας μην γράφουμε.

 

μπαααα ......... δεν ........ άσε

 

 

;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάνω κάτω όλοι γνωρίζουμε πιο είναι το μουσικό επίπεδο που έχει κάθε μέλος σε αυτό το φόρουμ.

Υπάρχουν ενεργοί  μουσικοί με πολύ υψηλό επίπεδο, παιδιά που τώρα κάνουν το ξεκίνημά τους  , άνθρωποι που αγαπούν τη μουσική και εκφράζονται μέσο αυτής στον ελεύθερο τους χρόνο , άνθρωποι που αγαπούν τα μουσικά όργανα και το μηχανήματα και δε δίνουν πολύ σημασία στη μουσική ,κλπ κλπ.

  Καλό είναι ανάλογα με το επίπεδο και τις δυνατότητες των μουσικών που μοιράζονται την προσπάθεια τους, να υπάρχει και αντίστοιχη αντιμετώπιση.

Κατά τη γνώμη πρέπει να υπάρχει Ενθάρρυνση και επιείκεια σε νέους μουσικούς και πιο αντικειμενική κριτική σε  προχωρημένους και πάνω από όλα ευγένεια :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Προς inkve: Το πρωτο σχόλιο για την έκθεση ήταν δικό μου. Το δεύτερο δεν ήταν. Επίσης ένα φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας και φυσικά είναι δύσκολο κάτω από την ανωνυμία όπου όλοι κρίνονται από τα γραπτά τους να μη χρειαστεί με τεκμήρια να αποδείξεις αυτά που λες. Και φυσικά πολλοί δεν είναι διατεθειμένοι ούτε διαθέτουν το χρόνο να το κάνουν. Απόλυτα κατανοητό. Αλλά αυτο δεν μειώνει όσους το κάνουν. Αντιθέτως θα έλεγα. Εκτός κι αν μπεις επώνυμα και σε συνοδέψουν οι περγαμηνές σου.

 

δεν ειμαι ανωνυμος...με ξερεις σαν inkve σε γνωριζω σαν yameth....so far so good το λοιπον...

αν η προυποθεση το να γινουν πιστευτα αυτα που γραφω ειναι να δωσω ονοματεπωνυμο αλλα και οποιαδηποτε αλλη...περγαμηνη(ειλικρινα τι εννοεις με αυτο?)δεν το κανω διοτι δεν χρειαζεται...αλλωστε ολοι με nicknames μπαινουμε εδω....γιατι εμενα ξαφνικα να με χτυπησει το στιγμα της <<ανωνυμιας>>??

 

οπως εγραψες ο καθεις μεσα σε ενα φορουμ κρινεται απο τα γραπτα του.

το ελπιζω διοτι δεν εχω κανενα απολυτως λογο να νιωσω πως θα κριθω αρνητικα απο τα γραφομενα μου καθως ουτε αγενης ειμαι..ουτε προσβαλλω..ουτε flame κανω..με ελληνικους χαρακτηρες δακτυλογραφω..

και γενικως τηρω αψογα τους κανονες συμπεριφορας.

 

το οτι σε αρκετα ποστ υπαρχει μια διαχιτη ειρωνικη και περιπαικτικη διαθεση δεν ειμαι ο μονος

που το εχω εντοπισει και αυτο αλλωστε σχολιασα σαν μοναδικο αρνητικο..

 

το οτι καποια μελη συμφωνησαν μαζι με αυτο πιστευω ειναι καλη...αποδειξη περι τουτου...ειμαι λαθος?

 

επισης για τα προ λιγων μηνων σχολια σου χαιρομαι που το θυμασαι..εγω παντως εχω καθαρα στην μνημη μου πως μια απορια οπως <<μα που ειναι ολοι αυτοι??>>την ειχες εκφρασει..

 

 

προς audiokostas:

 

ενα φορουμ σαν το noiz(και οποιοδηποτε noiz) οπου εχουν συμμετοχη παμπολοι εμπειροτεροι και ικανοτεροι παιχτες

και μουσικοι απο εμενα το θεωρω παρασαγκας ανωτερο των κοινωνικων ομαδων που ανεφερες

 

για εσενα οι ομαδες αυτες και το noiz(και οποιοδηποτε noiz) μπορει να ειναι pretty much the same...

 

για εμενα οχι...θελω να πιστευω οτι σε ενα μουσικο φορουμ με τοση γνωση και εμπειρια μαζεμενη δεν θα κριθω  με κρητιρια καλυτερης προσοχης(στρατος)το βουλωνω για να εχω και αυριο(δουλεια)η ακομα χειροτερα το πως ντυνομαι,

τι μουσικη μαρεσει,αν ειμαι κοντος-ψηλος-χοντρος-ομορφος(σχολειο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου