Προς το περιεχόμενο

Περι "σκληρής" κριτικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Benedetto, η διαγραφή λογαριασμού είναι κάτι που συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια και από όσο ξέρω μόνο όταν το ζητήσει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος. Αν υποθέσουμε ότι πράγματι σου τους διέγραψαν (πληθυντικός!) χωρίς να το ζητήσεις, τότε σημαίνει πως επανειλημμένως προσέβαλες κόσμο, ήσουν αγενής, επιθετικός, συνεχής πηγή μπελάδων, flames κλπ. Αλλά ακόμη και δυο-τρια χρόνια πριν που συνέβαινε αυτό και υπήρχαν πολλές αψιμαχίες κατευθυνόμενες κυρίως από τα ίδια άτομα, οι λογαριασμοί τους όχι μόνο δεν διαγράφτηκαν αλλά τα παιδιά βρίσκονται ακόμη εδώ. Αν γράψεις και τα usernames που είχες, πιστεύω πως θα γίνει πολύ εύκολα αντιληπτό αν ήσουν όντως σε αυτή την κατηγορία ή όχι.

 

Βαρτάνη δεν χρειάζεσαι την άδειά μου ή συμβουλή για οτιδήποτε. Είσαι ελεύθερος να γράφεις ό,τι θες, αρκεί να συμφωνεί με τους κανονισμούς και να βρίσκεται σε ένα κλίμα συνύπαρξης και σεβασμού απέναντι σε όλους τους υπόλοιπους και προς αυτόν που σε φιλοξενεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βαρτάνη δεν χρειάζεσαι την άδειά μου ή συμβουλή για οτιδήποτε. Είσαι ελεύθερος να γράφεις ό,τι θες, αρκεί να συμφωνεί με τους κανονισμούς και να βρίσκεται σε ένα κλίμα συνύπαρξης και σεβασμού απέναντι σε όλους τους υπόλοιπους και προς αυτόν που σε φιλοξενεί.

 

Φωναζει ο κλεφτης,για να φοβηθει ο νοικοκυρης.

 

Αν καποιος ειναι ενταξει,δεν ειναι βεβαια εσυ,γιατι δεν συναδεις με τα γραφομενα σου.

 

Βαρτάνη, ..... Το να εκσφενδονίζεις σκουριασμένες χαζομπηχτές σκοτώνοντας ώρα ον ε λέιζι αφτερνούν, όχι.

 

Δεν ξερω κατα ποσο συμφωνει με τους κανονισμους. ;)

 

Ειδικα εκεινο του "σεβασμου" μου αρεσε.

 

Ξεφυγες και ξεφυγαμε απο το θεμα.Τελος.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρτάνη θα σου δείξω πώς αποφεύγεται το "δόλωμα" για flames από κάποιον που κάνει πως δεν καταλαβαίνει ή ψιλοϋπονοεί με μισόλογα πως αδικείται ενώ τα γραφόμενά του τον έχουν ήδη χαρακτηρίσει επανειλημμένως:

 

Σου εύχομαι ένα καλό απόγευμα. :)

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Benedetto, η διαγραφή λογαριασμού είναι κάτι που συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια και από όσο ξέρω μόνο όταν το ζητήσει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος. Αν υποθέσουμε ότι πράγματι σου τους διέγραψαν (πληθυντικός!) χωρίς να το ζητήσεις, τότε σημαίνει πως επανειλημμένως προσέβαλες κόσμο, ήσουν αγενής, επιθετικός, συνεχής πηγή μπελάδων, flames κλπ. Αλλά ακόμη και δυο-τρια χρόνια πριν που συνέβαινε αυτό και υπήρχαν πολλές αψιμαχίες κατευθυνόμενες κυρίως από τα ίδια άτομα, οι λογαριασμοί τους όχι μόνο δεν διαγράφτηκαν αλλά τα παιδιά βρίσκονται ακόμη εδώ. Αν γράψεις και τα usernames που είχες, πιστεύω πως θα γίνει πολύ εύκολα αντιληπτό αν ήσουν όντως σε αυτή την κατηγορία.

 

Συγνωμη δεν διεγραφησαν οι λογαριασμοι μου αλλα δεν μπορεσα να μπω ποτε ξανα (ban η kick δεν ξερω πως να το πω) και οχι δεν ημουν αγενης και δεν εβρισα.Εσυ ομως γιατι μαχεσαι δεν καταλαβαινω εφ οσον εγω δεν εχω προβλημα.Μπατσος του φορουμ εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι.. το noiz.gr είναι ο παράδεισος της "τρυφερής" κριτικής, με την έννοια ότι εδώ δεν υπάρχει κανένα απολύτως κόστος για τον κρινόμενο (πέραν ίσως ενός προσωρινού ψυχολογικού στραπατσαρίσματος). Πολύ συχνά - έχει παρατηρηθεί από πολλούς - υπάρχει κόμπος στο να πει κάποιος τα πράγματα με το όνομά τους, προκειμένου να μη χαλάσει το ευχάριστο/παρεϊστικο κλίμα.

 

Στο παρελθόν, όταν είχα παρεξηγήσει κάποια πράγματα σε σχέση με το φόρουμ, είχα συχνά αναλωθεί στη λεγόμενη "σκληρή κριτική". Καίτοι (χωρίς καμία εξαίρεση) ήμουν ακριβής όταν προέβλεπα το "μέλλον" διαφόρων που είχαν ενοχληθεί από τη κριτική μου, αποφάσισα πριν αρκετό καιρό ότι δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες παρεμβάσεις.

 

Συνεπώς, θεωρώ το thread άκυρο, ειδικά με τον τίτλο που έχει, διότι όχι μόνο αναφέρεται σε κάτι που ΔΕ συμβαίνει, αλλά ήδη έχει αρχίσει να φιλοξενεί και ακόμη πιο άκυρες (κλικα κλπ) απόψεις για τους λόγους για τους οποίους συμβαίνει (αυτό που ΔΕ συμβαίνει).

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξεφρασα την αντιρρηση μου για τον τιτλο στα αρμοδια ατομα

 

οπως ειπα το προβλημα που βλεπω δεν βρισκεται στην ηπια η σκληρη κριτικη αλλα στην αντικατασταση αυτης με ειρωνια κ "δουλεμα". το να μιλαμε για κλικα ειναι οντως ακυρο.

 

τελικα συμφωνω με τον trolley οτι δεν υπαρχει λογος για τετοιες περεμβασεις γτ το μονο που 8α καταφερει καποιοσ ειναι να αναλω8ει χωρις τελικα αποτελεσμα μιας κ οπως ειπε κ ο trolley υπάρχει κόμπος στο να πει κάποιος τα πράγματα με το όνομά τους, προκειμένου να μη χαλάσει το ευχάριστο/παρεϊστικο κλίμα.

 

μερικα πραγματα ειναι οπως ειναι.

 

ΥΓ ζητω προκαταβολικα συγγνωμη απο τον χρηστη trolley για την περιπτωση στην οποια  ερμηνευσα με διαφορετικο τροπο τα γραφομενα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Come_Clarity καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου αλλά το forum έχει την ελευθερία στο να σε βοηθάει να φιλτράρεις αυτά που θέλεις. Πολύ απλά αν βλέπεις ότι κάποια άτομα "μολύνουν" ένα thread που σε ενδιαφέρει μπορείς απλά να τα αγνοείς και να πηγαίνεις παρακάτω και να ασχολείσαι με αυτούς που σε ενδιαφέρουν και με τα θέματα που σου αρέσουν. Αν βλέπεις π.χ. υπερβολικά παρείστικο ένα θέμα, προσπέρνα το και άσε τα παιδιά να κάνουν όση πλάκα θέλουν. Με τον καιρό θα βρείς και εσύ τι και ποιος σου ταιριάζει ώστε να ανταλλάσεις απόψεις και να ωφελείσαι από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε και ο καθένας έχει το δίκιο του αλλά εγώ από την άλλη έχω βαρεθεί από την κλάψα/μοίρλα/γκρίνια και το παιδικό εσείς/εμείς, νέοι/παλιοί, κλίκα/ανένταχτοι και λοιπές ετικέτες που βολεύουν στην κοινωνική μας κατηγοριοποίηση.

 

Στις παιδικές σας παρέες στις γειτονιές σας θέλαν για συμπαίχτη σαν πρωτοεμφανιστήκατε;

Στο νέο σας σχολείο που πήγατε σας αγκάλιασαν τα παιδιά που δεν ξέρετε;

Στη καινούρια σας δουλειά κάναν χορό για πάρτη σας;

Στο στρατό χτυπάγαν προσοχή όταν πρωτοπήγατε στη μονάδα;

Μάλλον όχι.

Δεν διαφέρει δραματικά και εδώ το πράγμα, εκτός του ότι δεν υπάρχει προσωπική επαφή πέραν αυτής που επιθυμείτε.

 

Κάθε κοινωνική μας συμμετοχή και ακόμα περισσότερο αποδοχή θέλει και την προσπάθειά της.

Αν περιμένετε αποδοχή:

...αν και είστε αγενείς, ξεχάστε το.

...αν και βαριέστε να πολυγράφετε, πάλι ξεχάστε το.

...επειδή η μαμά σας σας είπε ότι είστε το δώρο του Θεού στη γη, ματαξεχάστε το.

 

Κάθε κοινωνική ομάδα έχει τους κώδικές της και το je ne sais quoi της και αν σε νοιάζει η κοινωνικοποίηση σε αυτήν, τους αφουγκράζεσαι και λειτουργείς ανάλογα της επιθυμίας σου σε αυτή την ένταξη.

 

Θα μου πείτε "και χέστηκα, εγώ μουσικό φόρουμ διαβάζω και μόνο για να μάθω θέλω". Τρίχες κατσαρότατες. Αν θέλαμε μόνο να μάθουμε, κάποιο βιβλίο ή λίγη ώρα στο google και Αγγλικά επιπέδου lower, θα μας μάθουν την πλειονότητα αυτών που θέλουμε.

 

Θέλουμε την φιλική κουβέντα, την απλοποιημένη συμβουλή, ένα χτύπημα στη (διαδικτυακή) πλάτη, το ξέσπασμα/ξεχαρμάνιασμα, τη κουβεντούλα, τον χαβαλέ, την αντίρρηση, την έκθεση μιας ιδέας, το μοίρασμα ενός γνωστικού αντικειμένου.

 

Και όπως θα δείτε, παρόλο που υπάρχουν επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις για τα ίδια και τα ίδια πράγματα, υπάρχουν εξίσου επαναλαμβανόμενες απαντήσεις. Άλλες με εμμονές, άλλες ασαφείς, άλλες σπαρτιάτικές, άλλες εκτός ουσίας κλπ κλπ και σίγουρα καμμία απολύτως θέσφατη.

 

Αν έχετε αναπτύξει το φίλτρο τι να παίρνετε από τον καθένα και από ποιόν εκφράζεσθε και ποιός πιστεύετε ότι μπορεί να σας βοηθήσει, έχει καλώς. Αν όχι, δεν είναι άσχημο αυτό το φόρουμ για να ξεκινήσετε να μαθαίνετε κάτι τέτοιο.

 

Όλοι όταν ξεκινήσαμε να συμμετέχουμε (εξαιρουμένων των ιδρυτικών μελών) είμασταν "νέοι" στο φόρουμ. Όπως θα θυμάται και ο φίλτατος (και από τα αρχικά μέλη) Trolley μερικοί από εμένα  ;D σχεδόν από την αρχή, ξεκινήσαμε την noizική μας καριέρα με αρνητικά κάρμα. Δεν άρχισα τα εσείς/εμείς κλπ κλπ. Αυτό που προσωπικά επεδίωξα ήταν να γνωρίσω τα παιδιά (όλοι εδώ μέσα είμαστε παιδιά) και εντός και εκτός πληκτρολογίου με τις ευκαιρίες για μπύρα και, χωρίς να κάνω εκπτώσεις στα αδιαπράγμάτευτα για μένα σημεία, να βρω σημεία επαφής για όσους με ενδιαφέρουν. Και χαίρομαι που το έκανα γιατί έκτοτε έκανα πολλούς φίλους από εδώ μέσα. Όχι ότι απαραίτητα σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο και καλώς πράττουν. Αλλά το "δεν με νοιάζετε σας έχω γραμμένους κανονικά αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μ' αγαπάτε", κάπου δε κολλάει.

 

Και θα μου πείτε και που κολλάει αυτό με το θέμα της κριτικής. Νομίζω πάρα πολύ.

Διότι, για να εκθέτεις την καλλιτεχνική άποψή σου, είναι και μια επιθυμία να είσαι κοινωνός της παρέας. Εάν θέλεις μόνο τεχνική ανάλυση που λέει ο Λάκης (που διαφωνώ) το αναφέρεις εξ' αρχής. "Παιδιά, ευχαριστώ για την ακρόαση αλλά θα ήθελα την άποψή σας μόνο επί της ηχοληψίας/μαστερινγκ/παραγωγής κλπ κλπ του συγκεκριμένου τραγουδιού". Δεν είναι το ίδιο με το "ακούστε και βαράτε ελεύθερα". Γιατί θα βαρέσουμε ελεύθερα. Με ότι αυτό συνεπάγεται. Με ότι κουβαλάμε σαν ακούσματα και κοινωνική ψυχοσύνθεση μέσα μας.

 

Θα μου πείτε "ναι, αλλά μερικοί απολαμβάνουν ασυλία". Δεν θα συμφωνήσω ακριβώς. Όντως έχουν παρατηρηθεί υπερβολές (προφανως ασχετοσύνης ή έλλειψης γούστου) στο σημείο που μερικοί να θεωρούν καλή μουσική αυτό που παράγει (τυχαία ονόματα) ο Marathon, o Superfunk ή ο Audiokostas αλλά όπως ειπώθηκε και από άλλους α) Συνήθως οι ίδιοι είναι πιο αυστηροί με τον εαυτό τους (εξαιρουμένου του Superfunk) από ότι οι συμφορουμίτες και β) δεν μπορώ να αντιμετωπίσω το ίδιο ψυχρά και αμερόληπτα τον Nestora με τα Tzimania αναλογιζόμενης της προσφοράς και παρουσίας του Nestora στο φόρουμ. Όχι ότι απαραίτητα μου αρέσει ότι ανεβάζει ο Νέστορας αλλά θα προτιμήσω να απουσιάσω της δημόσιας κριτικής (και να του τα χώσω κατ΄ιδίαν). Ή ίσως και να το χαβαλεδιάσουμε (Apos / Stones song). Όπως επίσης δεν θα διστάσω να εκθειάσω μια καλή κατ' εμέ δουλειά κι ας είναι πρώτο post όπως πολλάκις έχω κάνει. Ή να θάψω και μια άλλη που πιστεύω ότι είναι for the peos.

 

Τα υπόλοιπα είναι απλώς για να γράφουμε Δευτεριάτικα (καλημέρα και καλή βδομάδα), Αύγουστο (καλό) μήνα και να ξεσκάμε πριν πλακώσει η δουλειά (που ελπίζω λόγω αδειών -καλό καλοκαίρι-) να είναι λιγότερη.

 

Αφεντικό βάλτο στα sticky και κλείδωσε το θέμα.

Με δημοκρατικό τρόπο πάντα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και όπως έχω γράψει πολλάκις θα προτιμούσα οι κριτικές να μην είναι σε υποκειμενικό επίπεδο αλλά σε τεχνικό, το κρατάω για τον εαυτό μου τελικά. Οι τεχνικές συμβουλές είναι το ζητούμενο και φυσικά δεν αφορούν μόνο ηχοληψία, αλλά τη σύνθεση και τεχνική εκτέλεσης.

 

Ομως η παραδοσιακή κριτική που έχουμε συνηθίσει όλοι να διαβάζουμε σε περιοδικά για τη μουσική, ΔΕΝ γίνεται σε αυτό το επίπεδο. Και φυσικά όλοι έχουμε συνηθίσει να διαβάζουμε κριτικές από ανθρώπους χωρίς ειδικό background (δεν υπάρχει βιογραφικό σημείωμα κάτω από το όνομα του αρθρογράφου) που για τον Α ή Β λόγο γράφουν σε περιοδικά και να τους θεωρούμε και σημείο αναφοράς. Οι λεγόμενοι μουσικοκριτικοί. Σε αυτό το επίπεδο και με την ίδια λογική, γράφουν κάποιοι εδώ όπως και ο Nestoras, αλλά με σημαντικό background.

 

Η ευγένεια και το τακτ απαιτείται. Ο τρόπος που θα ειπωθεί κάτι δίνει αφορμή για να παρεξηγηθεί κάτι άλλο, να χαθεί το νόημα και φυσικά λόγω της διαδραστικότητας (που δεν υπάρχει στα έντυπα) να γίνει μαλιοκούβαρο. Και να μπαίνουν και Benedettoι με προηγούμενα, που δεν έχουν καταλάβει ακόμα  ::) για ποιό λόγο αποκλείστηκαν τότε (παρα τις προειδοποιήσεις κι εξηγήσεις σχετικά με τους κανονισμούς) και να μιλούν για κλίκες και κακούς διαχειριστές.

 

Λίγη καλή θέληση από τους εμπειρότερους (και όχι κατ' ανάγκη παλαιότερους) καθώς και  κατανόηση πως το φόρουμ δεν είναι chat-room για να υποβαθμίζεται η κουβέντα με μονολεκτικές ατάκες και εσωτερικά αστεία (τουλάχιστον όχι σε κουβέντες που αναπτύσσονται στις τεχνικές κατηγορίες) πιστεύω πως θα έβαζε και κάποιους νέους επισκέπτες σε λιγότερο αμυντική θέση.

 

Υ.Γ. Παράδειγμα παρανόησης του γραπτού λόγου η στιχομυθία bloody_sunday και Vartanis που εννοούν το ίδιο, αλλά κατάλαβαν άλλα.

 

Υ.Γ. Προς inkve: Το πρωτο σχόλιο για την έκθεση ήταν δικό μου. Το δεύτερο δεν ήταν. Επίσης ένα φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας και φυσικά είναι δύσκολο κάτω από την ανωνυμία όπου όλοι κρίνονται από τα γραπτά τους να μη χρειαστεί με τεκμήρια να αποδείξεις αυτά που λες. Και φυσικά πολλοί δεν είναι διατεθειμένοι ούτε διαθέτουν το χρόνο να το κάνουν. Απόλυτα κατανοητό. Αλλά αυτο δεν μειώνει όσους το κάνουν. Αντιθέτως θα έλεγα. Εκτός κι αν μπεις επώνυμα και σε συνοδέψουν οι περγαμηνές σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου