Προς το περιεχόμενο

Βέλτιστη τοποθέτηση ηχείων στην πίστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη εδω καποιοι εχουν sab ,ξερετε τι συμβαινει?  στο χωρο του πανηγυριου - χορου  τα sab ειναι τοσο δυνατα που σκεπαζουν τα παντα.ΔΕ ΘΕΛΩ SAB,Εσεις λετε δυο sab  και τα zsck ,εγω λεω να μπουν τα zeck στο χορό αλλα να εχω και πιο ποιοτικα 15 αρια....θα περιμενω αποψεις ,παιδια σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη εδω καποιοι εχουν sab ,ξερετε τι συμβαινει?  στο χωρο του πανηγυριου - χορου  τα sab ειναι τοσο δυνατα που σκεπαζουν τα παντα.ΔΕ ΘΕΛΩ SAB,Εσεις λετε δυο sab  και τα zsck ,εγω λεω να μπουν τα zeck στο χορό αλλα να εχω και πιο ποιοτικα 15 αρια....θα περιμενω αποψεις ,παιδια σας ευχαριστω

 

Εχεις μεγαλο αδικο σε αυτο που λες...

Εμεις στα Electrovoice T55+που εχουμε, που ειναι τριδρομα και εχουν κατω ενα 15" για τα χαμηλα,με κατι δυνατες μποτιες τα ριμαξαμε...Ακομα τρεχουμε να τα φτιαξουμε!

 

Ειμαι της αποψης και μετα την χρηση των sub-woofers που εχουμε τωρα(δυο διπλες μπασοκαμπινες με 18" woofers) για πανηγυρια και για μεγαλους χορους ειδικα,ειναι απαραιτητα!Το 15" θα σε βοηθησει,σε εναν σχετικα μικρο χωρο,οπου δε θα χρειαστει να το ξεσκισεις!

 

Και οσο αφορα,την καλυψη των υπολοιπων οργανων απο τα μπασα,δεν θα συμβει αν κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις,ωστε να υπαρχει ισορροποια!Ισα-ισα που θα εχεις καλυτερη αποδοση στον ηχο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας,μολισ γυρισα απο τη δουλεια,,,αποψε εβαλα τα 4 zeck εμπρος στη πιστα και αφησα 2 montarbo  για monitor...ο ηχος μου ηταν εξαιρετικος κατι που δεν ειχα κανει ποτε μεχρι τωρα ...θεωρω οτι σε μεγαλες δουλειες θα τα βαζω ολα μαζι και zeck και montarbo συνολο 8 ,ετσι θα μοιραζω τον ηχο...Απλα πιστευω οτι αν ειχα μια ποιοτητα στα Montarbo οπως και στα zeck θα ημουν αρχηγος..θα δω τι  θα κανω!!!περιμενω γνωμες ...σας ευχαριστω για ακομη μια φορα......Πειτε μου 400 watt με 15 γουφερ και κορνα δυο δρομων ,ποια θεωρειται για τη δουλεια μου καλα? ξερω οτι το καθε αυτι ειναι διαφορετικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμμμ δεν γινεται να "διαγραψουν" το θεμα - ισως περιεχει πληροφοριες που μπορει να βοηθησουν αλλους καποια αλλη στιγμη εδω μεσα  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου 400 watt με 15 γουφερ και κορνα δυο δρομων ,ποια θεωρειται για τη δουλεια μου καλα? ξερω οτι το καθε αυτι ειναι διαφορετικο..

 

Αν δεν κανω λαθος το συνολο του ηχειου,καθοριζει ποσων δρομων ειναι...Δεν γινετε η κορνα να ειναι απο μονη της διδρομη...Εκτος αν απο αυτο που ειπες εννοεις,ενα ηχειο 400Watt δυο δρομων με 15" woofer!

 

Για ποιο λογο θες ηχεια δυο δρομων αφου δεν χρησιμοποιεις sub-woofer?

Θα χανεις πολυ,απο θεμα χαμηλων και υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να τα κανεις ζημια!

Παντως,αφου θες κατι σε αυτες τις προδιαγραφες,θα σου προτεινω τα εξης:

 

http://www.dynacord.com/en/products/7/2/51_powermax5.html

 

http://www.electrovoice.com/product.php?id=526 ή αν μπορεσεις να βρεις κανενα SX500+ της Electrovoice παλι!

 

http://www.rcf.it/en_US/products/pro-speaker-systems/4pro-series/4pro-4003-a

 

Εχω ακουσει την σειρα της Dynacord και της Electrovoice που ανεβασα και για τα RCF ακουω πολυ θετικα σχολια!!!

 

Καλυτερα,αν θες την γνωμη μου,δωσε ολα αυτα τα ηχεια που εχεις και φτιαξε ενα καλο συστημα απο την αρχη,απο μια εταιρια μοναχα!Ειναι οτι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το θεμα εληξε ,χτες παλι που δουλεψα εβαλα τα ηχεια μου οπως τα δουλευα λιγο πιο πισω και απο εμας  με αποτελεσμα  ουτε  monitor να χρειαστω και στη πιστα να εχω καθαρο ηχο..Ειναι τοσο δυνατα  που τα εβαλα περιπου στα 8 μετρα πισω απο εμας και χωρις να το πιστευω καλυψα ολο το χωρο και για καλυτερο ακομη αποτελεσμα  τα μονιτορ που εχω τα δυο θα τα δουλεψω για τη πιστα  ωστε ακομη περισσοτερο να γλυκανω τον ηχο...Θα το ακνω αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα...Οκ, αλλα οπως ειπε και ο Messalion,ισως περιεχει πληροφοριες που για εμας τους υπολοιπους ειναι χρησιμες!Και για αυτο και εγω ξαναεστειλα,γιατι μπορει να συνεχιστει η κουβεντα στο θεμα!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμμμ δεν γινεται να "διαγραψουν" το θεμα - ισως περιεχει πληροφοριες που μπορει να βοηθησουν αλλους καποια αλλη στιγμη εδω μεσα  ;) ;)

 

...όπως για παράδειγμα η πληροφορία ότι είναι κακό να βάζεις "sab" γιατί "σκεπάζουν τα πάντα"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου