Προς το περιεχόμενο

Dire Straits - Alchemy {1983} New dvd


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα υπενθυμισω οτι η συναυλια γυριστηκε το 1983...

Εχετε το υποψη πριν βιαστητε να κρινετε..ακομα κι αν ειστε επαγγελματιες κριτικοι..

Επισης... 60 εκατομμυρια...ειναι οι πωλησεις των Dire straits ως τωρα..

Βαρυ νουμερο για να μιλαμε για πιθηκια...μαλακες  καραγκιοζιδες και ημιηλιθιους.

 

Το ότι γυρίστηκε το 83 είναι το αντικείμενο της πρώτης παραγράφου του πρώτου μου ποστ - μάλλον θα πρέπει να το ξαναδιαβάσεις.

 

Άλλωστε, είναι σαφές ότι ΜΟΝΟ το 83 θα μπορούσε να έχει γυριστεί: στις μέρες μας ο μόνος που χασκογελάει στα βίντεο κλιπ είναι ο justin bieber.

 

Απαντώ όμως, διότι (νάτο πάλι) μας πετάς το ότι πούλησαν 60 εκ/ρια ως τεκμήριο για ποιο πράγμα ακριβώς; Αν σε απασχολεί το πόσο πουλάνε οι καλλιτέχνες, τότε δεν είμαστε στην ίδια συζήτηση. Ο Vai δηλαδή που δε πούλησε 60 εκ/ρια, δικαιούμαστε να τον χαρακτηρίζουμε;

 

Θα μας τρελάνετε κύριε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ότι γυρίστηκε το 83 είναι το αντικείμενο της πρώτης παραγράφου του πρώτου μου ποστ - μάλλον θα πρέπει να το ξαναδιαβάσεις.

 

Άλλωστε, είναι σαφές ότι ΜΟΝΟ το 83 θα μπορούσε να έχει γυριστεί: στις μέρες μας ο μόνος που χασκογελάει στα βίντεο κλιπ είναι ο justin bieber.

 

Απαντώ όμως, διότι (νάτο πάλι) μας πετάς το ότι πούλησαν 60 εκ/ρια ως τεκμήριο για ποιο πράγμα ακριβώς; Αν σε απασχολεί το πόσο πουλάνε οι καλλιτέχνες, τότε δεν είμαστε στην ίδια συζήτηση. Ο Vai δηλαδή που δε πούλησε 60 εκ/ρια, δικαιούμαστε να τον χαρακτηρίζουμε;

 

Θα μας τρελάνετε κύριε.

 

 

Κούραση και μανούρα χωρίς λόγο προκαλείς .Θίχτηκες που σου χάλασε την εντύπωση ο ''πρωτάρης'' στη σώου μπιζ Νοφλερ? Άσε το κόσμο που του αρέσει.Πες ,απλά δεν σου έρεσε μετά τα 3 πρώτα άλμπουμ και καθάρισες . Ποιά βίντεο κλιπ? Από το 60 γυριζόντουσαν ταινιάκια για τον ίδιο λόγο .Καταντάς να θες να επιβάλεις τη γνώμη σου σαν θέσφατο  .

Κι εμένα μετά το 3ο άλμπουμ με χάλασε ,αλλά δεν με νοιάζει αρκούμαι σε αυτά σαν νοσταλγική ανάμνηση .

Μη μπλέξουμε πωλήσεις και Λι Ροθ ,θα χάσω πάσα ιδέα για τα γούστα σου  ;D ;D .

Το έγραψες κιόλας .''κατά τη προσωπική μου γνώμη''. Φτάνει ως εκεί ,μη το συνεχίζεις ,δεν έχει αξία

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούραση και μανούρα χωρίς λόγο προκαλείς .Θίχτηκες που σου χάλασε την εντύπωση ο ''πρωτάρης'' στη σώου μπιζ Νοφλερ? Άσε το κόσμο που του αρέσει.Πες ,απλά δεν σου έρεσε μετά τα 3 πρώτα άλμπουμ και καθάρισες . Ποιά βίντεο κλιπ? Από το 60 γυριζόντουσαν ταινιάκια για τον ίδιο λόγο .Καταντάς να θες να επιβάλεις τη γνώμη σου σαν θέσφατο  .

Κι εμένα μετά το 3ο άλμπουμ με χάλασε ,αλλά δεν με νοιάζει αρκούμαι σε αυτά σαν νοσταλγική ανάμνηση .

Μη μπλέξουμε πωλήσεις και Λι Ροθ ,θα χάσω πάσα ιδέα για τα γούστα σου  ;D ;D .

Το έγραψες κιόλας .''κατά τη προσωπική μου γνώμη''. Φτάνει ως εκεί ,μη το συνεχίζεις ,δεν έχει αξία

 

 

Άκουσε φίλε (και κάθε άλλος ενδιαφερόμενος).

 

Έχω το δικαίωμα να γράψω τη γνώμη μου για το Alchemy και την έγραψα, θυμίζοντας σε κάθε αφορμή ότι είναι απλά και μόνο η γνώμη μου. Μπορείς και εσύ (και κάθε άλλος) να γράψετε τη δική σας. Η γνώμη σας για μένα δε σας ζητήθηκε και δεν εκτιμάται.

 

Οτιδήποτε άλλο είναι προσωπική επίθεση και κάποιος θα σας το θυμήσει όπου να' ναι, είμαι βέβαιος.

 

Υ.Γ. Και κάτι ακόμη: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, αν θέλει κάποιος να κάνει τον έξυπνο, ΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ πρώτα όσα γράφτηκαν. Δεν έβαλα εγώ τον Λη Ροθ στη συζήτηση!

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άκουσε φίλε (και κάθε άλλος ενδιαφερόμενος).

 

Έχω το δικαίωμα να γράψω τη γνώμη μου για το Alchemy και την έγραψα, θυμίζοντας σε κάθε αφορμή ότι είναι απλά και μόνο η γνώμη μου. Μπορείς και εσύ (και κάθε άλλος) να γράψετε τη δική σας. Η γνώμη σας για μένα δε σας ζητήθηκε και δεν εκτιμάται.

 

Οτιδήποτε άλλο είναι προσωπική επίθεση και κάποιος θα σας το θυμήσει όπου να' ναι, είμαι βέβαιος.

 

 

Ασφαλώς και έχει ο καθένας τη γνώμη του και καλά κάνει ,το είπες κιόλας κάποια στιγμή για να καλύψεις τα νώτα σου ''προσωπική άποψη''

Στη συνέχεια βέβαια άλλαξες πάλι τροπάριο  ;)

Ας είμαστε ρεαλιστές Τρόλει ,δεν θα έρθει κανείς να με κάνει ντα από τη διαχείρηση ,είμαι πολύ πιο κύριος , απ ότι εσύ ώρες ,ώρες .Δεν επιτείθεμε προσωπικά ,απλά δεν αντέχω την ''αυτοεπιβεβαίωση'' κάποιων ..................για την οποία αυτοεπιβαιβέωση είχες κατηγορήσει σε κάποιο ποστ όλα τα μέλη .

Φιλικά ,αν εννοείς τι σημαίνει φιλικά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Υ.Γ. Και κάτι ακόμη: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, αν θέλει κάποιος να κάνει τον έξυπνο, ΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ πρώτα όσα γράφτηκαν. Δεν έβαλα εγώ τον Λη Ροθ στη συζήτηση!

 

 

Το Jump είναι ένα κομάτι που μυρίζει χαβαλέ από τη πρώτη μέχρι τη τελευταία στιγμή

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ αρχας ευχαριστιες στον vagelism διοτι με αφορμη το συγκεκριμενο

μ εκανε να ακουσω παλι ολο το 1ο και 2ο LP των straits.Aριστουργηματα!

Ο Τerry Williams επαιζε στους Rockpile και σε διαφορους αλλους επισης.

Eξαιρετος ντραμερ.

On and off topic:

Μεστος και παιζει οπως ακριβως πρεπει(εκτελεσαρα).

Παρ ολα αυτα ειμαι της ιδιας αποψεως:

Η μυρωδιά του βραδυνού Λονδίνου και ο ήχος της αποβάθρας που είχε έξοχα φυλακιστεί στους τρεις πρώτους δίσκους των Straits, μετετράπη σε πανηγύρι

πραγμα που κατοπινα ειχε παραδεχθει κι ο ιδιος ο Knopfler.

 

Στο live τους παντως στο ΣΕΦ('84 η '85 ηταν-οποιος θυμαται ακριβως ας μας θυμισει)

ηταν εξαιρετικοι.Οι τεχνικοι μαζευαν,τα φωτα ειχαν ανοιξει και οι τυποι συνεχιζαν να παιζουν.Πολυ καλο live.Δεν εβλεπα βεβαια αν γελουσαν στο sultans διοτι ημουν μακρια απ τη σκηνη. ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ ολα αυτα ειμαι της ιδιας αποψεως:πραγμα που κατοπινα ειχε παραδεχθει κι ο ιδιος ο Knopfler.

 

Λες να μη το ξέρω;

Ο μόνος στον πλανήτη που θεωρεί το Alchemy αντιπροσωπευτικό δίσκο των Straits πρέπει να είναι ο OP.

 

Το Jump είναι ένα κομάτι που μυρίζει χαβαλέ από τη πρώτη μέχρι τη τελευταία στιγμή

 

Αυτό είναι απάντηση στο βίντεο που έβαλε ο manos_evh. Πάρε μεγαλύτερη οθόνη, δε χωράνε όλα και βλέπεις τα μισά.

 

Φιλικά ,αν εννοείς τι σημαίνει φιλικά

 

Όχι, δεν εννοώ. Συζήτηση για μουσική κάνουμε, δε θα πάμε σινεμά. Γράψε τη γνώμη σου για το Alchemy ή βάλε και ένα ρημάδι Off-Topic μπροστά, ως οφείλεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς ας αφήσουμε τον Diamond Dave εκτός σύγκρισης! O ΆνθρωπΑς είναι ΘΕΟΣ! :D

Κατά τα άλλα νταξ, μπορεί να πω και εγώ π.χ ότι οι Deep Purple είναι μλκς. Δεν τρέχει και κάτι.

Σιγά τώρα μην αυτοαναγορευτείς εσύ Sammy π.χ (λέω εγώ παράδειγμα), σε υπερασπιστής του Ian Gillan και να μου πείς γιατί το λές αυτό κ.λ.π ;D ;D

Και κάθομαι και τα λέω (γράφω) αυτά,απευθυνόμενος σε εσένα Sammy ,  γιατί με εσένα τυγχάνει να συμφωνώ σε όλα (και το ξέρεις) κατά  ποσοστό 99,9%

Θέλω να πω ότι το «ύφος» του Trolley τουλάχιστον σε εμένα δεν μου φαίνεται «κάπως», ούτε με ξενίζει, ειδικά όταν ο ίδιος ο Trolley έχει ξεκαθαρίσει τη θέση του και έχει δηλώσει, σε ανύποπτο χρόνο ότι : «Εγώ είμαι το κοινό».  

Θυμάμαι κάποτε είχα πει (σε παλίο post) ότι μου αρέσει ο Jonny Lang, και ένας συμφορουμήτης , αφού μου ζήτησε συγνώμη προκαταβολικά , είπε ότι τον θεωρεί αδιάφορο!!! Σιγά μην θυμώσω εγώ για τον Lang (τσάμπα) ;D.

Άλλο να πεις ότι όποιος ακούει Lang είναι λαλάκας…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ας αφήσουμε τον Diamond Dave εκτός σύγκρισης! O ΆνθρωπΑς είναι ΘΕΟΣ! :D

Κατά τα άλλα νταξ, μπορεί να πω και εγώ π.χ ότι οι Deep Purple είναι μλκς. Δεν τρέχει και κάτι.

Σιγά τώρα μην αυτοαναγορευτείς εσύ Sammy π.χ (λέω εγώ παράδειγμα), σε υπερασπιστής του Ian Gillan και να μου πείς γιατί το λές αυτό κ.λ.π ;D ;D

Και κάθομαι και τα λέω (γράφω) αυτά,απευθυνόμενος σε εσένα Sammy ,  γιατί με εσένα τυγχάνει να συμφωνώ σε όλα (και το ξέρεις) κατά  ποσοστό 99,9%

Θέλω να πω ότι το «ύφος» του Trolley τουλάχιστον σε εμένα δεν μου φαίνεται «κάπως», ούτε με ξενίζει, ειδικά όταν ο ίδιος ο Trolley έχει ξεκαθαρίσει τη θέση του και έχει δηλώσει, σε ανύποπτο χρόνο ότι : «Εγώ είμαι το κοινό».  

Θυμάμαι κάποτε είχα πει (σε παλίο post) ότι μου αρέσει ο Jonny Lang, και ένας συμφορουμήτης , αφού μου ζήτησε συγνώμη προκαταβολικά , είπε ότι τον θεωρεί αδιάφορο!!! Σιγά μην θυμώσω εγώ για τον Lang (τσάμπα) ;D.

Άλλο να πεις ότι όποιος ακούει Lang είναι λαλάκας…

 

Μήπως είστε του πυροσβεστικού ?  ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου