Προς το περιεχόμενο

Dire Straits - Alchemy {1983} New dvd


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μυρωδιά του βραδυνού Λονδίνου και ο ήχος της αποβάθρας που είχε έξοχα φυλακιστεί στους τρεις πρώτους δίσκους των Straits, μετετράπη σε πανηγύρι για eighties γυφταριό στα αμέσως επόμενα άλμπουμ, και έχει όντως καταγραφεί στο απαράδεκτο (κατά τη γνώμη μου) Alchemy

 

Αγαπητέ τρόλεϋ, δε συνηθίζω να γράφω χωρίς να έχω διαβάσει. Ακόμη κι αν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο ακουστικό σου κριτήριο, λίγη προσοχή δε βλάπτει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ τρόλεϋ, δε συνηθίζω να γράφω χωρίς να έχω διαβάσει. Ακόμη κι αν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο ακουστικό σου κριτήριο, λίγη προσοχή δε βλάπτει.

 

Και όμως: η αναφορά μου σε 80's γυφταριό είχε να κάνει με το κλίμα του Alchemy και ΜΟΝΟ. Στο ΙΔΙΟ ακριβώς ποστ γράφω ότι είμαι πολύ λίγος για να μιλώ για τον Knopfler. Επίσης, ΔΕ λέω ότι ήμουν και είμαι φανατικός οπαδός των στούντιο άλμπουμ τους (όλων εκτός ίσως από το Love Over Gold).

 

Οπότε, όντως δε διάβασες, καίτοι όντως δεν το συνηθίζεις. Τα ποστ εκεί είναι, δεν τα άλλαξε κανένας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπαραθέτω:

 

Η μυρωδιά του βραδυνού Λονδίνου και ο ήχος της αποβάθρας που είχε έξοχα φυλακιστεί στους τρεις πρώτους δίσκους των Straits, μετετράπη σε πανηγύρι για eighties γυφταριό στα αμέσως επόμενα άλμπουμ

 

Αν έχω καταλάβει λάθος, δε φταίω εγώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπαραθέτω:

 

Αν έχω καταλάβει λάθος, δε φταίω εγώ.

 

Έχεις δίκηο, η διατύπωσή μου θα μπορούσε να είναι καλύτερη... απλώς φορτίστηκα ενθυμούμενος την απογοήτευσή μου της περιόδου (το Love Over Gold ήταν όντως ένα αδύναμο άλμπουμ μετά το Making Movies).

 

Όπως και αν έχει, ας είναι σαφές σε όποιον διαβάζει ότι εδώ δεν γίνεται προσπάθεια για απολογισμό των Dire Straits, απλώς ανταλλάχθηκαν γνώμες για το Alchemy επ' αφορμήν της επανακυκλοφορίας του.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενω ειναι εξαιρετικος παιχτης(καμια σχεση βεβαια με τον ΘΕΟ-ΜΑΣΤΟΡΑ Pick Withers)

 

για αλλη μια φορα you hit the nail on the head....αναρωτιεμαι ποσες φορες εχει τραγουδησει ο Knopfler...το..."Μου λειπεις εσυ,μου λειπεις εσυ".. ;D...για τον ΘΕΟ Withers.

 

αυτος ο ντραμμερ θαρεις και ηταν φτιαγμενος να παιζει τα κομματια του Knopfler (ειναι ας πουμε ο Charlie Watts των Straits....αμιμητος δηλ.) & μου λειπει ακομα και στα επομενα αλμπουμ των "Straits" που παιζουν σεσσιον τερατα.

 

κατα τα αλλα το βιντεο ειναι τρελλη....εϊτιλα   ;D ....(ειδικα ο ηχος των πληκτρων εχει πλεον απαγορευτει με ποινη θανατου ελπιζω... ;D) & σαφως δεν χαρακτηριζει το συνολο του εργου του Knopfler ( o οποιος σιγουρα αντικρυζοντας σημερα το...μοναδικο στυλακι "καραφλα στυλ Αργυρης Ζηλος,μπαντανα του τεννις,σακακι Miami Vice,μπαγκυ παντελονι καγκουρα απο τη Νεα Ζωη" θα ανατριχιαζει... ;D)

 

αλλα απο την αλλη αυτα ηταν ,ενα μερος ,απο τα 80s (ευτυχως υπηρχαν και οι Clash,Jam,Nick Cave & αρκετοι αλλοι και δεν χασαμε τελειως τα ματακια μας και τα αυτακια μας.. ;D) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω τοτε με το alchemy ειχα απογοητευθει.

Το θεωρησα μια ποπ στροφη ....μια προσπαθεια φλωροποιησης ευτυχως που με το brothers in arms τα προσωπεια επεσαν...και το party τελειωσε.....επρεπε να κυκλοφορησει το sailing to philadelphia o Knopfler για να ανεβει ξανα το σκαλοπατι...αυτη ειναι η γνωμη μου... ??? ??? ??? :-\

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου