Προς το περιεχόμενο

Manu Katche.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι κοινο εχουν ο Sting ,o Peter Gabriel ,η Χαρις Αλεξιου , ο Βrian Ferry, ο Jan Garbarec,  η Tori Amos, οι Dire Straits, ο Jeff Beck , οι Τears for Fears και οι Simple Minds??

Καποια στιγμη εχουν χρειαστει στο Live η στο studio το ταλεντο ενός εξαιρετικου Γαλλου ντραμμερ που ακουει στο ονομα Manu Katche.

Aν επρεπε να κανω μια λιστα με τους 5 αγαπημενους μου ντραμμερ ολων των εποχων..ο Katche σιγουρα θα ηταν μεσα σε αυτή τη λιστα. Και αυτό γιατι μαζι με τον Jeff Porcaro των Τοτο,  μου διδαξαν τι σημαινει η εννοια του Less is More στη μουσικη.

Ακουσα αυτό το περιεργο ονομα γυρω στα 20 χρονια πισω..οταν ο δασκαλος μου- μου εβαλε κομματια από το So του Gabriel  με τα απιστευτα Sledgehammer..dont give up κλπ.

20 χρονια μετα..ακομα τον ανακαλυπτω και ακομα με εντυπωσιαζει ποσο περισσοτερος «μελωδικος μουσικος» είναι αυτος ο ανθρωπος.. παρα κρουστος.

Οσοι σας αρεσουν τα ζογκλεριστικα busy παιξιματα , ο Μanu δεν προκειται να σας αγγιξει με το παιξιμο του..Aκριβως γιατι το ταλεντο του όταν παιζει…είναι ότι δεν παρατηρεις τα τυμπανα..Ακους μουσικη με ωραιο human Groove.

Οσοι όμως από εσας αρέσκεστε σε λιτα και groove παιξιματα  γεματα μουσικοτητα και συναισθημα ο Μanu is your Man!!

Δισκοι που πρεπει να ακουσετε με τον Katche στα τυμπανα.[Εκτος απο τους προσωπικους του.}

So  {Peter Gabriel}

Nothing Like the sun {Sting}

Soul Cages {Sting}

Brand New Day {Sting}

Ovo {Peter Gabriel}

Boys for Pele {Tori Amos}

The book of secrets {Lorrena mcKennitt}

Us {Peter Gabriel}

 

 

Κυριες και κυριοι

Ο Μanu Katche.

Personal Site :  http://www.manu-katche.com

 

{θα ηθελα να παρακαλεσω τους διαχειριστες το θεμα να παραμεινει στο drums & Percussion}

 

 

Manu Katche studio grooves

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια να μεινει το post στο drums &percussion .Bαγγελη ειχα δει τον Manu Cache στο Λυκαβηττο το 1987 στις συναυλιες  του Peter Gabriel  ...OΛΕΣ (4 ΝΟΜΙΖΩ ) Τισ θυμαμαι λες και ηταν χτες .Ωραιο θεμα δεν εχω να προσθεσω κατι τα ιδια dvd εχω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tnx Περικλη..

Τον ειδα live με τον STING..πριν μερικα χρονια στο Ολυμπιακο σταδιο{Μας επιασε βροχη..οποιος θυμαται..}

Απιστευτος ντραμμερ....

 

Αν θυμαμαι καλα ειχε ανοιξει την βραδυα..ο Roberl Plant με μια απιστευτη μπανταρα!!

 

Ξεχασα να αναφερω ενα φανταστικο dvd..που για μενα ειναι ειναι το δευτερο καλυτερο dvd..μετα το Pulse, και παιζει ο Κatche.

 

Peter Gabriel - Secret World

Aν πεσει στα χερια σας...μην το χασετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αγαπημενος.!Δασκαλος του less is more,οντως.Τον ειχα δει πριν λιγα χρονια στο Λυκαβητο με Garbarek.Αυθεντικο drumming ενος μεγαλου Μουσικου.Τα σεβη μου Βαγγελη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερρρρρ το βιντεο Τολη...

Παρε ενα για απαντηση ..

Ντραμς και φωνη.

 

Ps..O fink δεν σου θυμισε λιγο τον Dave Matthews?

 

 

και αλλο ενα ...που για μενα το παιξιμο του ανηκει στα σεμιναρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειδα τις συναυλιες του Gabriel δεν ηξερα τον Cache εκει τον πρωτοακουσα και φυσικα μου αρεσε (το ονομα του το ακουσα στην παρουσιαση της μπαντας απο τον Gabriel ) Αυτος ο ντραμμερ οσο μεγαλωνει τοσο πιο ΜΟΥΣΙΚΟΣ γινεται τοχει ο ανθρωπος να ειναι καλα .!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ειδα περυσι νομίζω στο θέατρο βράχων. Με το σχήμα του (κοντραμπασο-πιανο-τρομπετα-σαξ)

 

φοβερος.

 

αυτο που ειχα παρατηρήσει απο την πρώτη φορά που τον ακουσα (στο playground) ειναι ο φοβερός χειρισμός των δυναμικών του.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχει παιξει  σε πολλες ποπφιουζονοσουπες...  ;D...(but a man has to make a living...) o Μανου ειναι ΤΡΕΛΛΟΣ παικτης και ισως ο πιο "αερατος" & "ελαφρυς" ντραμμερ (οπως σχεδον ολοι οι Αφρικανικης καταγωγης ντραμμερ) που υπαρχει ,ειναι δε αρκετα εξυπνος ωστε να αποφευγει να παιζει σε πιο "βαριες" καταστασεις (κλασσικο ροκ,alternative,indy)  που δεν του ταιριαζουν.

 

Εχει signature ηχο και παιξιμο (μυριζει Αφρικη οτι και να παιξει)  κατι που μονο οι ΜΕΓΑΛΟΙ  session drummer εχουν .

 

Καλα ο ηχος του ΣΥΝΘ στο πρωτο video σκοτωνει ελεφαντα στα 45 χιλιομετρα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iστοριες που εχω ακουσει {που μπορει να ειναι και φημες}απο το session με την Χαρουλα στη Γαλλια..ειναι οτι απαιτει στο studio να φερνει το δικο του μπασσιστα..

Συνηθως φερνει τον Pino..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου