Προς το περιεχόμενο

Μια το Andromeda...μια το Solaris....Kronos, OASYS, V Synth GT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα είναι το μοναδικό μου όργανο αγαπητέ. Ήδη έχω κάμποσα (Nord, Oberheim, Κοrg).

Δεν ψάχνω το κερασάκι.Κερασάκια έχω ήδη και μάλιστα σε πολύ καλά επίπεδα.Την Τούρτα θέλω να έχω και να κλείσω με το θέμα εξοπλισμού για τα επόμενα χρόνια.

 

Μάλλον δεν είμαι καταννοήτός ε;

 

Αλλά μην βάζετε εμένα μόνο στην κουβέντα. Προς Θεού δεν θέλω να είναι προσωπική η συζήτηση. Νομίζω πως και άλλους ενδιαφέρει το παρόν θέμα.

 

korgious εμενα μαρεσουν τα κερασακια σου και ξερεις τι θα σου ελεγα απο πλευρας τουρτας τι να παρεις αλλα ξερω το θεμα σου με την μεση καθως ξερω οτι σου αρεσει να σεργιανας στις πιστες  ;D

σιγουρα τα oasys k kronos ειναι οτι πρεπει αλλα το βαρος σε κιλα του πρωτου και το βαρος σε τιμη του δευτερου ειναι καπως.

m3 ομως με exb radias πανω του ειναι πιστευω πολυ ωραια τουρτα,μετα παμε σε roland fandom x,g και V-GT το δευτερο ειναι πολυ μπροστα πιστευω ο Κ.Χναρακης μπορει να μας δωσει τα φωτα του  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χμμμ...και 16 κιλά το G7. ...υπερτερεί μπροστά στα 25 και 30 που διαβάζω..

Άσχετα εάν είναι G6/G7/G8, είναι μακράν καλύτερο και ειδικά με την τελευταία version.

Προσωπική μου γνώμη. Παρ'ότι είχα πριν Fantom-X, με το Fantom-G ομολογώ ότι δεν μου έλειψε κάτι αν εξαιρέσεις στην αρχή κάποιους ήχους από παλιές σειρές που μετά τα τακτοποίησα.

Ίσα - ίσα έχει πολύ πιό άνετο και προχωρημένο λειτουργικό, που σε βοηθάει να δουλέψεις εξωτερικές συσκευές γρήγορα καί με αξιοπιστία. Αυτά βέβαια, πέραν των δικών του ήχων, arpegiators κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω: δεν είμαι το κέντρο του θέματος.Πιστεύω πως και άλλοι είναι στην δική μοΥ θέση.Παρακαλώ μην προσωποποιείτε την συζήτηση.

Νομίζω ότι έκανα καλά που το άνοιξα.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω: δεν είμαι το κέντρο του θέματος.Πιστεύω πως και άλλοι είναι στην δική μοΥ θέση.Παρακαλώ μην προσωποποιείτε την συζήτηση.

Νομίζω ότι έκανα καλά που το άνοιξα.

 

 

 

οκ το καταλαβα και καλα εκανες αλλα απαντισα σε εσενα γιατι ψαχνεις την τουρτα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι φαγανός και στρογυλλός...δεν βγάζεις άκρη  ;D

 

 

Ρε τι έπαθα Αυγουστιάτικα....θα ξεκινήσω μπαλέτο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σιγουρα τα oasys k kronos ειναι οτι πρεπει αλλα το βαρος σε κιλα του πρωτου και το βαρος σε τιμη του δευτερου ειναι καπως.

m3 ομως με exb radias πανω του ειναι πιστευω πολυ ωραια τουρτα,μετα παμε σε roland fandom x,g και V-GT το δευτερο ειναι πολυ μπροστα πιστευω ο Κ.Χναρακης μπορει να μας δωσει τα φωτα του  8)

Και το Kronos και το Oasys σαφώς και μπορείς να τα έχεις ως master. Επίσης πολύ καλύ λύση είναι το M3 αρκεί να ασχοληθείς μαζί του ή να ασχοληθεί μαζί σου αυτός (κατάστημα) που θα σου το πουλήσει.

 

Το V-Synth/GT καλό μεν αλλά όχι γιά master. Είναι πάρα πολύ καλό synthesizer με ειδικές λειτουργίες κλπ κλπ. Όχι όμως γιά master καθώς λείπουν κάποια πράγματα που γιά παράδειγμα ένα Fantom-G ακόμα και X τα έχουν σε αφθονία. Βλέπεις, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

 


Γιά να μην γίνει παρεξήγηση, η δική μου άποψη περί δικού μου master είναι η παρακάτω.

Πρέπει να: α) περιλαμβάνει τους βασικούς μου ήχους, β) να μπορεί να κάνει γρήγορο και αξιόπιστο control σε αρκετές άλλες midi συσκευές ταυτόχρονα (layering, sound select, volume κλπ), γ) να διαθέτει τρόπους τέτοιους ώστε να μπορείς να προγραμματίσεις πολύπλοκα πράγματα γιά live καταστάσεις και φυσικά σε real time όπως γιά παράδειγμα controllers, envelopes, tunings και ότι άλλο υπάρχει σε ένα Midi Implementation Chart (δεκαεξαδικός κώδικας). Τα Fantom γιά παράδειγμα διαθέτουν αυτά, τα ολίγα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


Γιά να μην γίνει παρεξήγηση, η δική μου άποψη περί δικού μου master είναι η παρακάτω.

Πρέπει να: α) περιλαμβάνει τους βασικούς μου ήχους, β) να μπορεί να κάνει γρήγορο και αξιόπιστο control σε αρκετές άλλες midi συσκευές ταυτόχρονα (layering, sound select, volume κλπ), γ) να διαθέτει τρόπους τέτοιους ώστε να μπορείς να προγραμματίσεις πολύπλοκα πράγματα γιά live καταστάσεις και φυσικά σε real time όπως γιά παράδειγμα controllers, envelopes, tunings και ότι άλλο υπάρχει σε ένα Midi Implementation Chart (δεκαεξαδικός κώδικας). Τα Fantom γιά παράδειγμα διαθέτουν αυτά, τα ολίγα...

 

Έκανες πολύ καλά και ανέφερες αυτήν την προοπτική.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έκανες πολύ καλά και ανέφερες αυτήν την προοπτική.

Το ξέρω. Οι ανάγκες, οι δυνατότητες αλλά καί η αξιοπιστία που ζητάει κανείς από τα μηχανήματα, διαφέρουν όχι μόνο από είδος σε είδος ή από μουσικό σε μουσικό αλλά καί από επαγγελματία σε επαγγελματία. Κατ'επέκταση, μπορεί να κοστίζει κάτι παραπάνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν, κάποιες σκόρπιες σκέψεις (και δεν αναφέρομαι σε σένα korgius).

Μιλάμε για έναν πληκτρά λοιπόν που ψάχνει αγωνιωδώς μηχάνημα για live και studio, για έναν πληκτρά που έχει άλλα 4-5 ή άντε άλλα 2-3 μηχανήματα για να μην φανώ υπερβολικός, και προτίθεται πάραυτα να προχωρήσει σε αγορά ενός ΑΚΟΜΑ "τέρατος" του οποίου η τιμή θα αγγίζει τα 3 με 4 χιλιάρικα.Ωραία.

Μέγιστο λάθος.Κατεμέ.

Αν ψάξει κανείς το home studio ή άντε αν το θέλετε την rackιερα του εν λόγω παίχτη, μπορεί να δει καμία κάρτα ήχου των 200 ευρώ, προενισχυτή της πλάκας, καλώδια rca από μαγαζί με χριστουγεννιάτικα είδη, και άμα του μιλήσεις για σοβαρή μονάδα εφφέ θα σε κοιτάει σαν χάχας -άγνωστη λέξη-.

Που θες να καταλήξεις ρε μεγάλε, θα αναρωτηθεί ο αναγνώστης ρουφώντας μια γουλιά freddo, είναι η ώρα βλέπεις.

Το setup μάγκες μου του πληκτρά που προβάρει, livaρει, συνθέτει στο home studio, δεν έχει ανάγκη μόνο από το kronos, αλλά και από άλλα εξίσου σημαντικά κομμάτια.

5 synth στημένα είναι 5 synth στημένα.Τίποτα παραπάνω.

Απλά σκέψεις.Δεν αναφέρομαι σε σένα korgius.

Αν είμαι εκτός θέματος αγνοήστε και συνεχίστε την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου