Προς το περιεχόμενο

Μια το Andromeda...μια το Solaris....Kronos, OASYS, V Synth GT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κάνεις πιο απλά γραμμένο...προσωπικά δεν σε κατάλαβα.

Τι εννοείς με τα περαιτέρω κομάτια από τα συνθ; Eννοείς μάλλον μονάδες εφφέ.

Άμεσα συνδεδεμένο αγαπητέ και δεν είσαι εκτός θέματος.

 

Προσωπικά θα σε κοιτούσα ως χάχας ως το 1995.Από εκεί και μετά...τα θεώρησα άμεσα κομμάτια του εξοπλισμού που ακόμα υπάρχουν και εξελίσσονται.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης πολύ καλύ λύση είναι το M3 αρκεί να ασχοληθείς μαζί του ή να ασχοληθεί μαζί σου αυτός (κατάστημα) που θα σου το πουλήσει.

 

εδω Κ.Χναρακη τι θελετε να πιτε σε ολα τα αλλα με καλυψατε εδω ομως μου δημιουργηθηκαν ερωτιματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνεις πιο απλά γραμμένο...προσωπικά δεν σε κατάλαβα.

Τι εννοείς με τα περαιτέρω κομάτια από τα συνθ; Eννοείς μάλλον μονάδες εφφέ.

 

Το έχω δει το έργο για αυτό και ομιλώ.

Ναι, αναφέρομαι σε πολλά βασικά πράματα, μονάδες εφφέ (το βασικότερο πράμα στην μουσική), για κάρτες ήχου, κι αν θες να το χοντρύνουμε περισσότερο eq-compressors-preamps και λοιπά, αλλά εκεί θα πεταχτεί κάποιος και θα πει τα έχω "κατεβασμένα" σε soft και έχω και ρυθμίσεις τυφλοσούρτη, οκ πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ nektarios

Τι όργανο παίζεις; Ποιό είναι το βασικό σου όργανο;

 

Βασικό όργανο δεν έχω, γρατζουνάω σε έναν marshall μια gibson sg και από πληκτροφόρα ερωτευμένος με το a6 το jd-800 και πολλά άλλα που πάνε κι έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βασικό όργανο δεν έχω, γρατζουνάω σε έναν marshall μια gibson sg και από πληκτροφόρα ερωτευμένος με το a6 το jd-800 και πολλά άλλα που πάνε κι έρχονται.

o.k. το φαντάστηκα.

Συμφωνώ σε όσα λες γιά τα εφφέ κλπ. Πολύ σωστά τα ανέφερες.

 

ΑΛΛΑ...

 

Τα μηχανήματα στα οποία αναφέρθηκα (master keyboards) καί στα οποία επικεντρώνω (Fantom, Kronos, Oasys), είναι real - πραγματικά workstations "σημερινής" τεχνολογίας.

Αυτά τα μηχανήματα διαθέτουν από το εργοστάσιο και καλά πολλαπλά εφφέ, reverb, chorus, MFX, κομπρέσσορες, κλπ κλπ που στην κατηγορία τους και γι'αυτά που είναι κατασκευασμένα να κάνουν είναι υψηλής κατηγορίας - πιστότητας.

 

Δεν είναι x πεταλιέρες με τα όσα εφφέ ή κάποιο πρόσθετο x εφφέ σε έναν κάποιον ενισχυτή.

 

Επίσης, πέραν των ψηφιακών εξόδων και των αναλογικών που είναι στα +4dB και όχι π.χ. στα -10, διαθέτουν πιό προσεγμένους κονβέρτορες (DAC), καλύτερο S/N ratio (σήμα), πολυκάναλη εγγραφή των Midi δεδομένων, full automation (midi & audio), εσωτερική πολυκάναλη ηχογράφηση (audio) με απευθείας αποθήκευση σε standard formats (wav, aiff), άμεση προσβασιμότητα μέσω USB κλπ. Οπότε καταλαβαίνεις. Λιγάκι δύσκολο να βρεί περιορισμούς ακόμα και ο πιό απαιτητικός, αρκεί να ασχοληθεί.

 

Με όλα αυτά που διαθέτουν κι αν μάθεις να τα δουλεύεις σωστά, είναι λιγάκι ανόητο αν θες κάποιος να ανοίξει υπολογιστή γιά να γράψει κάτι. Μέχρι και skip back sampling διαθέτουν γιά όταν και άμα σου έρθει η όποια ιδέα να την κρατήσεις σε audio format.

 

Όσο γιά τον/τους τρόπους σύνθεσης των ήχων τους καί την επεκτασιμότητά τους, είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο αφού η κάθε εταιρία προσφέρει τα μέγιστα που υπάρχουν σε κάθε ένα από αυτά. Ας μην επεκταθούμε όμως σε αυτό το σημείο.

 

Όπως καταλαβαίνεις, ένας "πληκτράς" με αυτού του τύπου τα μηχανήματα, δεν έχει τα προβλήματα ενός κιθαρίστα που θα πάρει το σήμα της κιθάρας του από τους x μαγνήτες με τον x θόρυβο και με καλώδιο x ποιότητας θα στείλει το σήμα στο(α) x πεταλάκια με το x τροφοδοτικό που ίσως παρεμβάλει κάποιο θόρυβο με τη σειρά του και από εκεί με άλλο καλώδιο θα στείλει το σήμα πιθανότατα σε κάποιο αναλογικό πεντάλ γενικής έντασης και από εκεί και πάλι θα στείλει το σήμα στο input του x ενισχυτή όπου μπορεί οι x λάμπες να είναι πεσμένες κλπ κλπ κλπ.

Σ' αυτή την κατηγορία μηχανημάτων δεν υπάρχουν αυτές οι "παιδικές" ασθένειες.

 

Σχετικά με το JD-800 που έχεις, άριστο. Το είχα κι εγώ (τώρα έχω JD-990) αλλά καθαρά γιά τους ήχους του. Σαφώς και το JD έχει δικό του χαρακτήρα αλλά όχι όλα ή κάποια σημαντικά από τα πιό πάνω που ανέφερα, καθώς είναι μηχάνημα μιάς άλλης εποχής.

 

Συγγνώμη αν με αυτά που έγραψα, ίσως σε έκανα να νιώσεις λιγάκι άβολα. Δεν είχα αλλά ούτε έχω τέτοια πρόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολύ καλύ λύση είναι το M3 αρκεί να ασχοληθείς μαζί του ή να ασχοληθεί μαζί σου αυτός (κατάστημα) που θα σου το πουλήσει.

 

εδω Κ.Χναρακη τι θελετε να πιτε σε ολα τα αλλα με καλυψατε εδω ομως μου δημιουργηθηκαν ερωτιματικα.

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εδω Κ.Χναρακη τι θελετε να πιτε σε ολα τα αλλα με καλυψατε εδω ομως μου δημιουργηθηκαν ερωτιματικα.

 

???

Το ήξερα ότι θα δημιουργήσω ερωτηματικά. Ήθελα όμως να δω ποιός θα το πιάσει.

Κατ'εμέ το Μ3 είναι παρεξηγημένο καθ'ότι δεν υπήρξε η ανάλογη σημασία.-

Βλέπεις εδώ στην Ελλάδα κατά 99% είμαστε του φέρε έτοιμο πράμα.

Η ζημιά έγινε βασικά με την α-συμβατότητα των ήχων με τα προηγούμενα.

Να πέφτω τόσο έξω;;; Δεν το νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήξερα ότι θα δημιουργήσω ερωτηματικά. Ήθελα όμως να δω ποιός θα το πιάσει.

Κατ'εμέ το Μ3 είναι παρεξηγημένο καθ'ότι δεν υπήρξε η ανάλογη σημασία.-

Βλέπεις εδώ στην Ελλάδα κατά 99% είμαστε του φέρε έτοιμο πράμα.

Η ζημιά έγινε βασικά με την α-συμβατότητα των ήχων με τα προηγούμενα.

Να πέφτω τόσο έξω;;; Δεν το νομίζω.

 

δηλαδη θελετε να πιτε ασυμβατοτιτα μεταξυ γενιτριων ηχου ? σε σχεση με τις παλιες σειρες σε triton kai tr ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δηλαδη θελετε να πιτε ασυμβατοτιτα μεταξυ γενιτριων ηχου ? σε σχεση με τις παλιες σειρες σε triton kai tr ?

Ναι, ασυμβατότητα μεταξύ αρχείων παλαιάς σειράς (Triton κλπ) και νέας (M3).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου