Προς το περιεχόμενο

Ναι, ναι, και πάλι περί καρτών ήχου!


jumerang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι λένε τα ειδικά fora και ποιός τα γράφει, αλλά ξέρω πώς σήμερα , έτος 2006 κάνεις μια χαρά δουλειά με 200€ κάρτα και τα software προβλήματα πηγάζουν και από software λάθη στον υπολογιστή του καθενός και από άλλα "λάθη" όπως ο ανθρώπινος παράγοντας.

Τέλος πάντων.. καλά είναι να ξέρει πρώτα τι χρειάζεται ο καθένας και να μην πετά λεφτά στο γάμο του καραγκιόζη.

Σε επόνυμες εταιρίες και γνωστές η κάρτα με 4 κανάλια έχει μισή τιμή από την κάρτα με 8 επομένως χωρίς πολύ σκέψη και οι δυο το ίδιο καλές είναι και το software ίδιο.

Σε καμιά περίπτωση δεν λέω οτι οι φτηνές κάρτες είναι καλύτερες από τις ακριβές, απλά μπορεί να είναι εξίσου καλλές οι πρώτες και να μην χρειαστείς όλες τις δυνατότητες από τις δεύτερες. Στο συγκεκριμένο θέμα μάλιστα, δεν νομίζω πως το πρόβλημα ήταν η κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα Χ_pap ένεκα που άρχησες αυτο το θέμα.. οι κάρτες ήχου δεν παύουν να είναι pc εξαρτήματα.. Υπάρχουν κάρτες γραφηκών που έχουν 600 και ευρώ και αφορούν μόνο τα gaming..αυτό δεν σημαίνει ότι ο κάθε gamer δεν μπορεί να παίξει με 200 ¤ κάρτα αρκετά αξιόλογα οποιοδήποτε παιχνίδι .. απλά σε κάποια άλλα θα υπάρχουν κάποιες διαφορές οι οποίες δεν είναι σίγουρο οτι θα αξίζουν τα έξτρα λεφτά...

 

ως Pc εξάρτημα υπόκειται στη γενικότερη πίεση για μείωση της τιμής.. η οποία προκύπτει από την συνεχή εισαγωγή νέων προϊόντων με νέα χαρακτηριστικά με νέες απαιτήσεις κ.ο.κ.

 

Όταν κάποιος χτίζει ένα PC- Studio να είναι σίγουρος ότι το μόνο πράγμα που θα το πληρώσει ΜΙΑ Φορά και θα του μείνει, είναι Τα ηχεία του.... καμιά φορά πιστεύω και τα μικρόφωνα.. (Εξαιρούμε κιθάρες και λοιπά μουσικά όργανα)

 

Το σίγουρο είναι ότι με ¤200 κάρτα όντως κάνεις καλή δουλειά... απο εκεί και πέρα.. σε 5, 6 χρόνια θα την έχεις αλλάξει, όπως πιστεύω οτι θα έχεις αλλάξει και PC....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και από 'μένα. Ας μην χρησιμοποιούμε λέξεις όπως "καλό" ή "καλύτερο" χωρίς να ξέρουμε ποιο είναι το πλαίσιο αναφοράς. Π.χ., εγώ που το μόνο που κάνω με την κάρτα μου είναι να παίζω τα soft synths μου, καλύπτομαι πλήρως από τη νοοτροπία του not_guilty.

 

Αν όμως έπρεπε να ηχογραφώ σε πραγματικό χρόνο από 10 μικρόφωνα, το πράγμα θα άλλαζε. Αν μάλιστα ήθελα να το κάνω με πολύ καλή ποιότητα ήχου, τότε το πράγμα θα άλλαζε ακόμη περισσότερο.

 

Στα 200 ευρώ παίρνεις καλή κάρτα για κάποιον σαν εμένα, μέτρια κάρτα για κάποιον που γράφει και audio και απαράδεκτη κάρτα για κάποιον που γράφει μόνο live audio και θέλει και κορυφαία ποιότητα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not_guilty και Wow! συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.. αλλά μάλλον έπρεπε να απαντήσετε στον nEwBiE και όχι σε μένα. Ειδικά αυτό που γράφεις eypotocol έιναι και άποψή μου και γιαυτό απάντησα στο πόστ του φίλου nEwBiE. Δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνεις κάρτα με 800€ ντε και καλά αν δεν την χρειάζεσαι. Και οτι έγραψα το έγραψα με βάση και την αρχική ερώτηση του jumerang που άνοιξε το post. Anyway δεν νομίζω με αυτά που έγραψα να έρχομαι σε αντίθεση με τον not_guilty και με τον Wow!.. εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι οπότε πάω πάσο γιατί στην τελική οι απαντήσεις τους με καλύπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not_guilty και Wow! συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.. αλλά μάλλον έπρεπε να απαντήσετε στον nEwBiE και όχι σε μένα.

 

8O 8O 8O

 

Μα... δεν απάντησα σε 'σένα. Είπα γενικώς την άποψή μου. Το κατάλαβα ότι συμφωνούμε.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry eye.. :oops: έχεις δίκιο.. επιρρεάστηκα συναισθηματικά στο θέμα από το ποστ του nEwBie, δεν έπρεπε.. κι αυτός τη γνώμη του είπε :(

Απλά η λογική πληρώνω να ξενοιάζω με χαλάει λίγο.. τουλάχιστον όχι πρότού ψάξουμε και καθορίσουμε τις ανάγκες μας πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης' date=' δυστυχώς οι "καλές" κάρτες κυκλοφορούν μόνο σε πολλά κανάλια ... :roll:

/nEwBiE 8)[/quote']

 

Δηλαδή newbie ξέρεις πολλές "πολυκάναλες" καλύτερες από την "δικάναλη" της Lynx ???...

καλό είναι να μην "γενικεύουμε" και σε προέκταση (που δεν σε αφορά αλλά έχει συγγενή σχέση με την ρήση σου) να μην κρίνουμε ούτε καν με το brand name (που αποτελεί ένδειξη και όχι απόδειξη ποιότητας ) αλλά μόνο με βάση το κάθε μοντέλλο και τα χαρακτηριστικά του σε συνδυασμό με τις ανάγκες που καλείται κάθε φορά αυτό να εξυπηρετήσει...(και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε προιόν)

Και γυρνώντας στο θέμα, φυσικά συμφωνώ με τους not_guilty, Wow! και x-pap...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή newbie ξέρεις πολλές "πολυκάναλες" καλύτερες από την "δικάναλη" της Lynx ???...

καλό είναι να μην "γενικεύουμε" και σε προέκταση (που δεν σε αφορά αλλά έχει συγγενή σχέση με την ρήση σου) να μην κρίνουμε ούτε καν με το brand name (που αποτελεί ένδειξη και όχι απόδειξη ποιότητας ) αλλά μόνο με βάση το κάθε μοντέλλο και τα χαρακτηριστικά του σε συνδυασμό με τις ανάγκες που καλείται κάθε φορά αυτό να εξυπηρετήσει...(και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε προιόν)

Και γυρνώντας στο θέμα' date=' φυσικά συμφωνώ με τους not_guilty, Wow! και x-pap...[/quote']

 

OK, ας απολογηθώ λοιπόν ...

 

Φίλτατε npap, το να απομονώσεις μια φράση από τις 4 απαντήσεις μου και να παραθέσεις ΤΗΝ εξαίρεση ... :roll: μάλλον προς το παραποίηση μου ακούγεται ... Αν μετά τις απαντήσεις μου σου έμεινε μόνο αυτό, μάλλον πρέπει να απολογηθώ που δεν έγινα κατανοητός … ας ξαναδιατυπώσω λοιπόν : ΝΑΙ, ο ΚΑΝΟΝΑΣ λέει ότι «οι "καλές" κάρτες κυκλοφορούν μόνο σε πολλά κανάλια» - με την εξαίρεση της Lynx … Πραγματικά η Lynx είναι μάλλον η "απόλυτη" κάρτα - τουλάχιστον στην ποιότητα ήχου από τις μετρήσεις που διαβάζω- αλλά και αυτή προσπαθεί να γίνει πολυκάναλη 8O (2Χ6 ή 6Χ2 αν θυμάμαι καλά ...) και γενικά νομίζω ότι η ακριβότερη δικάναλη πρέπει να είναι η RME 9632 … (~400E) – πλην Lynx πάντα …

 

Φίλτατε x_pap, ας το δούμε λίγο διαφορετικά το θέμα … ένας νέος χρήστης ζητάει :

1. Θέλω μια κάρτα ήχου με μηδενικό latency (για καλή real time ανταπόκριση των vst indtruments π.χ.)

2. να έχει εισόδους line in κατά προτίμηση μεγάλα jack κι όχι rca

3. να έχει προενίσχυση για μικρόφωνο

4. να έχει midi in-out

5. να έχει εύχρηστο software

6. και να κάνει μέχρι 200 euro (άντε και λίγο παραπάνω!)

Επίσης .. «έχω απογοητευτεί και λόγω έλλειψης χρόνου έχουν μείνει και πίσω οι ηχογραφήσεις μου!»

 

Η απάντησή μου είναι ότι : "ότι πληρώνεις παίρνεις", δηλαδή πρέπει κατά την ταπεινή μου γνώμη να πληρώσει κάποιος παραπάνω χρήματα ακριβώς γιατί οι κάρτες αυτές ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ. (και σωστά για Άμένα σημαίνει να αποδίδουν απροβλημάτιστα, σε κάθε περίεργο Hardware/Software setup) – Αυτή είναι η άποψή μου, αυτήν και υποστηρίζω …

 

Απ΄ την άλλη , γιατί να δώσει κανείς 200 Ε για κάρτα ήχου, αφού και με την ΑC97 της motherboard κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου !!! ή μπορείς να αγοράσεις μια κάρτα με 50-80 Ευρώ !!! Αλήθεια, γιατί νομίζεις ότι οι κάρτες της RΜΕ ή της MOTU έχουν τα νι-πλάσια χρήματα από τις – σχεδόν ίδιων χαρακτηριστικών - άλλες ? Τόσο πολύ «μούρη» πουλάνε πια ? … Τελικά, τι κάνει μια κάρτα «καλή» για μουσική χρήση ?

 

 

Εγώ απάντησα ήδη … /nEwBiE

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές όλες αυτές αυτές οι φιλολογίες ρε παιδιά και χρήσιμες, σίγουρα. Αλλά εγώ, που άνοιξα και το post, μου φαίνεται ότι δεν έχω πάρει σαφή απάντηση ακόμα!!! Παρακολουθώ το post όλο αυτόν τον καιρό αλλά κανείς δε μου έχει απαντήσει συγκεκριμένα! Μήπως δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση? Ή μήπως δεν είναι και τόσο συγκεκριμένο το θέμα μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κακώς το έκλαβες κατ' αυτόν τον τρόπο...η φράση σου αποτέλεσε αφορμή για το υπόλοιπο μου post...(ξαναδιάβασέ το...)

άλλωστε πως θα μπορούσα να τα βάλω με ένα μέλος με τόσο χαριτωμένο avatar...έτσι μούρχεται να του κάνω ...γούτσου γούτσου.... :D

Αυτή την φορά όμως με προκαλέις να σου πω (ως δυστυχώς ισχύουσα γενικότητα αυτή την φορά..) ότι σου υπογράφω -με το όποιο βάρος μπορεί να έχει ο λόγος μου- : Μία πχ M Audio audiophile 24\96 των 110 ε (τυχαία επιλογή), δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με οποιαδήποτε onboard AC 97 υλοποίηση με το οποιαδήποτε chip (τουλάχιστον από αυτά που έχουν πέσει στα χέρια μου)...Με την πρώτη -και κατάλληλη χρήση- ανοίγεις μια πόρτα προς την γνώση του ήχου (με αποτελέσματα που μπορούν να ...σταθούν και να εκπλήξουν) και με την δεύτερη το πολύ άντε να αντικαταστήσεις τα "τζιτζίκια" το καλοκαίρι...(και μην το πάρεις προσωπικά πάλι... sorry που απαντώ αποσπασματικά αλλά το θέτεις και τι να κάνω που πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να δώσει κάτι λίγο παραπάνω πρώτα για να καταλάβει και μετά ας πάρει RΜΕ... :wink: )

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου