Προς το περιεχόμενο

Pitch-άρισμα χωρις το pitch shift του midi keyboard στο cubase


amerithanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ο τιτλος τα σπαει ουτε εγω δεν καταλαβα τι εγραψα ;D

..αν υπαρχει καποιος που καταλαβε μηπως ξερει πως μπορω να pitch-αρω μια νοτα στο editor του cubase 3 χωρις ομως να χρησιμοποιησω το pitch shift του midi keyboard μου?Γινεται?Να το κανω μηχανικα με καποιο τροπο οπως γινεται σε audio track στο cubase

Μεσα στο kontakt 4 εχω φορτωσει ενα sample και εχω γραψει μια μελωδια στο cubase,μηπως γινεται μεσα απ το kontakt καπως?

 

κατι τετοιο θελω να κανω..στο 1:30

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τροπος ειναι ο εξης.. Ανοιγεις το midi εχεις ραψει με το piano roll (το παραθυρο με το πιανακι στα αριστερα που βαζεις τις νοτες). Κατω κατω αυτο εχει ενα παραθυρακι που γραφει στα αριστερα λογικα εχει επιλεγμενο το "velocity" μεσα σε ενα κουτακι, και επισεις κοκκινεσ γραμμουλες κατω απο καθε νοτα που γραφεις. Πειραζοντας αυτεσ τις γραμμες μπορεισ να αλλαξεις την δυναμικη καθε νοτας σου. τωρα, αν πατισεις πανς στο "velocity" σου βγαζει μια λιστα με αλλες παραμετρους που μπορεις να αλλαξεις σε καθε νοτα, μια εκ των οποιων ειναι και το "pitchbend" (αμα δεν υπαρχει ηδη στη λιστα, πατας setup, το βρισκεις και το προσθετεις με τα βελακια απο κατω). Μετα, "γραφεις εκει με το μολυβακι κατω απο τι νοτα σου και αλλαζεις το picht. Aυτο που δεν ξερω και ισως μας βοηθησει καποιος αλλος, ειναι πως επιλεγεις το ευρος του pitch που θα εχει δυνατοτινα να γινει, γιατι εγω οσες φορες εχω προσπαθησει εν καταφερα να παρω το επιθημιτο αποτελεσμα.

 

Υπαρχει ομως και πιο ευκολος τροποσ μεσω του kontakt. Ανοιγεις το mapping editor, επιλεγεισ το σιγκεκριμενο  sample στην συγκεκριμενη νοτα που το εχεις, και απο πανω δεξια, στην επιλογη tune βαζεις ποσσα ημιτονια +/- θες.. Αυτο ομως δεν θα ακουστει σαν pitch shifting, απλα θα αλλαξει μονιμα το τονικο υψος της συγκεκριμενης νοτας.

 

Τριτος τροπος. Κανεις export se wav αυτο που θελεις να pitch-αρεις και το κανεις ητε απο το VariAudio στο sample editor, ή επιλεγεις το wav αρχειο σου και πας audio-> process-> pitch shift. Στο παραθυρο που σου εβγαλε, η του αλλαζεις παλι τελειως το κουρδισμα απο το transpose, ή πηγαινεις στο envelope, και εκει "γραφεις" ουσιαστικα, βλεποντας και την κυματομορφη, το pitch-αρισμα που θες....

 

ΟVER!!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου