Προς το περιεχόμενο

Oberheim Clip


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτιαξα ένα δείγμα από τους ήχους του Oberheim Matrix 1000 Rack, παιγμένους με midi κιθάρα. (Ο πρώτος-πρώτος ήχος είναι από το Wavestation).

Όλοι οι ήχοι των synths είναι audio (γι αυτό υπάρχουν πρασινάδες...δεν μπορώ να τους διορθώσω ??? ίσως τα ξαναπαίξω) και παιγμένοι real time. Eπίσης είναι περασμένοι από το Guitar Rig (χωρίς καμμία προσομοίωση ενισχυτή) για να προσθέσω reverd και eco.

Oι φωνές είναι από το World Voices σε ΑΚΑΙ format και περασμένο μέσω Kontakt...και δεν έχω χρησιμοποιήσει Melodyne.

Τα βασικά θέματα είναι από το Νexus και παιγμένα με midi keyboard.

Tεχνικές απορίες θα ανεβάσω στο άλλο θέμα για τα racks.

 

Το κομμάτι αφιερώνεται στη Τina από το Σουδάν και σε όλες τις Τίνες της γειτονιάς του Νέστορα ;)

Tina_1.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσόντα-σαφάρι. ;D (με Τίνα)

 

Πέρα απ' την πλάκα, στα αυτιά κάποιου όπως εγώ, που δεν έχει ασχοληθεί με τέτοια πράγματα, ακούγεται θαυμαστό το αποτέλεσμα. Θα με ενδιέφερε πολύ να δω πώς γίνεται το περφόρμανς real time.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε πολύ να δω πώς γίνεται το περφόρμανς real time.

Όποτε θέλεις κερνάω καφέ...αναγκαστικά θα έρθεις...γιατί όλο αυτό πιά δεν ξεστήνεται...πρέπει να βρώ ένα τρόπο να κοντρολλάρω όλα αυτά τα καλώδια.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε πολύ να δω πώς γίνεται το περφόρμανς real time.

Εάν βέβαια εννοείς περφόρμανς το"επάνω στη σκηνή"...και εμένα θα με ενδιέφερε πως γίνεται. Το πως δηλ (και με τι) προγραμματίζεις όλα αυτά να παίζουν παράλληλα. Αυτό που κάνω εγώ αυτή τη στιγμή, είναι το "παραδοσιακό" track by track.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι αφιερώνεται στη Τina από το Σουδάν και σε όλες τις Τίνες της γειτονιάς του Νέστορα ;)

Πλάκα στη πλάκα υπάρχει Τina αρσενικό όνομα όπως του κυρίου από κάτω. (Που είναι και καταπληκτικός)

 

Tina brooks back to the tracks

 

Οι Τίνες της γειτονιάς μου είναι ως επί το πλείστον Αιθιοπίνες. ('Εχουν ανοίξει και 3 μαγαζιά που πηγαίνουν και ψιλοκαλά).

 

Το κομμάτι τώρα μπορεί να μήν είναι το Moments in love των Art of Noiz αλλά οφείλω να πω ότι έχεις ρίξει πολύ δουλιά, έχει ενδιαφέρουσα ανάπτυξη και ήχους. Οπότε εύγε. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Τίνες της γειτονιάς μου είναι ως επί το πλείστον Αιθιοπίνες.....

Οπότε εύγε. ;)

Eάν είναι να μου ξαναπείς εύγε...θα σου φιάξω και ένα κομμάτι για την Αιθιοπία!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίο το κομμάτι, ατμοσφαιρικό κλπ κλπ

Περίμενα όμως, να ακούσω κάτι πιό ρυθμικό που να έχει άμεση σχέση με την μετατροπή GK > MIDI.

 

Παίξε κάτι που να έχει π.χ. ρυθμικά μέρη παιγμένα από την Midi κιθάρα έστω και με ήχο κιθάρας ή κάποια αρπεζ με ηλ. πιάνα από τα synths.

Να καταλάβουμε - καταλάβεις δηλαδή τι συμβαίνει με τις καθυστερήσεις του Midi.

 

marathon, με ταλαιπωρείς  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε κάτι που να έχει π.χ. ρυθμικά μέρη παιγμένα από την Midi κιθάρα

Δεν νομίζω ότι οι midi κιθάρες έχουν γίνει για να παίζουν ρυθμικά. Μάλλον για σόλο όργανα έγιναν. Εδώ ρυθμικά δεν μπορούμε να παίξουμε με τους native ήχους της πεταλιέρας...όχι με του Oberheim.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν νομίζω ότι οι midi κιθάρες έχουν γίνει για να παίζουν ρυθμικά. Μάλλον για σόλο όργανα έγιναν. Εδώ ρυθμικά δεν μπορούμε να παίξουμε με τους native ήχους της πεταλιέρας...όχι με του Oberheim.

Ότι πείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου