Προς το περιεχόμενο

Suhr style "blower switch" mod


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λειτουργία και οι οδηγίες του mod βρίσκονται εδώ:

http://www.lonephantom.com/2011/01/suhr-style-blower-switch-pickup-modification/

 

Θα υλοποιήσω το εν λόγω mod στην ibanez μου (HSS).Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το tone pot της κιθάρας με ένα tone pot push pull (DPDT) που θα κάνει τη δουλειά χωρίς να ανοίξω νέα τρύπα για toggle switch.

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Έστω ότι το stock tone pot της κιθάρας μου είναι 500k.

Is that what I need ?:http://www.banzaimusic.com/Alpha-16-DPDT-500k-log.html

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα προκειται για ενα bridge-direct mod, οπως τον διακοπτη που ειχαν καποιες Framus Pantera. Το ολο νοημα ειναι οτι παει ο bridge κατευθειαν στο output της κιθαρας, εισαι σιγουρος οτι θες να χρησιμοποιησεις push pull ποτενσιομετρο για αυτο? Kind of defeats the purpose...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα προκειται για ενα bridge-direct mod, οπως τον διακοπτη που ειχαν καποιες Framus Pantera. Το ολο νοημα ειναι οτι παει ο bridge κατευθειαν στο output της κιθαρας, εισαι σιγουρος οτι θες να χρησιμοποιησεις push pull ποτενσιομετρο για αυτο? Kind of defeats the purpose...

Το σκεπτικό μου είναι το εξής:Παίζω στο OD κανάλι του ενισχυτή όπου με το vol της κιθάρας μου και με επιλεγμένο τον μονό μαγνήτη,έχω τον καθαρό μου/crunchy ήχο.Όταν η στιγμή/το κομμάτι το επιτάσσει πατάω το Push-pull και έχω τον lead ήχο μου.

What's wrong with push-pull? ::)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αποτελεσμα δηλαδη σε τι ακριβως θα διαφερει απο το να πας τον επιλογεα των μαγνητων στην bridge θεση?

 

Το ολο νοημα του bridge direct ειναι οτι εχεις τον bridge DIRECT στο output, για τον ηχο του χωρις απωλειες. Αν εσυ θες να του βαλεις ενα ποτενσιομετρο στη μεση, go ahead - απλα κατα τη γνωμη μου δε θα κερδισεις και τιποτα σπουδαιο αφου ακομα θα υπαρχει ενα ποτενσιομετρο στη διαδρομη, ο ηχος δηλαδη θα ειναι πανω κατω οπως ηταν και πριν.

Το ποτενσιομετρο πως ακριβως σκοπευεις να το συνδεσεις (σε περιπτωση που δεν εχω καταλαβει τι ακριβως σκεφτεσαι να κανεις)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι με αυτό το mod,σε όποια θέση κι αν έχεις τον επιλογέα και όσο μειωμένο κι αν έχεις το vol της κιθάρας,πατώντας το push pull ,γυρνάς στον bridge μαγνήτη με full volume.

Αν αυτό δεν ισχύει,τότε δεν έχω λόγο να κάνω το mod :)

Από το 2.45 και μετά περιγράφει ακριβώς το concept.

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το διακοπτη που παρεθεσες, το pot ειναι σε λειτουργια παντοτε. Εσυ θες να το παρακαμψεις τελειως, πραγμα που μπορει να γινει αν το dpdt του pot ειναι ανεξαρτητο απο το ιδιο το pot (συνηθως ειναι).

 

Κοιταξε πως λειτουργει το συστημα που θελεις να υλοποιησεις. Εχεις την κλασσικη αλυσιδα μαγνητες-->επιλογεας-->pots-->output jack. Πριν το output jack, βαζεις ενα dpdt, το οποιο ουσιαστικα μπορει να επιλεξει 2 "διαδρομες". Η μια θα ειναι η κλασσικη που σου ανεφερα πανω. Στην αλλη "διαδρομη", θα κολλησεις κατευθειαν το καλωδιο που βγαινει απο τον bridge μαγνητη (το οποιο φυσικα θα κολλησεις ΚΑΙ στον επιλογεα).

 

Νομιζω με το συγκεκριμενο που παρεθεσες θα κανεις δουλεια - εγω στο μυαλο μου ειχα αλλη υλοποιηση που αφηνε το pot μεσα, εξου και η ενσταση μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα η Fender ενσωμάτωσε - έστω και καθυστερημένα - τον διακόπτη raw στις καινούργιες USA Deluxe HSS με τους αθόρυβους μαγνήτες N3, τον διπλό Atomic και το μπράτσο compound radius.

 

GT0546-ld.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου