Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωραια δουλεια. θελω φωτογραφιες απο το καναλι που θα ανοιξεις απο τον διακοπτη μεχρι το cavity. περιμενω με αγωνια!

οντως - και εγω θελω να το δω αυτο +1

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΝΞ! Τελικά είπα να είμαι όσο πιο vintage γίνεται γι' αυτο διαλεξα αυτη τη γεφυρα!

 

Ψάχνω αρίδα για το καναλι, είχα μία 25άρα (μηκος) και δε φτάνει τελικά ,θα πάω σε χρώματα - σιδηρικά (η σε κανενα Praktiker-ώδες) από βδομάδα που έχω ρεπά να ψάξω κάποια ειδική για ξύλο... εδώ θα θέλει αρκετή προσοχή για να μη βγει.. στην πρόσοψη!!   :o :o :o :o

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημέρα 5η...

 

1.Μέτρησα και σημείωσα την πορεία του καναλιού

 

DSC00067.jpg

DSC00065.jpg

 

2.Μέτρησα και τρύπησα για το τζακ στη θέση που τρυπούσαν στα 50s για τις special (διαφορετική απο τις υπολοιπες LP λόγω του ότι έπρεπε να τρυπήσουν για το κανάλι)

ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΥΠΑΜΕ ΙΣΙΑ !! Εν ανάγκη βάζουμε κάτι από κάτω να υποβαστάζει

DSC00066.jpg

 

3.Τρύπησα το κανάλι αφού σημάδεψα με σφυρί και σκαρπέλο την τρύπα για οδηγό στο ύψος που ήθελα.

 

DSC00070.jpg

 

4.Δοκιμάζουμε με καλώδιο το καινούριο μας κανάλι!!

 

DSC00068.jpg

 

DSC00069.jpg

 

DSC00071.jpg

 

 

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

argytar = άψογος

Να σαι καλα φιλε ,αλλα καθολου αψογος δεν ειμαι τωρα μαθαινω μεσα απο αυτη τη διαδικασια και πιστεψε με διορθωνω πολλα πραγματα στην πορεια ,το κολπο ειναι να τα κανεις σε σκετο κομματι ξυλο πρωτα αλλα και παλι το ρουτερ μπορει να ξεφυγει κλπ κλπ οπως πριν λιγο που μου χαλασε το template του P90 ... προλαβα ομως να κανω την κοιλότητα για τον μπασο μαγνητη και εμεινα ευχαριστημενος που συναντησα το καναλι!!! ιδου!

 

Προετοιμασια για σωστο επιπεδο κοπης

 

DSC00072.jpg

 

Προχωραει

 

DSC00073.jpg

 

Συναντω το καναλι που εσκαψα το απογευμα!

 

DSC00074.jpg

 

Ωραια εικόνα ταιριαζει γάντι ο Lollar!!

 

DSC00075.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγακι ασυμετρος μου φενεται ή κανω λαθος ?

 

Oxi απλα στο κατεβασμα του σωματος εφαγα λιγο απο το εναπομεινον μανικι. Θα συμπληρωθει με ένα κομματάκι ξυλου 4 χιλ πάχος και οταν κατεβει για να δωσει γωνια θα είναι ελαχιστη η προσθηκη ξυλου. μεχρι στιγμης το σωμα ειναι ξυγισμενο κατα τα αλλα δεν υπάρχει προβλημα...γι αυτο ελεγα πιο πανω στην πορεια χρειαζονται μικροδιορθωσεις...  :(  ;)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγακι ασυμετρος μου φενεται ή κανω λαθος ?

το ειδα και εγω αλλα μετα ειπα δεν μπορει να εχει κανει λαθος στην γραμμη στο μεσο του μπρατσου, και αμα δεις απο πανω πως ερχεται η ευθεια (στην μπασα πλευρα του μπρατσου) καταλαβαινεις οτι λειπει κομματι. αυτα μεσα στο προγραμμα ειναι. δεν ειμαστε και cnc, ετσι ειναι το χειροποιητο. παντως θελει προσοχη στα templates, την εχω πατησει και εγω σε ανοιγμα cavity για μαγνητη. παντως το καναλι το καταφερες, ενα μεγαλο μπραβο γιατι τοση αποσταση να την πας ευθεια ειναι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου