Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίος και μπράβο σου.

 

Το μαδερι συτο απο καρίνα απο που το πήρες αν επιτρεπεται?

 

Καλησπέρα! Πουλάνε στη Θεσσαλονίκη προς τη Σταυρούπολη μεριά και προς το αεροδρόμιο έχει ξυλεία για όργανα μέλιο σαπέλια κορίνα κλπ

Εχει 4 χρόνια που το πήρα δε θυμαμαι το ονομα του καταστηματος αλλα είναι Σταυρούπολη απέναντι απο το στρατοπεδο Παυλου Μελά αν θυμαμαι καλά..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει ότι είναι κοντά σε ήχο με τα 'παλιά' και κοστίζει κανα 20αρι οπότε μάλλον θα του κάνω μια ερώτηξις!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει ότι είναι κοντά σε ήχο με τα 'παλιά' και κοστίζει κανα 20αρι οπότε μάλλον θα του κάνω μια ερώτηξις!

ΣΕ παρακαλω - διεψευσε με αμα το παρεις και φτιαξεις ταστιερα οτι δεν θα εχει υπερβολικο "σκασιμο"¨στον ηχο σου - σε παρακαλω δλδ

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια πραματα βλεπω να γινονται!...

 

εχω ομως μια αμφιβολια για το ...εντελως one-piece.  :-\

 

Δεδομενου οτι συνηθως επιλεγονται ξυλα με διαφορετικες ιδιοτητες για σωματα και μανικια, παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον την εξελιξη και φυσικα αναμενω εναγωνιως το τελικο αποτελεσμα.

 

Οταν λεω "διαφορετικες ιδιοτητες", εννοω οτι στα μανικια επιλεγονται συνηθως πιο σφιχτα-πυκνα (dense) κομματια για να εχουν και την αναλογη αντοχη στο σκευρωμα-στρεψη. Δηλ. ενα μαονι για μανικι αναμενεται να ειναι πιο σκληρο/σφιχτο απο ενα για σωμα που (θελουμε να) ειναι πιο πορωδες/ελαφρυ.

 

Το κομματι σου ηταν αραγε τετοιο?

Αν ειναι ομως τετοιο, μηπως βγει πολυ Bright?...  (λεμε τωρα....)

 

Σε περιπτωση βεβαια που ειναι πιο "μαλακο", θεμα αντοχης δεδομενης της μονοκομματης κατασκευης δεν θα πρεπει να τιθεται...

 

Απ την αλλη, ενα μη μονοκομματο σωμα-μανικι εξυπηρετει και σε περιπτωση ..."κακιας ωρας", ακομα και οταν ειναι κολλημενο (set neck).

 

 

Υποθετοντας οτι το ολο Project ειναι για να γινει μια μονοκοματη κιθαρα, παω πασσο και περιμενω να ακουσω κλιψ οταν με το καλο ολοκληρωθει.  :)

 

Ηχητικα παντως, φανταζομαι οτι θα πρεπει να περιμενουμε συμπεριφορα παρομοια με neck-through (π.χ τρελλο sustain).

 

ευγε anyway!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ παρακαλω - διεψευσε με αμα το παρεις και φτιαξεις ταστιερα οτι δεν θα εχει υπερβολικο "σκασιμο"¨στον ηχο σου - σε παρακαλω δλδ

 

Δεν ξέρω δεν το έχω ξαναδοκιμάσει! Έχω παίξει σε κιθάρα με Brazilian και το έξτρα σκάσιμο ήταν εξαιρετικά ευχαριστο ιδιαίτερα στη μεσαία θέση! Γνωμη μου πάντα...

 

Δεν ξερω ακόμα τι ηχο θα βγαλει το οργανο στο τελος , θα δουμε. Φανταζομαι το Κορινα που ειναι μαλακο (αν και καπως πρίμο, λένε) με την Ταστιερα θα κανουν καλο συνδυασμο. Έχω ακούσει δε ότι ταιριάζει τρελά με P90s!

 

Αυτο που κερδιζει κανεις με αυτη τη διαδικασια εκτος του οτι δεν του κοστιζει τιποτα σπουδαιο εκτος απο καποιο ελευθερο χρόνο (που θελει να τον διαθεσει εκει) είναι και εξτρα εμπειρία σε μια κατασκευη!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακολουθώ με προσοχή και εύχομαι τα καλύτερα...

Σου προτείνω δε και μία από τις αγαπημένες μου γέφυρες (που δεν έχω αξιωθεί ακόμα να χρησιμοποιήσω), για μοναδικό (τουλάχιστον οπτικό) αποτέλεσμα

http://store.hipshotproducts.com/cart.php?m=product_detail&p=194

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια πραματα βλεπω να γινονται!...

 

εχω ομως μια αμφιβολια για το ...εντελως one-piece.  :-\

 

Δεδομενου οτι συνηθως επιλεγονται ξυλα με διαφορετικες ιδιοτητες για σωματα και μανικια, παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον την εξελιξη και φυσικα αναμενω εναγωνιως το τελικο αποτελεσμα.

 

Οταν λεω "διαφορετικες ιδιοτητες", εννοω οτι στα μανικια επιλεγονται συνηθως πιο σφιχτα-πυκνα (dense) κομματια για να εχουν και την αναλογη αντοχη στο σκευρωμα-στρεψη. Δηλ. ενα μαονι για μανικι αναμενεται να ειναι πιο σκληρο/σφιχτο απο ενα για σωμα που (θελουμε να) ειναι πιο πορωδες/ελαφρυ.

 

Το κομματι σου ηταν αραγε τετοιο?

Αν ειναι ομως τετοιο, μηπως βγει πολυ Bright?...  (λεμε τωρα....)

 

Σε περιπτωση βεβαια που ειναι πιο "μαλακο", θεμα αντοχης δεδομενης της μονοκομματης κατασκευης δεν θα πρεπει να τιθεται...

 

Απ την αλλη, ενα μη μονοκομματο σωμα-μανικι εξυπηρετει και σε περιπτωση ..."κακιας ωρας", ακομα και οταν ειναι κολλημενο (set neck).

 

 

Υποθετοντας οτι το ολο Project ειναι για να γινει μια μονοκοματη κιθαρα, παω πασσο και περιμενω να ακουσω κλιψ οταν με το καλο ολοκληρωθει.  :)

 

Ηχητικα παντως, φανταζομαι οτι θα πρεπει να περιμενουμε συμπεριφορα παρομοια με neck-through (π.χ τρελλο sustain).

 

ευγε anyway!

 

Το σκέφτηκα αυτό παίχτη στην αρχή...

Το κομμάτι αυτό έχει καμιά τέσσερα χρόνια που το πήρα και τότε διάλεγα τέτοιες φάσεις για να μην έχω τη μανούρα του κολλήματος λαιμού - σώματος. Είναι flat sawn βλεπεις απο την ακρη(lower bout) τα νερα να κάνουν μια καμπύλη, ένα U.

 

Το σωμα οπως λες ειναι μαλακο συνηθως και το μανικι Quarter Sawn για να έχει αντοχή!

Βέβαια υπάρχει και το truss rod που σου λύνει τα χέρια και υπάρχει και γνώμη ότι το flat sawn μανίκι μεταφέρει καλύτερα τις δονήσεις.... θεωρίες, εδώ έγινε καθαρά γιατί το κομμάτι βρισκόταν εδώ , μετακομίζω άρα βρωμίζω / καθαρίζω το άδειο σπίτι πιο έυκολα χωρίς γκρίνιες κλπ, και είχα φάει κόλλημα με Les Paul Special συν το ότι είχα τα υλικά για χρόνια να μαζεύονται.Eπίσης δίνοντας γωνία στο μανίκι σκευρώνει πιο δύσκολα από μια κιθάρα με neck relief ας πούμε . Δηλαδή η γωνία έιναι ήδη ανάποδη στο σκέυρωμα!  ;)

 

Οπότε αφού ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες άρχισε το πρότζεκτ.

 

Τώρα από κει και πέρα ρέπλικα βίντατζ δεν μπορεί να γίνει 100% διότι όπως είπες έχουμε κατασκευαστικές διαφορές και φυσικά και το ξύλο δεν είναι ίδιο εντελώς!! Ούτε Γίβσον χρειάζεται να γράφει!

 

Παλιαότερα έκανα μια νεκ θρου με μαόνι QS στη μέση και flat sawn στα φτερά και η κιθάρα διατηρούσε Γιβσονίλα και το σασταiiiίν ...πήγε σύγνεφο!

 

Θα δείξει!! Προχωράμε το επόμενο Σ/Κ ξανα!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακολουθώ με προσοχή και εύχομαι τα καλύτερα...

Σου προτείνω δε και μία από τις αγαπημένες μου γέφυρες (που δεν έχω αξιωθεί ακόμα να χρησιμοποιήσω), για μοναδικό (τουλάχιστον οπτικό) αποτέλεσμα

http://store.hipshotproducts.com/cart.php?m=product_detail&p=194

 

Σ' ευχαριστώ ! Θα την έχω στα υπόψη εννοείται, φαίνεται όντως μοναδική και την έxω πετύχει στο projectguitar.com κυρίως σε κιθάρες που κέρδιζαν το 'guitar of the month'!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου