Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε εχεις χρονο κανε 1 εκτενη αναφορα στο πως μπορεις να κοψεις ταστιερα και αν χρησημοποιησες ή θα χρησημοποιησεις καποιο υλικο για επενδυση της ταστιερας...... ;)

στο ζηταω γιατι το προτζεκτ σου συναντα ευχαριστα το vintage με το μοντερνο και θα ειναι ενδιαφερον πιστευω  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οποτε εχεις χρονο κανε 1 εκτενη αναφορα στο πως μπορεις να κοψεις ταστιερα και αν χρησημοποιησες ή θα χρησημοποιησεις καποιο υλικο για επενδυση της ταστιερας...... ;)

στο ζηταω γιατι το προτζεκτ σου συναντα ευχαριστα το vintage με το μοντερνο και θα ειναι ενδιαφερον πιστευω  ;)

 

Θα προσπαθήσω να βάλω binding με πολλή προσοχή ,θα αναφερθω εκτενώς οκ! Είναι λεπτοδουλειά και καλύτερα να πάει βήμα - βήμα!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια μπράβο φίλε, θεός!!!

Παρακολουθώ με αγωνία τα βήματά σου και περιμένω και γω το αποτέλεσμα!

 

Αν μπορείς πές μας για το κόψιμο της ταστιέρας, όχι των fretslots- έχεις τον οδηγό του stewmac γι' αυτό, αλλά της διαμόρφωσης του (τραπεζοειδούς) σχήματός της. Έχεις template?πως το έφτιαξες?

Την έχω πατήσει 2 φορές στο πονεμένο αυτό βήμα με αποτέλεσμα να μου βγαίνει στενότερη από τα specs μου.

 

Πάντως σου προχωράει τέλεια το project!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια μπράβο φίλε, θεός!!!

Παρακολουθώ με αγωνία τα βήματά σου και περιμένω και γω το αποτέλεσμα!

 

Αν μπορείς πές μας για το κόψιμο της ταστιέρας, όχι των fretslots- έχεις τον οδηγό του stewmac γι' αυτό, αλλά της διαμόρφωσης του (τραπεζοειδούς) σχήματός της. Έχεις template?πως το έφτιαξες?

Την έχω πατήσει 2 φορές στο πονεμένο αυτό βήμα με αποτέλεσμα να μου βγαίνει στενότερη από τα specs μου.

 

Πάντως σου προχωράει τέλεια το project!

 

Nα σαι καλα φιλε δεν εχω κοψει ακομα το τραπεζοειδες σχημα και οντως θελει προσοχη γιατι θα βαλω και binding αρα πρεπει να ειναι λιγο λεπτοτερο. Εχω πλεον templates από τον aiguitars οποτε θα ειναι πιο ευκολη η δουλεια μου. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να κοψω με ρουτερ μαλλον με σεγα και γυαλλοχαρτο/λιμες θα το κανω μιας και το ρουτερ μπορει να σου 'πετάξει' τα νερα και να στην κανει αχρηστη την ταστιερα...

Θα προσπαθησω να στησω καινουριο εργαστηριο απο μεθαυριο οποτε θα εχω και ρευμα να δουλεψω...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το ρουτερ μπορει να σου 'πετάξει' τα νερα και να στην κανει αχρηστη την ταστιερα...

το κλαμα που θα κανω αμα σου χαλασει το madagascar αααααααααα :D :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για την ταστιερα πρωτα σημειωνω με μολυβι τις δυο πλευρες που θα γινει η κοπη, κοβω με την κορδελα αλλα αφηνω περιθωριο και την περναω στην πλανη χωρις να κοβει πολυ καθε φορα μεχρι να ερθει ακριβως στην γραμμη μου. ετσι δεν ειχα ποτε προβλημα.

μπορεις να δεις φωτογραφιες απο την διαδικασια απο το  blog μου

http://luthier-greece.blogspot.com/2011/05/blog-post.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για την ταστιερα πρωτα σημειωνω με μολυβι τις δυο πλευρες που θα γινει η κοπη, κοβω με την κορδελα αλλα αφηνω περιθωριο και την περναω στην πλανη χωρις να κοβει πολυ καθε φορα μεχρι να ερθει ακριβως στην γραμμη μου. ετσι δεν ειχα ποτε προβλημα.

μπορεις να δεις φωτογραφιες απο την διαδικασια απο το  blog μου

http://luthier-greece.blogspot.com/2011/05/blog-post.html

Θα συμφωνησω απόλυτα! Και γω σε προηγουμενη φαση σημειωσα με μολυβακι,έκοψα με laser σεγα και την εφερα μετα με πλανη, χειρος ομως (δεν εχω πλανη δαπεδου ηλεκτρικη)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλαμα που θα κανω αμα σου χαλασει το madagascar αααααααααα :D :D :D :D

 

Χα χα χα χα χα δεν το πας μία ,έτσι? Πάντως το συνεκρινα με μπραζ και ειναι κοντά μπορώ να πω. (Δηλαδη οσο θυμαμαι το μπραζ που ειχε ενας φιλος παλια...) το indian μου φανηκε πιο μαλακο /θαμπό....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα χα χα δεν το πας μία ,έτσι? Πάντως το συνεκρινα με μπραζ και ειναι κοντά μπορώ να πω. (Δηλαδη οσο θυμαμαι το μπραζ που ειχε ενας φιλος παλια...) το indian μου φανηκε πιο μαλακο /θαμπό....

χαχαχα το παω ρε απλα ειμαι ποιο πολυ του καθης εφω εταχθει με λιιιιιγη πουτανια  ;) ;) στα εχω ξαναπει :P

 

μα ειναι ποιο μαλακο το indian

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα το παω ρε απλα ειμαι ποιο πολυ του καθης εφω εταχθει με λιιιιιγη πουτανια  ;) ;) στα εχω ξαναπει :P

 

μα ειναι ποιο μαλακο το indian

 

xe xe xe εξου και ο σμουδ ηχος!

 

Απλά είχα 2 λόγους 1. ειναι πιο κοντα στα σπεξ τα βιντατζ και 2. εχω κανει αλλες δυο 1-πις. Η μια με 25.5 και μαονι εσκαγε καταπληκτικα και ειχε και σασταιν η αλλη με 24.675 ειχε σασταιν αλλα δεν εσκαγε καθολου (με ιντιαν) και μου εσπαγε τα νευρα αν και τα μπάσα της είχαν μπωλζ με οβερντραϊβ... οπότε καταλαβαίνεις τι με οδηγησε! Ηθελα λιγο σκασιμο εξτρα μιας και ειναι 1-πις και μικρο σκεηλ.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου