Προς το περιεχόμενο

Leaving του R. Beirach/Scofield


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Ενα  απο τα αγαπημένα μου κομμάτια το Leaving γραμμένο απο  τον πιανίστα Richie Beirach με καταπληκτικές αρμονίες και πανέμορφο θέμα παιγμένο σε ενα απο τους πρωτους δισκους του John Scofield.

    Εδώ δοκιμάζω το θεμα και αυτοσχεδιαζμό παιγμένο απο το πρόγραμμα iRealb του ipad (εδώ ελαφρά κακογραμμένο-θέλει διόρθωση)  ηχογραφημένο απο τα εξωτ. μικρόφωνα ενος μικρού εγγραφεα Tascam , Laney tube amp. κιθάρα μικρό σκάφος  μαγνήτες P90.

 

Enjoy!

DR_Leaving1_G135.mp3

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο παίξιμο και ήχος. Οι μόνες παρατηρήσεις που έχω είναι ότι θα έπρεπε το backing να είναι λίγο πιο δυνατά στη μίξη και προσωπικά θα ήθελα τη διάρκεια του αυτοσχεδιασμού, λίγο μικρότερη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nasokosm ο ήχος σου, το phrasing, και η γενικότερη αισθητική του παιξίματός σου (και από τα προηγούμενα που άκουσα), μου θυμίζουν την καταπληκτική Emily Remler.

Μου άρεσε πάρα πολύ. Δοκίμασε όμως να το ξαναγράψεις με μια πιο "αφαιρετική" προσέγγιση, που είναι πιο κοντά (κατά την γνώμη μου πάντα) στο αρμονική αισθητική του Beirach (από τους αγαπημένους μου πιανίστες-συνθέτες).

 

Οι μόνες παρατηρήσεις που έχω είναι ότι θα έπρεπε το backing να είναι λίγο πιο δυνατά στη μίξη και προσωπικά θα ήθελα τη διάρκεια του αυτοσχεδιασμού, λίγο μικρότερη.

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

 

Με λίγα λόγια ΕΥΓΕ!

Keep on. :)

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο και για τα δύο, γράφω όμως την ώρα που παίζω ακούγοντας απο τα ηχεία τα backing tracks ίσως πρέπει να τα μιξάρω εσωτερικά απο μια μικρή κονσόλα, η διάρκεια όντως ειναι μεγάλη, προσβλέπω να γράψω και λιγο Σαξόφωνο που παίζει ενας φίλος αλλά ξέρεις όσο πιο σύνθετο το setup τοσο πιο εύκολα χάνεται η καλή στιγμή στον αυτοσχεδιασμό.

 

fusiongtr

Την Ε. Remler δεν τη γνωρίζω θα την ψάξω, δυστηχώς δεν έχω την πολυτέλεια να παίζω με καποιο πιανίστα που να υπάρχει συντονισμός την ώρα του παιξίματος για να σου αφήνει χώρο για αφαιρετικό παίξιμο, το iRealb ειναι κατι σαν band in a box , ακομα και τα ακορντα του κομματιού οπως τα κατέβασα  ειναι λιγο κακογραμμένα αν το καλοακούσεις, θα τα διορθώσω

 

Ευχαριστώ

 

Χθες το βράδυ δικίμασα το take five σε ρυθμό 4/4 latin montunο θα το ηχογραφήσω!

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fusiongtr

Την Ε. Remler δεν τη γνωρίζω θα την ψάξω

Να βοηθήσω τότε λίγο

 

δυστηχώς δεν έχω την πολυτέλεια να παίζω με καποιο πιανίστα που να υπάρχει συντονισμός την ώρα του παιξίματος για να σου αφήνει χώρο για αφαιρετικό παίξιμο,

Μεγάλη κουβέντα είπες τώρα. Πράγματι έχεις δίκιο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κιθαρίστρια , κριμα που όπως διαβάζω δεν υπάρχει πιά , μεγάλη μου τιμή να λες οτι έχουμε κατι κοινό στο παίξιμο.

Αλλά επειδή το έχουμε πλατιάσει λίγο δες και ένα γρουπάκι  που πιστεύω οτι μοιάζω απόλυτα με αυτόν που κρατάει την (ιδια) κιθάρα και προσπαθεί να παίξει.

 

Για να μην το ξεχάσω ποτε θα έχουμε την τιμή να ακούσουμε κάτι και απο σας?

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου