Προς το περιεχόμενο

Ηρθε ο καιρός ν' αλλάξω guitar rig


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα videos έχω δει και από όσα διάβασα, το 11r μου φαίνεται πολύ πολύ καλή λύση.

Να 'σαι καλά που μου το έμαθες, αγνοούσα παντελώς την ύπαρξή του.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Παρακαλώ! Έχει συζητηθεί εδώ στο noiz πάντως (κάνε search) και υπάρχουν κάποιοι κάτοχοί του.

 

Τα εφφέ που λες τα έχει, no problem.

 

Για τελικό και καμπίνα: καλές και οικονομικές λύσεις είναι ο ART SLA 1 ή 2 καθώς και ο Rocktron Velocity 300. Ο δεύτερος (τον οποίο έχω) είναι πιο "κιθαριστικός" στη φιλοσοφία του, με controls που σου επιτρέπουν να ρυθμίσεις την αίσθηση του. Λαμπάτο τελικό δεν προτείνω (εκτός αν υπάρχει διαθέσιμος ή τον βρεις σε πολύ καλή τιμή).

 

Η καμπίνα δεν χρειάζεται να είναι FRFR. Μπορεί να είναι μια καμπίνα που απλά σου αρέσει ο ήχος της. Αν θέλεις να στέλνεις ΚΑΙ τα cab sims στην κιθαροκαμπίνα σου, μπορείς να δημιουργήσεις ένα υποτυπώδες FRFR σύστημα επιλέγοντας πολύ flat και με πολλά watt μεγάφωνα.

 

Για MIDI πεταλιέρα είπαμε, η Behringer είναι θησαυρός για τα λεφτά της (το καλύτερο προϊόν της εταιρίας by far). Εδώ κρίνεται σκόπιμη η αγορά και εγκατάσταση μιας EPROMM "βελτίωσης", που θα κάνει σχεδόν περιττό τον προγραμματισμό. Για το 11R παίζουν τόσο το περίφημο UNO όσο και το ElevenPROM (google them). Αυτά θα σου δώσουν τη δυνατότητα να έχεις μια σειρά διακοπτών για presets και μια για εφφέ (stompbox mode) και κοστίζουν κανα 10άρικο ευρώ.

 

Όλα τα παραπάνω καινούργια θα σου κοστίσουν λίγο πάνω από χιλιάρικο (χωρίς την καμπίνα) και νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση με λύσεις τύπου Bugera + πολυεφφέ. Με 300-500 ευρώ παραπάνω πας σε ένα Axe-Fx Std μεταχειρισμένο, όπως σου πρότεινα, λύση που επίσης πρέπει να δεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται αρκετά καλή και τίμια επιλογή το όλο σύνολο.

 

Ερωτήσεις:

 

Γιατί να πάρω 300άρη τελικό?

300W πολλά δεν είναι? (τι καμπίνα θα βάλω σε 300W?)

 

Για αρχή θα παίζω σε poweramp ενισχυτή και καμπίνα.

 

Απλά σε εκείνη την περίπτωση υποτίθεται πως βγάζεις την εξομοίωση καμπίνας από τον modeller σου.

Όταν το έκανα αυτό στην Χ3, ακουγόταν ΧΑΛΙΑ.

Φταίει η Χ3 μάλλον ε?

 

Γενικά, εν συγκρίσει με τις Line6, ποια είναι η άποψη σου?

Είναι αρκετά καλύτερο ώστε να δικαιολογεί τα λεφτά του?

Πρέπει να το δω και από κοντά βέβαια για να κρίνω...

 

Το expansion pack πόσο κοστίζει και από που το αγοράζω?

Το 11PROM επίσης φάνηκε εύκολο και από ότι είπες είναι και φθηνό.

Το φέρνω απ' έξω ή παίζει κι εδώ κάπου?

 

Παρατήρησα ότι το 11rack στο factory bundle δεν έχει compressor ούτε gate.

Προστίθεται κάποιο από αυτά αν βάλεις το expansion?

Τα υπόλοιπα εφφέ πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπερα, οσων αφορα τη line6 πιστευω οτι εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στο HD500.

Eπειδη το εχω και παιζω ακριβως οπως σκεφτεσαι να το κανεις,χωρις τα cab simulators αλλα με εναν VHT power amp και καμπινα,ειναι πολυ τιμιο set up και στο λεω γιατι εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετοι ενισχυτες,αλλα κανεις δεν ειχε την ευελιξια αυτου του set up. Εχω κανει ηδη 2 Live ετσι και ολοι εκαναν μετα κομπλιμεντα για τον ηχο μου.

Αξιζει να το τσεκαρεις.

 

Φιλικά,Μάριος

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις:

 

Γιατί να πάρω 300άρη τελικό?

300W πολλά δεν είναι? (τι καμπίνα θα βάλω σε 300W?)

 

Για αρχή θα παίζω σε poweramp ενισχυτή και καμπίνα.

 

Απλά σε εκείνη την περίπτωση υποτίθεται πως βγάζεις την εξομοίωση καμπίνας από τον modeller σου.

Όταν το έκανα αυτό στην Χ3, ακουγόταν ΧΑΛΙΑ.

Φταίει η Χ3 μάλλον ε?

 

Γενικά, εν συγκρίσει με τις Line6, ποια είναι η άποψη σου?

Είναι αρκετά καλύτερο ώστε να δικαιολογεί τα λεφτά του?

Πρέπει να το δω και από κοντά βέβαια για να κρίνω...

 

Το expansion pack πόσο κοστίζει και από που το αγοράζω?

Το 11PROM επίσης φάνηκε εύκολο και από ότι είπες είναι και φθηνό.

Το φέρνω απ' έξω ή παίζει κι εδώ κάπου?

 

Παρατήρησα ότι το 11rack στο factory bundle δεν έχει compressor ούτε gate.

Προστίθεται κάποιο από αυτά αν βάλεις το expansion?

Τα υπόλοιπα εφφέ πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσουν.  :)

 

1) Ο (solid state) τελικός που είναι και στέρεο, δεν αποδιδει 300 βατ παντού. Δες πόσα αποδίδει στο ένα κανάλι και στα Ohm της καμπίνας σου. Επίσης δεν είναι λάμπα όπου τα 20 βατ μπορεί να κάνουν κορυφές στα 30 ή 40.

 

2) Η Χ3 δεν ξέρω αν είναι χάλια, παίζει ρόλο και το setup που έκανες. Τα HD είναι πολύ καλύτερα σ'αυτό τον τομέα.

 

3) Expansion pack online αγορά από την Avid. $99 έχει. To 11Prom μόνο απ'έξω μέσω paypal (ένας φάκελος είναι, με ένα τσιπάκι μέσα). Πάντως εγώ προτείνω το πιο δοκιμασμένο UNO που έρχεται από το Βέλγιο σε 4-5 μέρες. Στο forum της Avid υπάρχει και έτοιμο sysex αρχείο που το κατεβάζεις στο Behringer και στο κάνει stompbox mode, με το UNO. Ψάξε και διάβασέ τα αυτά, αν σε ενδιαφέρει.

 

4) Έχει compressor και υπάρχει noise gate σε κάθε amp model. Επίσης έχει και fx loop όπου μπορείς να βάλεις κάποιο, ίσως, "παράξενο" εφφέ (π.χ. κάποιο envelope).

 

Πάντως ΜΗΝ αποκλείεις αυτό που σου είπα για το Axe Std. Αν κάποια στιγμή ας πούμε θελήσεις να έχεις 2 delay μαζί, ή κάποιο παράξενο routing με περίεργα εφφέ, το Axe θα σε καλύψει. Στην Αμερική τα πουλάνε τώρα λίγο πάνω ή κοντά στα $1000-$1100. Τα μόνα προβλήματα σ'αυτή τη λύση είναι πως δεν έχεις εγγύηση (λόγω μτχ) και πως το Axe είναι αρκετά πολύπλοκο και θέλει γερό ψάξιμο.

 

Η λύση του HD500, μιας και είσαι χρήστης Line6 παίζει επίσης. Προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν φτάνει το 11R σε εξομοιώσεις ενισχυτών και αίσθηση. Το δε POD PRO που βγήκε πρόσφατα (rack) είναι σε τιμή που δεν στέκεται απέναντι στο 11R. Με το HD500 γλυτώνεις και τον MIDI controller. Αν το δοκιμάσεις και τελικά σου κάνει, είναι μια πολύ σοβαρή πρόταση.

 

Και τελικά να σου προτείνω και το outsider της αγοράς, το οποίο είχα για καιρό και μόνο καλά λόγια έχω: Digitech GSP1101. Με το τελευταίο "beta" firmware (C64) κάνει παπάδες. Έχει απίστευτο routing, φορτώνει IRs, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλία από ενισχυτές, το καλύτερο whammy ανάμεσα στα modelers (φυσικό είναι...), είναι πολύ καλής ποιότητας (made in USA) και είναι και 1U, που σου εξοικονομεί χώρο. Αν το βρεις μαζί με τον dedicated controler του (C2) χτύπα το αβλεπεί. Μια λογική τιμή για μτχ για το σύνολο ειναι κοντά στο 500άρικο. Για καινούργιο δεν θα στο συνιστούσα, καθώς έχει σταματήσει η υποστήριξή του.

 

Ελπίζω να μην έχεις μπερδευτεί με όλα αυτά, αλλά να τα βλέπεις σαν μια καλή ευκαιρία να ψαχτείς για κάτι που θα σου κρατήσει χρόνια και θα σου καλύπτει όλες τις ανάγκες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Genious Loci

 

Να σου πω για την Χ3 τι έκανα.

Θέλησα σε κάποια φάση να παίζω έχοντας για καμπίνα την καμπίνα που έχουμε στο studio (randall 2x12 Celestion 30).

Οπότε από δική μου προηγούμενη γνώση, έβγαλα τις προσομοιώσεις καμπίνας και είχα σκέτο ενισχυτή στην πεταλιέρα.

Αν βάλεις "no cabinet" στην Χ3 το αποτέλεσμα κυριολεκτικά ξύνει (αν ακούσεις με ακουστικά ή το ηχογραφήσεις έτσι σκέτο).

Κυριολεκτικά όμως...

 

Αν βάλεις μια οποιαδήποτε καμπίνα της πεταλιέρας, τότε είναι μια χαρά ο ήχος (στα πλαίσια των δυνατοτήτων της πεταλιέρας πάντα).

Αν το περάσεις αυτό το σήμα από power amp και καμπίνα (physical πράγματα), τότε από ο,τι είδα παρέμεινε χάλια!

Η κανονική καμπίνα δηλαδή, δεν επηρρέασε το σήμα όπως οι virtual καμπίνες!

Σημειωτέον ότι έχω ηχογραφήσει και στο pc μου με IRs έχοντας παίξει χωρίς καμπίνα στην πεταλιέρα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Γιατί συνέβη αυτό?

Δεν νομίζω οι ρυθμίσεις μου να επηρρέασαν τόσο πολύ τη δυνατότητα της καμπίνας να δράσει ως καμπίνα.  ;D

 

Το 11r παίρνει IRs?

Έχω κάτι καλές orange καμπίνες που θα μου άρεσε να τις χρησιμοποιήσω...

 

Όσον αφορά το Axe, ανεβαίνει πολύ το κόστος του.

Θα πρέπει στα 1000-1200 ευρώ να βάλεις και midi controller.

Άρα πάμε σε κοντά τα διπλά λεφτά από το 11r με το ίδιο midi controller.

Είναι αρκετά παραπάνω...

 

Και όσο να 'ναι, αν είναι να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο, το σκέφτεσαι να πάρεις κάτι των 1000 ευρώ έναντι κάποιου των 500 (λόγω της εγγύησης).  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Progduct

 

Ποιόν vht power amp έχεις?

Για ρίξε ένα link καθώς και στο περίπου χρηματική αξία.

Την πάω πολύ την VHT.

 

Γενικά έχω δουλέψει πολύ line6, αλλά κάτι της λείπει δυστυχώς...

Από ότι έχω ακούσει οι HD είναι καλύτερες από τις προηγούμενες, αλλά και πάλι υστερούν απέναντι στο Axe-fx. Καμία αμφιβολία από κανέναν...

 

Η Χ3 που έχω έχει αρχίσει να μην με καλύπτει από πλευράς feel του ήχου.

Δεν ξέρω αν κάτι κάνω εγώ τόσο λάθος, αλλά π.χ. τα drive μου φαίνονται εντελώς πλαστικά και ψόφια.

Δεν έχει καθόλου "tube feel", πράγμα που το Axe έχει και χαίρομαι γιατί από ότι είδα και διάβασα το έχει και το 11r.

 

Επίσης σε συνθήκες live, τα drive της line6 χάνονται στη μίξη.

Δεν ξέρω να το εξηγήσω.

Εν συγκρίσει με τους άλλους κιθαρίστες της μπάντας που ειλικρινά από θέμα χροιάς είναι πιο προβληματικοί συνήθως, τα drive τους είναι πιο fat και πιο live sounding.

Γιατί να συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οι ρυθμίσεις μου να επηρρέασαν τόσο πολύ τη δυνατότητα της καμπίνας να δράσει ως καμπίνα.  ;D

 

Το 11r παίρνει IRs?

Έχω κάτι καλές orange καμπίνες που θα μου άρεσε να τις χρησιμοποιήσω...

 

Δεν ξέρω καθόλου για την Χ3. Αυτό που μου λες είναι σαν να στέλνεις το output στο PA (όπου ακόμα και στο καλυτερότερο modeler πρέπει να βάλεις ένα hi-cut filter, αν δεν έχει καμπίνες). Πιθανώς με EQ μετά το amp sim να σωζόταν η κατάσταση.

 

Το 11R δεν παίρνει IRs. Λένε ότι πιθανώς θα τα βάλουν στο νέο update.

 

Παρεμπιπτόντως, μην προσπερνάς την πρόταση για το GSP1101. Για παράδειγμα ΕΧΕΙ IRs. Επίσης ΕΧΕΙ graphic EQ στο τέλος της αλυσίδας. Δουλεύει άνετα με οποιοδήποτε routing. Είχε πράγματα από το 2007, που η Fractal τα έβαλε τώρα στο Axe-II.

 

Κοίταξε: πάντα θα βγαίνει κάτι καινούργιο, που θα βελτιώνει τα πράγματα. Ήδη η Digitech ετοιμάζει κάποια καινούργια, η Boss/Roland το ίδιο, όπου νάναι βγαίνει ο Kemper Profiling Amp, αναμένονται updates από την Avid, κλπ.

 

Το ζητούμενο είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις, τώρα, και στο (εγγύς/απώτερο) μέλλον. Και ασφαλώς ποιο είναι το budget σου. Αν πάρεις ας πούμε τώρα ένα μτχ GSP+C2 και σε 6 μήνες πας σε κάτι νεώτερο/καλύτερο, το πολύ να χάσεις 100-150 ευρώ στην τιμή μεταπώλησης. Λίγο περισσότερα θα χάσεις με το 11R αλλά θα έχεις εγγύηση. Με το Fractal πάλι θα χάσεις κάτι, αλλά αναλογικά λιγώτερα. Έτσι είναι τα μεταχειρισμένα και η Αγορά τους.

 

Αν μπορείς, δοκίμασε αυτά που σου προτάθηκαν, διάβασε manual και έχε πάντα στο νου σου και πιθανές μελλοντικές ανάγκες. Το ευτύχημα είναι πως, πλέον, υπάρχουν τόσο πολλά και τόσο καλά πράγματα στο χώρο που όρεξη να έχεις να ψάχνεις.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 11r από EQ τι έχει?

Η Χ3 π.χ. είχε ένα 4band stompbox EQ και τίποτα άλλο. Δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε κάτι παραπάνω στον θέμα αυτό.

Στο κάτω κάτω, αν θέλω EQ σε κάποιο σημείο, μπορώ να αγοράσω ένα πετάλι ή ένα rack και να το βάλω.

 

Αυτό που θέλω είναι να έχω αξιοπρεπή ήχο και ένα standard rig και να μην πονοκεφαλιάζω με πετάλια και παρελκόμενα.

Θέλω να έχω ποιοτικό και εύχρηστο rig τόσο για τις πρόβες, όσο και για τα live.

Αυτός είναι ο στόχος μου στο εγγύς και απώτερο μέλλον.

 

Η Line6 δεν με κάλυπτε.

Πιστεύεις ότι το 11rack καλύπτει από πλευράς ποιότητας ήχου?

Θα μπορέσω να "τα σπάσω" στα live σαν άνθρωπος?  ;D

 

Η μεταπωλητική αξία είναι ένα θέμα και είναι ίσως το μόνο που τα tube μηχανήματα υπερτερούν.

Αλλά αν μπορώ να έχω ένα καλό rig, τότε δεν με ενοχλεί.

Να ησυχάσω μια και καλή από το θέμα αυτό.

 

Ήδη βολεύτηκα την πεταλιέρα από πλευράς χρηστικότητας.

Αν το 11rack έχει όσο καλό ήχο λένε ότι έχει, τότε θα είμαι άρχοντας πιστεύω.  :D

 

Budget είναι στα 800 Ευρώ περίπου (χωρίς power amp και καμπίνα, αυτά για την ώρα τα βολεύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατα πρώτον, κατέβασε κανένα manual και διάβασε, γιατί κανείς δεν ξέρει/θυμάται όλες τις λεπτομέρειες;

 

Κατά δεύτερον, αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος, όσο γίνεται πιο κοντά στο δικό σου "περιβάλλον" δεν έχει νόημα καμμία συζήτηση.

 

Οι ακριβοί λαμπάτοι έχουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μεταπωλητική αξία από ένα κορυφαίο modeler. Πάρε έναν ενισχυτή των 2500 να δούμε πόσο θα τον πουλάς σε ένα χρόνο. Το Axe Ultra είχε 2200 και ακόμα σπάνια το βρίσκεις κάτω από 1500 ευρώ. Αναλογικά, στα πιο φτηνά εργαλεία, η υποτίμηση είναι πάνω κάτω η ίδια (για άριστη κατάσταση): 30-40%

 

Αν πας στο 11R ρεαλιστικά θα σου βγει γύρω στο 1000ρικο, όλα του κουτιού (11R+Behringer+UNO+Expansion).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου