Προς το περιεχόμενο

TONELAB LE υπάρχει ακόμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

μια ερώτηση παρακαλώ για την TONELAB LE...

 

Αξίζει να την πάρω τώρα στα τελευταία της (αν την βρω φυσικά)?

στα μισά πλέον μαγαζιά δεν υπάρχει καν και δεν ξέρω τι παίζει με τις καινούριες που έχει βγάλει η vox... απ' ότι χάζεψα λίγο στο forum της vox, οι καινούριες δεν είναι "καλύτερες"...

 

Πείτε καμιά γνώμη...

 

Ευχαριστώ.

 

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε να βρεις καμμια μεταχειρισμενη SE,ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ καλυτερη πεταλιερα απο την LE απο πλευρας δυνατοτητων και ευελιξιας και πολυ πιο ομορφη,ενω εχει και τον ιδιο ηχο ενω και για καποιον περιεργο λογο ειναι και πιο καλη κατασκευαστικα (δεν χαλανε τα πεταλια και οι διακοπτες της τοσο ευκολα οσο της LE)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

μια ερώτηση παρακαλώ για την TONELAB LE...

 

Αξίζει να την πάρω τώρα στα τελευταία της (αν την βρω φυσικά)?

στα μισά πλέον μαγαζιά δεν υπάρχει καν και δεν ξέρω τι παίζει με τις καινούριες που έχει βγάλει η vox... απ' ότι χάζεψα λίγο στο forum της vox, οι καινούριες δεν είναι "καλύτερες"...

 

Πείτε καμιά γνώμη...

 

Ευχαριστώ.

 

Καταρχάς δεν έχει σημασία πόσο παλιό είναι το... αργαλείο, αν κάνει τη δουλειά.  ;)

 

Αυτό εσύ το κρίνεις.

 

Η Vox δεν έχει βγάλει αντικαταστάτη της σειράς Tonelab (όλες οι "καινούργιες" είναι μια από τα ίδια σε άλλη συσκευασία). Έβγαλε όμως νέα γενιά ενισχυτών, κατά τα φαινόμενα με πιο σύγχρονο modeling:

 

http://www.voxamps.com/valvetronixpro/vtx150/

 

Πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι θα βγάλουν και σε μορφή πεταλιέρας κάποια στιγμή... τώρα που τοποθετείται χρονικά αυτή η στιγμή... Vox είναι αυτή.

 

Το ίδιο όμως ισχύει για όλους τους κατασκευαστές. Και η Digitech θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή τον αντικαταστάτη του GSP, αυτό όμως δε σημαίνει ότι το τελευταίο δεν είναι το καλύτερο -ίσως- value for money μηχάνημα στην κατηγορία του, ακόμα και χωρίς "επίσημη" υποστήριξη εδώ και χρόνια.

 

Οπότε, ΚΤΤΜΓ, για τα λεφτά που διαθέτεις, απλά συγκρίνεις την Tonelab (προτείνω κι'εγώ καλο-μεταχειρισμένη SE) με ό,τι άλλο στην κατηγορία της, ακούς, παίζεις και κρίνεις. Equal ground κατάσταση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγγελίες έψαξες;

 

Nα σημείωσω ότι δεν είμαι εγώ αυτός που την πουλάει, απλά την είχε πάρει το μάτι μου πρόσφτατα.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=55082

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... οπότε ή περιμένω ή ψάχνω για την παλιά...

 

πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί το αργεί τόσο πολύ η VOX να βγάλει

μια "καλή" συνέχεια των tonelab... αυτές οι καινούριες της απ' ότι κατάλαβα εδεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλες καλυτερες, δε βρισκω το λογο γιατι να περιμενεις ή να ψαχνεις τοσο πολυ για τη συγκεκριμενη. Επισης αν ειναι να παρεις την Tonelab LE θα μπορουσες να κοιταξεις και την Korg AX3000G η οποια ακομα και καινουργια ειναι παμφθηνη (http://www.thomann.de/gr/toneworks_ax3000g.htm) που ειναι ακριβως η Tonelab χωρις τη λαμπα (για αλλους κανει διαφορα η λαμπα, για 'μενα προσωπικα οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα.. τι είναι αυτό?

δεν την ήξερα καν αυτή τη πεταλιέρα...

 

Κοίτα, ο μόνος λόγος που έχω κολλήσει με την tonelab είναι επειδή έχω ακούσει πάρα πολύ (και πάρα πολλές) καλές κριτικές, οπότε είναι κάτι πιο σίγουρο... επίσης δεν με ενδιαφέρει και η παραμόρφωση αλλά οι clean καταστάσεις...

 

Ο τρόπος που θα τη χρησιμοποιώ είναι κατευθείαν στην RME (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...)

 

Θα τσεκάρω κριτικές για την Korg.

 

thanks

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που θα τη χρησιμοποιώ είναι κατευθείαν στην RME (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...)

 

Περίμενε, τη θέλεις για ηχογραφήσεις; Έχει σημασία αν ψάχνεις κάτι τέτοιο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω ακριβώς για ποιό λόγο τη θέλω.

 

95% για μεσα στο studio και για direct ηχογράφιση.

Χωρίς ενισχυτή, κατευθείαν στην RME FF400.

 

Και επαναλαμβάνω ότι δεν με νοιάζει η παραμόρφωση.

 

Γι' αυτό έλεγα για την vox, απ' ότι έχω διαβάσει ενδείκνυται για καθαρό ήχο.

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω ακριβώς για ποιό λόγο τη θέλω.

 

95% για μεσα στο studio και για direct ηχογράφιση.

Χωρίς ενισχυτή, κατευθείαν στην RME FF400.

 

Και επαναλαμβάνω ότι δεν με νοιάζει η παραμόρφωση.

 

Γι' αυτό έλεγα για την vox, απ' ότι έχω διαβάσει ενδείκνυται για καθαρό ήχο.

 

Έχω την ίδια κάρτα με εσένα.

 

Τελευταία χρησιμοποιώ το Zoom G3 (δες και σχετικό θέμα) για direct ηχογράφηση, στέλνοντας και ένα dry σήμα ταυτόχρονα (έχει τη δυνατότητα) το οποίο χρησιμοποιώ αργότερα για reamping.

 

Αν δεν έχεις ανάγκη από πολλά ταυτόχρονα εφφέ, αλλά σε ενδιαφέρει το core amp sound που λέμε, κοίταξε και το Zoom, πιστεύω ότι θα σε εκπλήξει ευχάριστα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου