Προς το περιεχόμενο

Jordan rudess-kurzweil solo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τεχνικής πλευράς ο άνθρωπος είναι πολύ δυνατός. Το συγκεκριμένο κομμάτι όμως δεν θα καθόμουνα να το ακούσω αν δεν έβλεπα τα δαχτυλά του και να ενθουσιάζομαι... (ούτε ο ήχος του kurzweil μαρέσει.. στο βίντεο τουλάχιστόν :( ) .

Έχω την αίσθηση πως αυτό εννοεί και ο Wow! λέγοντας για πιο λόγο να μπορείς να παίζεις έτσι..

¶λλο η ικανότητα καθενός σαν περφόρμερ και άλλο ταλέντο στη σύνθεση.. Στο βίντεο φαίνεται μόνο η τεχνική του, όποιος έχει παρακολουθήσει τη δουλειά του ίσως μπορεί να τον κρίνει καλύτερα ως συνθέτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραιο θεμα για συζητηση αυτο...και εγω κατι τετοια βιντεο εβλεπα παλιοτερα και ελεγα τι παιζει ο ανθρωπος κτλ...αλλα την ουσια αυτης της μουσικης την συνειδητοποιησα οταν ακουσα πιανιστες τυπου Bill Evans..!Και τοτε σαν μια φωνη μεσα μου να μου ειπε:"τι εκανες τοσα χρονια;τι ακουγες;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το στυλ της μουσικης που α με ενθουσιαζε αλλα ακομα και σαν κιθαριστας θαυμαζω την τεχνική του. Μια ενσταση μονο εχω: στο μικρο διαλειμματακι που κανει και τον χειροκροτουν ολοι σαν μικρα παιδακια αυτος γιατι δεν σκαει ενα χαμογελο? Τοσο σοβαρα παιρνει τον εαυτο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια ο τυπος ειναι θεος ετσι?δεν το συζηταμε!!απο καθε αποψη...δεν πρεπει καν να τον βαζουμε στο στομα μας (μη με παρεξηγησει κανεις εεεε προσοχη :twisted: )!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά όπως πρέπει να είχα πει και παλιότερα...(εκτός και αν άλλαξα γνώμη :lol:) ο jordan rudess δεν παίζει μουσική του γούστου...μου τι να σου πώ ότι μου αρέσει δεν μου αρέσει....

 

Τώρα, απο την άλλη μακάρι να ήξερα αυτά που έπαιζα...και να τα χρησιμοποιούσα όπως ήθελα....Απο τεχνική καταρτιση είναι άπιαστος....τι να κανουμε.... :p

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nemo εχεις απολυτο δικιο...ο καθενας ειναι με τα δικα του γουστα οκ?αλλα απο την αλλη αν θελουμε να μιλησουμε για rudess(rulez) :D ο τυπος απο καθε αποψη ειναι κορυφη και φυσικα παιζει τα παντα!!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Θαυμάζω τον jordan ruddes και το έχω δηλώσει, και στην τεχνική και στη σύνθεση. Αλλά ο eye-protocol εχει δίκιο.

 

Αν αναλύσουμε το παίξιμο του jordan ruddes θα ανάγουμε μόνο ταχύτητα, δεξιότητα, κάτι που σίγουρα σε πιο αρχάριο κόσμο να φαίνεται εξωτικό παιξιμο, ίσως και εξωπραγματικό. Όμως δεν είναι έτσι,

 

Ο ruddes εφαρμόζει απλά στοιχεία απο ανωτέρα στο κλασσικόπιάνο, προσαρμοσμένα σε αρμονιστικό παίξιμο, γιατι έχει κλασσική παιδεία μεγάλη, όπως αναφέρει και στο βιογραφικό του, και είναι καλός προγραμματιστής ταυτόχρονα.

 

Το θέμα είναι οτι ένας μέσος αρμονίστας μπορεί να παίξει σαν τον ruddes αλλά αυτό συνεπάγεται τεράστια αφιέρωση σε εξάσκηση και επανάληψη, σε σημείο που να αγγίξεις τον αυτοσχεδιασμό σε αυτό το στύλ, κάτι που είναι δύσκολο σε όλες τις κλίμακες και με τέτοια ταχύτητα. Αλλά αξίζει τον κόπο? και τί θα καταλάβεις αν το κάνεις? Τι θα σου προσφέρει?

 

Ο μέσος κόσμος θα εντυπωσιαστει την πρώτη φορά αν δεί εμένα π.χ. να παίξω ένα τέτοιο κομμάτι, η τέτοιες φράσεις αλλά μετά? Δεν ακούγεται και κουράζει.

 

Και εγώ που είμαι πορωμένος μαζί του τον ακούω για να κλέψω καμια ιδέα αλλα μέχρι εκεί, σιγά μην φάω τον χρόνο μου να τον μιμηθώ.

 

Με πιο απλό παίξιμο και πειραματισμό, μπορεί ενας μέσος μουσικός να γίνει και πιο παραγωγικός και πιο αρεστός.

 

Πάντως πολύ ωραίες είναι οι ασκήσεις που έχει φτιάξει σε videakia, εχει κάποιες με θέσεις στα δάκτυλα κατα το ανέβασμα και κατέβασμα χρωματικώ ν και pure major και minor πολύ καλές, Με ζέσταμα και τέτοια κόλπα :lol:

 

Αντε μωρε τον ασχετο :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πιο απλό παίξιμο και πειραματισμό' date=' μπορεί ενας μέσος μουσικός να γίνει και πιο παραγωγικός και πιο αρεστός.[/quote']

 

Και εγώ αυτό νομίζω....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά,

αν και νέος στο site, και δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν από εσάς, τον rudess τον παρακολουθώ πολλά χρόνια τώρα. Σίγουρα δεν ξεκινάει η καριέρα του από τους Dream Theater, αφού για κάποιο καιρό τους έλεγε ότι δεν προλαβαίνει να παίξει σαν full member (δηλαδή έριξε άκυρο σε ποιούς; Στους Theater!!! που προσωπικά τους θεωρώ από τις ικανότερες μπάντες που παρουσιάστηκαν εδώ και πάρα πολλά χρόνια).

Μην ξεχνάμε ότι έχει πειραματιστεί με τον Morgenstein σε πολλά κομμάτια, με τον Morse και τους Dregs και γενικότερα απλώνει το ριμάδι του από jazz μέχρι και progressive πολύ εύκολα.

Πολύ σπουδαίο είναι, κατά την άποψή μου πάντα, το ότι ηχογράφησε και αυτό το αλμπουμ της Magna Carta, Steinway To Heaven, όπου διάφοροι τυπάδες σαν του λόγου του, μεγαθήρια της Ροκ, έπαιξαν κλασσικά κομμάτια, μόνο σε πιάνο. Η απόδοσή του ήταν εξαιρετική. Δηλαδή, μπορεί να παίξει και παπαρδέλες για να λέμε όλοι "πωρεπούστητιέπαιξε" μέχρι να ακουμπίσει μια απλή ΛΑ και να γεμίσει το κλαβιέ.

¶σχετα αν αρέσει σε κάποιους ένα κομμάτι του ή ένα βιντεάκι του, νομίζω ότι παραμένει ένας από τους πιό διαβασμένους και προσαρμόσιμους κιμπορντίστες.

 

Σας χαιρετώ φιλικά

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου