Προς το περιεχόμενο

Jordan rudess-kurzweil solo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶λλοι πάνε απο τον δύσκολο δρόμο και άλλοι απο τον εύκολο.

για να το πω λίγο καλύτερα.

Δεν μπορείς στο "Piano" να δείξεις τόσο την τεχνική σου και να συμβαδίζει παράλληλα απο μια πολύ ωραία μελωδία.

Να το πω ακόμα πιο απλά,προτιμώ να γνωρίζω 10 κομμάτια περισσότερο ακουστικά παρά ένα κομμάτι το οποίο θα έχει μεσα ΤΗΝ τεχνική χωρίς όμως να εκφράζει κάτι έχοντας μέσα απλά κάτι χρωμματικό.

 

Δεν αμφιβάλω σίγουρα για την τεχνική του "Jordan...",απλά προσωπικά δεν με ενθουσιάζει τόσο πολυ κάτι τέτοιο,δεν λέω είναι πάρα πολύ καλός.

εκφράζουμε όμως νομίζω ελεύθερα την άποψη μας. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει από τεχνική μπορεί να είναι άπιαστος ο τύπος αλλά μέχρι εκεί. Δεν με ενθουσιάζει ως καλλιτέχνης, αλλά ως δάσκαλος κόβει κω@#$λους!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
εγω για να μαθω να παιζω ετσι πρεπει να γινω μαθουσαλας. 800 ετων και βαλε.... :cry:

 

Είσαι θεός τότε! Εγώ δεν θα παίξω έτσι ποτέ' date=' ακόμα κι αν γίνω 3000 ετών...

 

Πέρα από την πλάκα, ο άνθρωπος είναι ασύλληπτος. Πιθανότατα ο καλύτερος πληκτράς στον κόσμο αυτή τη στιγμή...[/quote']

 

Ο τυπος ειναι περισσοτερο πιανιστας παρα πληκτρας......Ο καλυτερος πληκτρας του κοσμου ειναι ο amza tairov .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
εγω για να μαθω να παιζω ετσι πρεπει να γινω μαθουσαλας. 800 ετων και βαλε.... :cry:

 

Είσαι θεός τότε! Εγώ δεν θα παίξω έτσι ποτέ' date=' ακόμα κι αν γίνω 3000 ετών...

 

Πέρα από την πλάκα, ο άνθρωπος είναι ασύλληπτος. Πιθανότατα ο καλύτερος πληκτράς στον κόσμο αυτή τη στιγμή...[/quote']

 

Ο τυπος ειναι περισσοτερο πιανιστας παρα πληκτρας......Ο καλυτερος πληκτρας του κοσμου ειναι ο amza tairov .-

 

Ε όχι και δεν είναι πληκτράς... ίσως η πιο αναγνωρίσιμη μορφή στον χώρο των πλήκτρων..Οι synth ήχοι του και ο προγραμματισμός που κάνει (βλ. backstage videos) σίγουρα τον διαχωρίζουν από ένα πιανίστα..Και λέω αναγνωρίσιμη γιατι το "καλύτερος στον κόσμο" είναι επικίνδυνη φράση μιας και δεν έχουμε ακούσει ούτε το 0,01% των πληκτράδων..

 

Και δεν συμφωνώ με την άποψη ότι έχει μόνο τεχνική και καθόλου συνθετικές ικανότητες...Σε Liquid Tension Experiment, Dream Theater αλλά και στα προσωπικά του (Feed the wheel, Rythm of time, 4NYC) που τα έχω χιλιοακούσει, έχει αφάνταστα πράγματα (συνθετικά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ο Rudess θεωρειται απο πολλα περιοδικα ο νουμερο 1 πληκτρας!Και σε καποια νουμερο 2 (νουμερο 1 ο Emerson).Ο τυπος δεν παιζεται ουτε απο τεχνικη ουτε απο μουσικοτητα.Απλα δεν τον κρινεις.Γιατι ειναι +00 επιπεδα ανωτερος!Τον εχω δει να παρουσιαζει ethno plugin instruments της motu και δεν μπορεις να φανταστεις τι παιζει.Δεν συγκρινεται με κανεναν amza.Και ξεκολληστε λίγο με τον amza.Ακουστε laco taifa και μετα τα λεμε.

Απλα δειτε:

 

http://www.youtube.com/watch?v=FrxsM9jPM4g&mode=related&search=

 

http://www.youtube.com/watch?v=_QfKLeWxnNQ&mode=related&search=

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγα πολυ Chick και τον λατρευω καθως και τον Hancock!Συμφωνω μαζι σου, ο καθενας βιρτουοζος στο στυλ του.Εκτος του οτι ειναι μουσικαρες,γκρουβαρουν απιστευτα!!Οπως εχει πει και ο Rudess:

Having a "good" technique means the ability to execute all your ideas whether they are incredibly fast or beautifully slow.

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου