Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός Home Studio...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας...Ασχολούμαι αρκετό καιρό με τη μουσική παραγωγή και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για να βελτιώσω το home studio μου(απο άποψη εξοπλισμού όχι διαμόρφωσης)Μέχρι στιγμής έχω:

1.Κάρτα ήχου της M-Audio απο την σειρά Firewire απο την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος

2.Πυκνοτικό μικρόφωνο Behringer B1,καλώδια και βάση

3.Synthesizer Roland Juno-D και μια βάση Ultimate

4.Μidi Interface της Edirol

5.Pc εξοπλισμένο με Cubase και μεγάλη γκάμα επαγγελματικών Vst Instruments

 

 

Τι άλλο θα μπορούσα να αγοράσω για να βελτιώσω κάπως την κατάσταση

Σκέφτομαι για μια μικρή κονσόλα με 10-12 κανάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ηχεία έχω ένα απλό σετ ηχείων 5.1 και όχι monitors αποκλειστικά για αυτή την δουλειά...έχω όμως ακουστικά senheiser κλειστού τύπου σχεδιασμένα για monitoring και χρήση dj...με αυτά δουλεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, όπως θα σου πει οποιοσδήποτε έχει home studio, το πρώτο που θα πρέπει να πάρεις είναι ένα ζεύγος καλά monitors. Τα ακουστικά είναι για να διορθώνουμε μερικά σημεία της μίξης, όχι για αποκλειστική δουλειά. Μην ξεχνάς ότι αν δεν ακούς καλά δεν πρόκειται να βγάλεις σωστό αποτέλεσμα κι ας έχεις ΤΟΝ εξοπλισμό. ;)

 

Όσο για το 5.1 σύστημα, δεν το λαμβάνω καν υπόψη όπως είδες... :P

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

συμφωνω και επαυξανω.

 

χωρις μονιτορσ (και soundproofing φυσικα) δε κανεισ τπτ.

 

Ασε που ειναι και απ τα hardware ποθ διατηροθνε λιγο την αξια τους μετα απο χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έφτιαξα μια μικρή λίστα με πράγματα που θα έπρεπε να κάνει ο κάθε "homeστουντιάς" :o πριν φτάσει στις κάρτες ήχου και στα plug-in.....ίσως λίγο offtopic αλλά πιστεύω χρήσιμη...

 

1. επιλογή του καλύτερου δυνατού χώρου μέσα στο σπίτι (τόσο από πλευράς ακουστικής όσο και εργονομίας αλλά και με την μικρότερη δυνατή ενόχληση από τους περιβάλλοντες θορύβους)

2. διασφάλιση της σωστής λειτουργίας των παροχών υψηλής τάσης (κοινώς ρεύμα..) πρώτα απ΄όλα για λόγους ασφάλειας και βέβαια για θέμα θορύβου.Εννοείται πως τυχόν επεμβάσεις στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση πρέπει να γίνονται από εξειδικευμένους ηλεκτρολόγους....αλλά καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω από το να ακούς το μοτέρ του ψυγείου μέσα από την πανάκριβη κάρτα ήχου που μόλις αγόρασες ;D

3. σωστή audio καλωδίωση τόσο σε οτι αφορά την τοποθέτηση και την συνδεσμολογία αλλά επίσης και σε ότι αφορά την ποιότητα των υλικών...είναι ένας από τους τομείς που πραγματικά ¨ότι πληρώσεις παίρνεις¨.

4. σωστή τοποθέτηση και διαμόρφωση της επιφάνειας εργασίας...σε λίγα χρόνια όλοι οι μουσικοί με θα πάσχουν από δισκοκοίλες, αυχενικά και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα

5. βελτίωση στα μέτρα του δυνατού της ακουστικής και των συνθηκών ακρόασης και επιλογή του καταληλότερου συστήματος monitoring για τον χώρο. Πιστεύω πως το monitor σύστημα (ηχεία - ενισχυτής) αποτελεί τμήμα (ίσως και το πιο βασικό) του όλου ¨στησίματος¨ του χώρου και όχι απλά κομμάτι του εξοπλισμού

 

......και μετά φτάνουμε στον εξοπλισμό!!!

Νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα να δημιουργηθεί ένα sticky με κάποιες βασικές κατευθήνσεις στο θέμα ή ακόμα καλύτερα να μαζευτούν όλα τα έως τώρα σχετικά threads σαν παραπομπές σε ένα νέο όπως έγινε με το mastering.

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που έδωσα για:

 

1. Studio Monitors (Genelec 8040A)

 

2. Βελτίωση ακουστικής του χώρου (Auralex)

 

ήταν τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει ποτέ, και ένιωσα μεγάλη διαφορά και βελτίωση στη δουλειά μου.

Ούτε τα computers, ούτε τα plugins (και είναι πολλά) ούτε οι κάρτες ήχου με έκαναν να νιώσω τόσο καλά.

 

άρα θα έλεγα να ξεκινήσεις με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας...Ασχολούμαι αρκετό καιρό με τη μουσική παραγωγή και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για να βελτιώσω το home studio μου(απο άποψη εξοπλισμού όχι διαμόρφωσης)Μέχρι στιγμής έχω:

1.Κάρτα ήχου της M-Audio απο την σειρά Firewire απο την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

συγνώμη, αλλά επειδή ψάχνω και εγώ, μια ερώτηση.

 

Ποια κάρτα και σε ποια τιμή ; ;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου