Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - The spirit carries on


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Jazz παντα χρησιμοποιουσε/δανειζοταν/αφομοιωνε τραγουδια/μουσικες απο αλλα μουσικα ειδη.

Ετσι και δω, ο Mehldau παιζει το "Black Hole Sun" με τον δικο του τροπο.

(ωραια εκτελεση btw...)

 

Το χρησιμοποιω/δανειζομαι/αφομοιωνω λεγεται με αλλα λογια επιρροη,  ειτε αυτο γινεται συνειδητα ("κλεβω" μια φραση) ειτε ασυνειδητα σε βαθος χρονου.

Οταν φτανει σε σημειο ο μουσικος οχι απλα να αρεσκεται στο να ακουει ενα τραγουδι/μπαντα (αλλου ειδους απ' αυτο που παιζει) αλλα να το διασκευαζει ,οχι για να βγαλει μεροκαματο σε κανενα μαγαζι, αλλα γιατι τον ΕΜΠΝΕΕΙ, σημαινει οτι εχει παρει πεντε πραγματα απο αυτο που ακουει.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσπαθω να σου εξηγησω οτι εννοιες οπως "προσφορα στο ειδος τους" και "ειδικα μουσικα δρωμενα" δεν υφίστανται. 'Η προσφερεις στην μουσικη με την μουσικη σου ή οχι. Οι stones δεν προσφεραν μονο στην ροκ, ο Jarrett μονο στην τζαζ και ο Καζαντζιδης μονο στην λαικη. Η προσφορα τους αφορα το συνολο της μουσικης και οχι το ειδος του καθενος ξεχωριστα. Ή με αλλη διατυπωση: ο καθενας απ'το ειδος του επηρεασε το συνολο της μουσικης.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με astraxan (γιατι μου φερνει σε αστραπογιαννο το nick σου δεν ξερω  ;D )

εξου και το βιντεο με το black hole sun απο εναν "ασχετο" με το στυλ του αρχικου κομματιου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρεσα το φακιόλι μου και αφαίρεσα/τροποποίησα αρκετά posts ώστε να υπάρχει μια σχετική ροή στην συζήτηση αλλά και να μην μοιάζουμε με αυτό:

gauloises.jpg

Παρακαλείστε όπως σεβαστείτε τους κανονισμούς, και τους συνομιλητές σας.

 

Ευχαριστώ,

Consuela

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρεσα το φακιόλι μου και αφαίρεσα/τροποποίησα αρκετά posts ώστε να υπάρχει μια σχετική ροή στην συζήτηση αλλά και να μην μοιάζουμε με αυτό:

gauloises.jpg

Παρακαλείστε όπως σεβαστείτε τους κανονισμούς, και τους συνομιλητές σας.

 

Ευχαριστώ,

Consuela

εγω οταν σε γνωρισα μου φανηκες μια χαρα παιδι....πως μας βγηκες καθαριστρια τωρα ?? ;D ;D ;D ;D (πλακα κανω) ομολογω οτι αν και διαβασα απο την 9η σελιδα και μετα οντως τωρα εχει πολυ καλη ροη το πραμα - congrats

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::) ::) ::)

Παίδες δε κουραστήκατε να μιλάτε για τους Theater και να μπαίνετε στη διαδικασία:

 

Είναι μεγάλοι, μέντορες, πρόσφεραν και έχουν να προσφέρουν.

 

vs.

 

Είναι φλύαροι, υπερεκτιμημένοι, δεν έχουν πλέον να προσφέρουν τίποτα.

 

Ειλικρινά τι κερδίζουμε από το να μιλάμε έτσι για ένα γκρουπ ή για ένα μουσικό;

 

Θα μου πείτε συζήτηση δε κάνουμε; Σωστά, αλλά ειλικρινά εδώ στο ΝΟΙΖ έχει κουράσει το θέμα το συγκεκριμένο. Μοιάζει να γίνεται ''Κουρδισμένα ξύλα'', ''Fender vs Gibson'' και ''Cyberjohnnys vs Eyeprotocol vs LabrossGG'' (no offense για τους αναφερθείς, προς Θεού).

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::) ::) ::)

Παίδες δε κουραστήκατε να μιλάτε για τους Theater και να μπαίνετε στη διαδικασία:

 

Είναι μεγάλοι, μέντορες, πρόσφεραν και έχουν να προσφέρουν.

 

vs.

 

Είναι φλύαροι, υπερεκτιμημένοι, δεν έχουν πλέον να προσφέρουν τίποτα.

 

Ειλικρινά τι κερδίζουμε από το να μιλάμε έτσι για ένα γκρουπ ή για ένα μουσικό;

 

Θα μου πείτε συζήτηση δε κάνουμε; Σωστά, αλλά ειλικρινά εδώ στο ΝΟΙΖ έχει κουράσει το θέμα το συγκεκριμένο. Μοιάζει να γίνεται ''Κουρδισμένα ξύλα'', ''Fender vs Gibson'' και ''Cyberjohnnys vs Eyeprotocol vs LabrossGG'' (no offense για τους αναφερθείς, προς Θεού).

 

 

Φέιλως, διάβασε πρωτα τους κανονισμούς του forum και μετά πόσταρε.  "ου μεταχειριστείς το όνομα του Cyberjohnny επί ματαίω", το λέει ξεκάθαρα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου