Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - The spirit carries on


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δε ειναι μια τεραστια μπιζνα με κανονες ενω οι δε ειναι 4 ατομα που ΠΑΙΖΟΥΝ μουσικη

Που ειναι οι μεν Mr?? Χμμμ? :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Που ειναι οι μεν Mr?? Χμμμ? :P

Χαχαχαχα...συγνωμη αλλα ειμαι απο τις 11 στο ποδι με ενα μπασο κρεμασμενο πανω μου...

μαλλον φταιει το τοστακι που κατασπαραζω για την απροσεξια μου:)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι άκουσα για πρώτη φορά Dream Theater αρκετά χρόνια μετά από όταν η μπάντα έβγαλε τους πρώτους δίσκους του οπότε άκουγα ετεροχρονισμένα τις μουσικές τους. Κάθε δίσκος τους που άκουγα ΤΟΤΕ με έκαναν να καταλάβω οτι τα παληκάρια διέθεταν τεχνική αξιοζήλευτη, την οποία θα ήθελα και εγώ να έχω και ας μην την χρησιμοποιούσα ποτέ. Έτσι προσπάθησα να την αποκτήσω αυτή την τεχνική, σιγά σιγά όμως είδα οτι ήθελα να χρησιμοποιώ αυτές τις τεχνικές ολοένα και περισσότερο στα τραγούδια που έφτιαχνα και ενώ οι γύρω μουσικοί ενθουσιάζονταν, οι υπόλλοιποι απλοί ακροατές άρχισαν να δυσφορούν.

 

Τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα, ήθελα να φτιάχνω μουσική και ασκήσεις για μουσικούς.

 

Πλέον με αφήνουν αδιάφορο οι δίσκοι τους όσο και αν κάθε φορά μπαίνω στη διαδικασία να τους ακούσω έστω και μια φορά για να σχηματίσω για μια ακόμα φορά την ίδια αρνητική άποψη.

 

Αυτό που ζηλεύω από αυτούς είναι πλέον απλά πράγματα όπως, "βγάζουν μια αγγελία" οτι ζητούν ντράμμερ και σπέυδουν αρκετοί για να παίξουν μαζί τους αλλά μόνο οι καλύτεροι έχουν αυτή την τύχη. Καθώς επίσης φαίνεται οτι κάτι πρέπει να αξίζουν μιας και έναν ντράμμερ σαν τον Mangini τον έκαναν να κλαίει σα μικρό παιδί από συγκίνηση.

 

Εγώ όποτε έψαχνα ντράμμερ, περίμενα και περίμενα όλοι στη μπάντα πάιζαμε με τις τάπες των βαρελιών, οπότε μάλλον κάτι πρέπει να αξίζει στη δισκογραφία, να φτιάχνεις παράξενες μουσικές με 1000 νότες το δευτερόλεπτο χωρίς κανένα νόημα ενώ στο τέλος δεν θυμάσαι πως ξεκίνησε κάν αυτό το μουσικό ταξίδι.

 

Μάλλον εγώ είμαι παράξενος και κακεντρεχής, άλλωστε αυτοι είναι οι Theater ενώ εγώ απλά γράφω σε ένα φόρουμ, όπως άλλωστε και όλοι έσεις.

 

Στατιστικά άμα το δεις καμιά χιλιάρα άτομα είμαστε εδω μέσα ενεργοί καθημερινώς, ας χτυπήσουμε μια νότα όλοι μαζί να δούμε αυτές τις προλαβαίνουν να τις παίξουν οι Theater. 

 

Disclaimer: If Dream Theater are watching don't pay attention cause I have already applied for the guitarist position and looking forward to your reply.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχετε πει όλα ή σχεδόν όλα. Εξάλλου το θέμα Dream Theater και song writing ή John Petrucci και ηλ. κιθάρα, έχει συζητηθεί ουκ ολίγες φορές...

 

Προσωπική άποψη είναι ότι ένας επιπλεόν λόγος που οδηγεί σε κακό song writing, είναι και οι κακοί στίχοι της μπάντας, τα τελευταία πολλά χρόνια, με εξαίρεση μερικά τραγούδια από το Octavarium.

 

Στίχοι χωρίς ρίμα, στίχοι με μέγεθος μυθιστορήματος, διηγήματα φόβου χωρίς νόημα (The Count of Tuscany), οδήγησαν την μπάντα στο να κυκλοφορήσει κακά τραγούδια...

 

Απλά ρωτάω, τι στίχους ρε παιδιά είχαν τα Hollow years, Take away my pain, Through Her eyes, Lines In The Sand, The Spirit Carries On, Another Day, Take The Time, Scarred και πολλές άλλες κομματάρες ,

 

σε σχέση με τα The Count Of Tuscany, The Dark Eternal Light και πολλά άλλα νεότερα?

 

Επίσης, προσωπικά δεν την παλέυω με albums διάρκειας 65-70 λεπτών... Με τίποτα όμως... Tι κάνουν τελευταία οι Theater? 6 το πολυ 7 τραγούδια γύρω στο 10λέπτο... Βαριέσαι την ζωή σου μέχρι να τελειώσουν. Υπερβολή σε όλο το μεγαλείο της.

 

Που είναι οι εποχές με δίσκους 40-45 λεπτών το πολύ , με 8 τραγουδάκια, τα οποία μάθαινες απέξω με το 2ο άκουσμα?  ;) ;)

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απαντηση στο ερωτημα σου για πιο λογο βγαζουν τετοια τραγουδια με τετοιους στιχους ειναι οτι τα περισσοτερα αλμπουμ των theater ειναι θεματικα......εχουν δλδ ενα στορυ απο την αρχη ως το τελος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αλλά και το Scenes From a Memory θεματικό δεν ήταν? Είχε όμως εκπληκτικούς στίχους.

 

Η παρατήρησή μου είχε να κάνει και με το περιεχόμενο και με την , ας πούμε 'μουσικότητα' των στίχων? Θα μου πείς, υπάρχει μουσικότητα στους στίχους? Κατα την γνώμη μου, φυσικά.

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απαντηση στο ερωτημα σου για πιο λογο βγαζουν τετοια τραγουδια με τετοιους στιχους ειναι οτι τα περισσοτερα αλμπουμ των theater ειναι θεματικα......εχουν δλδ ενα στορυ απο την αρχη ως το τελος

Eκτός από τα πρώτα 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, προσωπικά δεν την παλέυω με albums διάρκειας 65-70 λεπτών...6 το πολυ 7 τραγούδια γύρω στο 10λέπτο... Βαριέσαι την ζωή σου μέχρι να τελειώσουν.

Δεν ειναι πολλα τα 10 λεπτα για ενα τραγουδι, ιδιαιτερα οταν μιλαμε για ProgRock/ProgMetal μπαντες.

Το τι παιζεις μεσα σ'αυτα τα 10 λεπτα ειναι η ουσια. Και οσο παιχταρας και να'σαι, η συνθεση ειναι αλλη ιστορια.

Ή εισαι συνθετης ή δεν εισαι.

Αν δεν "το'χεις", και 3λεπτα τραγουδια να γραψεις παλι χαλια θα βγουν...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι πολλα τα 10 λεπτα για ενα τραγουδι, ιδιαιτερα οταν μιλαμε για ProgRock/ProgMetal μπαντες.

Το τι παιζεις μεσα σ'αυτα τα 10 λεπτα ειναι η ουσια. Και οσο παιχταρας και να'σαι, η συνθεση ειναι αλλη ιστορια.

Ή εισαι συνθετης ή δεν εισαι.

Αν δεν "το'χεις", και 3λεπτα τραγουδια να γραψεις παλι χαλια θα βγουν...

 

μισό λεπτό, ας κάνουμε ένα reset στην κουβέντα. Για τους Theater μιλάμε, οπότε το έχουν αποδείξει αν το έχουν ή όχι νομίζω.

 

Στην κουβέντα έχουν συζητηθεί όλα σχεδόν. Το μόνο που είπα ήταν ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, ένας από τους λόγους που μας έχουν κουράσει τελευταία οι Theater είναι και οι κακοί στίχοι που οδηγούν σε κακό song writing.

 

To ζήτημα τώρα των μεγάλων σε διάρκεια τραγουδιών, σηκώνει πολύ κουβέντα. Αριστουργήματα έχουν υπάρξει και σε συνθέσεις 3 λεπτών και σε μεγαλύτερης διάρκειας. Το να είναι όμως σε ένα cd ΟΛΑ τα τραγούδια γύρω στο 10 λεπτο, προσωπικά με κουράζει (κάτι που με τίποτα δεν σημαίνει ότι άλλους, αποκλείεται να τους ευχαριστεί).

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου