Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - The spirit carries on


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα και εγω  γουσταρω μωρε...τι παει να πει πως παιζουν μεγαλοι τετοια μουσικη?

Με αυτη την λογικη στα 70 μας πρεπει ολοι να παιζουμε ατοναλ και αραβικα μακαμια!!!

Και Πυξ-Λαξ γουσταρω να ακουω και να παιζω αλλα δεν θα κατσω να κανω αρμονικη αναλυση το γιατι επαψες αγαπη να μυριζεις....

Αυτο εδω πιστευω ειναι λιγο λαθος. Οταν καποιος ακουει μουσικη δν τον νοιαζει η αρμονικη αναλυση του η ποσο δυσκολο η ποσο περιπλοκη θεωρια υπαρχει πισω απο το κομματι.... Σιγουρα παιζει ρολο κ ποιος το ακουει... Αλλιως ακουει ενα κομματι ενας απλος ακροατης κ αλλιως καποιος ο οποιος ξερει μουσικη αλλα κατα μεσο ορο πιστευω πιο πολλοι ειναι αυτοι που το ακουν σαν απλοι ακροατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακου σκηνικο...

ειχαμε να παρουσιασουμε ενα ντουετο με 2 μπασα και το ενα ητανε λιιιιιγο ξεκουρδιστο...

Παιζαμε την μελωδια απο το mexico της Carol Kaye και τα 2 μπασα και απο κατω ηταν ενας φιλος που μολις ειχε ξεκινησει να ασχολειτε με το σπορ και εψαχνε να βρει πεταλακι chorus :)

χαχαχχαχαχχαχχαχαχαχχαχα

τι ωραια που τα εξηγεις ρε μπαγασα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D θεος

 

 

Μα ετσι όπως τα λέει θα έπρεπε αυτή η μουσική να παίζεται μόνο απο 15χρονους και να την ακούνε 7χρονοι!

 

(τι είναι το κάρμα?! ???)

 

(Είδα το ποστ σου αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω!)

το καρμα ειναι οταν κανεις μια καλη πραξη εδω στο φορουμ και σε επιβραβευουν

 

παιδια - δεν χρειαζεται να το κουραζουμε........σε αλλους αρεσει σε αλλους δεν αρεσει...

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθεις εφω εταχθει φιλε γιωργο.....

εγω αν παρατηρησες εκανα ΑΚΡΙΒΩΣ το αντιθετο ομως.......υποστοιριξα τον μυρωνα στρατη ασχετο αν μου αρεσει η μουσικη του ή οχι (που δεν μου αρεσει) σαν κιθαριστα και σαν μουσικο.........το ιδιο κανω και λεω για τον petrucci......ειναι ΑΡΙΣΤΟΣ μουσικος και ΑΡΤΙΟΣ κιθαριστας αλλα δεν παυει σε μερικους να μην αρεσει....

ΝΑΙ εχει γραψει κομματαρες, ΝΑΙ ειναι πολυ γρηγορος και αποδεκτος απο ΠΟΛΛΟΥΣ αλλους ΜΕΓΑΛΟΥΣ κιθαριστες αλλα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ δεν θα τον βαλω διπλα σε μουσικους/κιθαριστες που εχουν επειρεασει μια ολοκληρη γενια......

ελπιζω να με καταλαβαινεις ;) ;)

μονο αν μας πεις τι ειναι το διακροτημα  ;D ;D ;D

 

Μα δεν υπερασπιζομαι τον πετρουτσι και τον καθε πετρουτσι, εχω μεγαλωσει για αυτα, και επαναλαμβανω αυτο που ειπα στην αρχη:

Ουτε εμενα μ'αρεσει σαν παιχτης ουτε η μπαντα με τραβαει

 

Ουτε τον εβαλα με τον ζορι στο χολ οφ φειμ, απλα σχολιασα το γεγονος οτι ενας σπουδαιος μουσικος θαφτηκε επειδη παιζει βαρετα σολο (που οντως ειναι βαρετα!) και δεν εχει 20 χρονια την ιδια εμπνευση. Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος δηλαδη. Στυλιτευσα (!) επισης την λογικη του να θεωρουμε συνειδητα ή ασυνειδητα σπουδαιοτερο  κομματι σε ενα τραγουδι το σολο, οποιουδηποτε οργανου/αναλογα με το οργανο που παιζουμε. Ετσι καταληγουμε ο ντραμμερ να ακουει τον ντραμμερ ο μπασσιστας τον μπασσιστα και ο κιθαριστας τον κιθαριστα κ.ο.κ και μετα καταριωμαστε τα σκυλαδικα και τις δισκογραφικες που δεν καναμε καριερα!  ;D

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω πιστευω ειναι λιγο λαθος. Οταν καποιος ακουει μουσικη δν τον νοιαζει η αρμονικη αναλυση του η ποσο δυσκολο η ποσο περιπλοκη θεωρια υπαρχει πισω απο το κομματι.... Σιγουρα παιζει ρολο κ ποιος το ακουει... Αλλιως ακουει ενα κομματι ενας απλος ακροατης κ αλλιως καποιος ο οποιος ξερει μουσικη αλλα κατα μεσο ορο πιστευω πιο πολλοι ειναι αυτοι που το ακουν σαν απλοι ακροατες.

Μα δεν μιλησα για ακροατη...για παικτη μιλησα...Δεν ξερω αν ειναι κοινως αποδεκτο αλλα πριν παιξω ενα κομματι εγω πρωτα θελω να το μελετησω

α.Αρμονικα

β.Ρυθμικα

γ.Σαν Δομη

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλησα για ακροατη...για παικτη μιλησα...Δεν ξερω αν ειναι κοινως αποδεκτο αλλα πριν παιξω ενα κομματι εγω πρωτα θελω να το μελετησω

α.Αρμονικα

β.Ρυθμικα

γ.Σαν Δομη

Ναι ομως εθιξες το θεμα οτι δν σ αρεσει να ακους κ οχι να παιζεις τα κομματια που παιζει ο πετρουτσι η ο χαμετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω πιστευω ειναι λιγο λαθος. Οταν καποιος ακουει μουσικη δν τον νοιαζει η αρμονικη αναλυση του η ποσο δυσκολο η ποσο περιπλοκη θεωρια υπαρχει πισω απο το κομματι.... Σιγουρα παιζει ρολο κ ποιος το ακουει... Αλλιως ακουει ενα κομματι ενας απλος ακροατης κ αλλιως καποιος ο οποιος ξερει μουσικη αλλα κατα μεσο ορο πιστευω πιο πολλοι ειναι αυτοι που το ακουν σαν απλοι ακροατες.

 

+1000

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ομως εθιξες το θεμα οτι δν σ αρεσει να ακους κ οχι να παιζεις τα κομματια που παιζει ο πετρουτσι η ο χαμετ...

Εννοειτε!οχι ολα φυσικα αλλα καποια αληθεια με κουραζουν...ειδικα του petrucci...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα καταριωμαστε τα σκυλαδικα και τις δισκογραφικες που δεν καναμε καριερα!  ;D

με βρισκεις σύμφωνο

 

μαγκες.....

υπαρχουν 3 ηδη ακροατων....

1:ο αμουσος

2:ο μετριος μουσικος

3:ο δασκαλος

 

οι dream theater, malmstein,satriani,πυξ λαξ (επειδη αναφερθηκαν εδω τους βαζω στην λιστα) ολοι τους εχουν πουλησει πανω απο 40 εκατομμυρια δισκους......δεν μπορει ολοι τους να εχουν γραψει σκατα...αλλα απο την αλλη θα μου πεις 40 εκατομμυρια μυγες κανουν λαθος ?

 

εκει θελω να καταληξω......δεν υπαρχει σωστο και λαθος στην μουσικη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν πουλήσει οι πυξ λαξ 40.000.000 δίσκους?!!? Πού στο χονκ κονγκ? (πάτε να με βοηθήσετε στο θέμα που άνοιξα και αφήστε το αυτό ψόφησε και βρωμάει γιαγίλα!!ΑΧΑΧ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οι dream theater, malmstein,satriani,πυξ λαξ (επειδη αναφερθηκαν εδω τους βαζω στην λιστα) ολοι τους εχουν πουλησει πανω απο 40 εκατομμυρια δισκους......δεν μπορει ολοι τους να εχουν γραψει σκατα...αλλα απο την αλλη θα μου πεις 40 εκατομμυρια μυγες κανουν λαθος ?

 

εκει θελω να καταληξω......δεν υπαρχει σωστο και λαθος στην μουσικη

 

Αν με καποιο τροπο σε αυτα τα 40 εκατομυρια τους βαλεις να ακουσουν το construction of light τα 39 εκατομυρια θα σου πετανε ντοματες και θα σε βριζουν

 

Υπαρχει μουσικη για τον κοσμο και μουσικη για τους μουσικους

Αν κ αυτο λαθος ειναι για μενα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου