Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - The spirit carries on


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους Theater μιλάμε, οπότε το έχουν αποδείξει αν το έχουν ή όχι νομίζω.

Τα μισα τους αλμπουμς δεν ακουγονται, πως "το εχουν αποδειξει"??

 

...ένας από τους λόγους που μας έχουν κουράσει τελευταία οι Theater είναι και οι κακοί στίχοι που οδηγούν σε κακό song writing.

Αυτο που μας κουρασε ειναι κυριως η μουσικη τους, τοσο απλα.

Θα μπορουσαμε να "χωνεψουμε" τους οποιους κακους στιχους αν συνοδευονταν απο καλη μουσικη.

Οσο για τα μεγαλης διαρκειας τραγουδια, να θυμισω οτι μιλαμε για μια Prog Metal μπαντα, τα μεγαλης διαρκειας τραγουδια ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα του ειδους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα μισα τους αλμπουμς δεν ακουγονται, πως "το εχουν αποδειξει"??

To έχουν αποδείξει με τη μεγάλη και σημαντικότατη μουσική κληρονομιά όλων των ετών της πολύ επιτυχημένης καριέρας τους, και με την παράλληλη τεράστια επιρροή που έχουν ασκήσει γενικά στα μουσικά δρώμενα και σε παλιούς (και ειδικά νέους και μαθητευόμενους) κιθαρίστες. Το ότι τα "μισά τους άλμπουμ δεν ακούγονται" είναι υποκειμενική αντιμετώπιση που παραβλέπει τα προαναφερθέντα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι τα μισα τους αλμπουμς δεν ακουγονται.

Τα άλλα μισά όμως; Γιατί -κατά τη γνώμη μου βέβαια- οι Theater έχουν στο ενεργητικό τους δύο εξωπραγματικούς δίσκους, δύο πάρα πολύ καλούς και έναν καλούτσικο (κρίνοντάς τους ελαφρώς αυστηρά).

 

Με δυό λόγια έχουν να δείξουν μια χούφτα δίσκους που ακούγονται ανετότατα, μεταξύ αυτών και καναδυό αριστουργήματα που έχουν κλείσει θέση στην Ιστορία του progressive rock/metal (Images and Words και Scenes from a memory). Εμένα δε μου φαίνονται τόσο αμελητέα όλα αυτά...

 

Μην γινεσαι "βασιλικοτερος του βασιλεως", ακομα και οι φανατικοτεροι των οπαδων τους βλεπουν οτι δεν τραβανε αλλο.

Μιλώντας για την παρούσα φάση ή για τα 7-8 τελευταία χρόνια, έχεις δίκιο. Είναι στα όρια του βαρετού και καμιά φορά τα ξεπερνάνε κιόλας.

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι τύποι έχουν όντως αφήσει μια κληρονομιά και όντως έχουν γράψει κάποιες εξαιρετικές μουσικές στο παρελθόν.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια λεμε.

Ουτε την προσφορα τους αμφισβητω στο ειδος τους, ουτε οτι εχουν βγαλει μερικα πολυ καλα αλμπουμς.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Προσωπικά νομίζω ότι οι Theater είναι λίγο ''εγκλωβισμένοι'' στο ταλέντο τους, με την έννοια ότι είναι σαν να ''πρέπει'' πλέον να βγάζουν πολύπλοκα και μακρόσυρτα κομμάτια, με πολλά ορχηστρικά θέματα και odd time signatures -όχι ότι αυτό δεν το κάναν από την αρχή της καριέρας τους, απλά τώρα το κάνουν περισσότερο- γιατί όλοι η μουσική κοινότητα και οι οπαδοί τους περιμένει να ακούσει κάθε φορά κάτι όλο και πιο εξωφρενικό από αυτούς...ή απλά έχουν συναίσθηση ότι, το ''προϊόν'' (με την καλή έννοια) που εξάγουν έχει μια συγκεκριμένη συνταγή, την οποία πρέπει να ακολουθούν προκειμένου να υπάρξει το επιθυμητό feedback από τους οπαδούς τους που ζητούν αυτά τα συγκεκριμένα πράγματα.

 

  Ειδικά στα τελευταία albums  το έχουν γυρίσει για τα καλά στο progressive metal. Είναι που είναι το σύγχρονο metal ένα τεχνικά άρτιο μουσικό είδος, του'δωσαν και κατάλαβε...(παλαιότερα είχαν και πολλά στοιχεία progressive rock και άλλα είδη, όχι μόνο μεταλ..).

 

  Πάντως πιστεύω ότι η επιτυχία τους αξίζει και με το παραπάνω. Για τον δε Petrucci, δεν πιστεύω καθόλου μα καθόλου ότι η μόνη του ιδιότητα είναι να ανεβοκατεβαίνει την ταστιέρα: Όταν ο άνθρωπος παίζει μελωδικά, απλά ΔΕΝ παίζεται...έχει γράψει τα πιο ωραία leads που έχω ακούσει.

 

  Η αγαπημένη μου περίοδος Dream Theater πάντως είναι με διαφορά η Derek Sherinian Era...Progressive 70's rock (genesis, rush) και ακόμα και το bootleg που περιέχει κομμάτια που δεν συμπεριλήφθησαν στο falling into infinity τα σπάνε...

 

Dream Theater - Raise The Knife

 

Dream Theater - The Way It Used To Be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επειδή ακούω δεκάδες είδη που δεν έχουν απολύτως, μα απολύτως καμία σχέση με μέταλ κι έχω μακροχρόνια ενασχόληση γενικότερα με τη μουσικολογία μπορώ να κρίνω κάτι τέτοιο πιο σφαιρικά - όχι βέβαια ότι είναι και η μόνη απαραίτητη συνθήκη. Το θεωρώ αστείο να συζητιέται καν. Αμέτρητα κλασσικά συγκροτήματα κάθε είδους είχαν μια καμπή μετά την άνθισή τους (ορισμένα μάλιστα δεν την ξεπέρασαν καν), αλλά αυτό δεν αναιρεί την πολύ μεγάλη σημασία, αξία κι επιρροή που είχαν στο παρελθόν είτε βρισκόμαστε σε θέση να το αναγνωρίσουμε είτε όχι, κάτι μάλιστα που πρέπει να γίνεται πέρα από το μουσικό γούστο μας. Ευτυχώς που στη συλλογική συνείδηση τα πράγματα βρίσκονται - σχετικά - στη θέση τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια λεμε.

Ουτε την προσφορα τους αμφισβητω στο ειδος τους, ουτε οτι εχουν βγαλει μερικα πολυ καλα αλμπουμς.

Απλα δεν μπορω να διαβαζω υπερβολες περι "τεραστιας επιρροης στα μουσικα δρωμενα" και "μουσικων κληρονομιων" και αλλων τετοιων "αντικειμενικων" δηλωσεων, που μονο σε μπαντες μετρημενες στα δακτυλα ταιριαζουν.

 

Δηλαδη θεωρεις οτι κληρονομια αφησαν (και γενικοτερα επηρρεασαν εντονα μουσικους ανα τον κοσμο) μονο οι Beatles, οι Stones, οι Zeppelin και οι Floyd?

 

Υ.Γ Αν το "τεραστια" γινει "μεγαλη" θα συμφωνησεις?

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ Αν το "τεραστια" γινει "μεγαλη" θα συμφωνησεις?

Δεν εχω κανενα προβλημα να κρατησω το "τεραστια", αν μιλαμε για το Prog Metal.

Πιστευω να καταλαβαινεις την (τεραστια) διαφορα μεταξυ των φρασεων "Prog Metal δρώμενα" και "γενικά μουσικά δρώμενα".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα Ελληνικα γραφω. ::)

Δεν εχω κανενα προβλημα να κρατησω το "τεραστια", αν μιλαμε για το Prog Metal.

Πιστευω να καταλαβαινεις την (τεραστια) διαφορα μεταξυ των φρασεων "Prog Metal δρώμενα" και "γενικά μουσικά δρώμενα".

 

Γιατι πρεπει να κατηγοριοποιησουμε και την επιρροη?. Δηλαδη ο καθενας επηρεαζει μονο τους ομοιους του? Ενας τζαζιστας δεν γινεται να επηρρεασει εναν ροκα ή το αντιθετο?

 

Kαι για να μην μενουμε στα λογια

 

Brad Mehldau Trio - Black Hole Sun (Live At The Village Vanguard) - Part I

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν το ποσταρα για να ακουσετε απλα μια ωραια διασκευη ενος ωραιου κομματιου.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Jazz παντα χρησιμοποιουσε/δανειζοταν/αφομοιωνε τραγουδια/μουσικες απο αλλα μουσικα ειδη.

Ετσι και δω, ο Mehldau παιζει το "Black Hole Sun" με τον δικο του τροπο.

(ωραια εκτελεση btw...)

Αυτο δεν σημαινει οτι οι Soundgarden τον εχουν επηρεασει σαν μουσικο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου