Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - The spirit carries on


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τωρα ποτ το θυμηθηκα...γιατι οι dream theater δεν παλευονται ενω αυτοι ειναι μπανταρα?

Οι μόνες διαφορές μεταξύ LTE και Theater είναι:

1) Ο διαφορετικός μπασίστας

2) Η απουσία του Labrie και γενικά ότι οι μεν κάνανε μόνο instrumental, οι δε όχι

3) Η εποχή κατά την οποία έδρασαν οι LTE και το δημιουργικό lifespan που είχαν

 

Δεν ξέρω για σένα, προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι φταίει ο Myung που οι LTE θεωρούνται "αυτό που θα έπρεπε να είναι οι Theater".

Επίσης δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός ότι την ίδια εποχή που σταμάτησαν οι LTE, οι Theater έβγαλαν τον καλύτερο δίσκο τους ever (Scenes from a memory λέμε).

 

Ίσως τελικά η τριετία 1997-2000 να ήταν η καλύτερη, πιο δημιουργική και παραγωγική περίοδος αυτών των ανθρώπων...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και τωρα ποτ το θυμηθηκα...γιατι οι dream theater δεν παλευονται ενω αυτοι ειναι μπανταρα?

ενδιαφερων θεματακι...

Εμένα ούτε αυτό μ'αρέσει αλλά ένεκεν μπασίστα το συμπάθησα περισσότερο :P

Παιδικη μπαντα οι metallica?

Νταξει ειπαμε... σε μουσικο site ειμαστε.... Μη λεμε κ οτι ναναι....

Εφηβική με το ζόρι!  :P

Πλακίτσα... Πάντως δεν λες ότι όταν μελετάς metallica βρίσκεις κάτι το αξιοπρόσεκτο... Αν και εγώ είμαι και λίγο Megadethικός 8)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ούτε αυτό μ'αρέσει αλλά ένεκεν μπασίστα το συμπάθησα περισσότερο :PΕφηβική με το ζόρι!  :P

Πλακίτσα... Πάντως δεν λες ότι όταν μελετάς metallica βρίσκεις κάτι το αξιοπρόσεκτο... Αν και εγώ είμαι και λίγο Megadethικός 8)

Αυτο ειναι το θεμα... Οτι ψαχνεις να βρεις κατι αξιοπροσεκτο απο θεμα θεωριας της μουσικης... Οταν ακους μουσικη, ακους μουσικη κ δν την μελετας κατεμε. Δεν με νοιαζει αν ενα τραγουδι ειναι απλα τρεις πεμπτες κ μια πεντατονικη.... Με νοιαζει το τραγουδι τι μου αφηνει.... Οι μεταλικα ειναι απο τις λιγες αν οχι η μονη μπαντα της οποιας μπορω να ακουω πανω απο 10 τραγουδια συνεχεια κ να μην τα βαρεθω ποτε....

Για μενα ειναι favourite band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ειναι favourite band.

Αυτό δεν την κάνει αντικειμενικά μουσικά αποδεκτή ;)

Και εμένα από τις ΠΙΟ αγαπημένες μου μπάντες είναι οι Ramones... Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω πως η μουσική που γράφανε είναι για παιδάκια που μόλις πιάσανε κιθάρα στα χέρια τους :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν την κάνει αντικειμενικά μουσικά αποδεκτή ;)

Και εμένα από τις ΠΙΟ αγαπημένες μου μπάντες είναι οι Ramones... Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω πως η μουσική που γράφανε είναι για παιδάκια που μόλις πιάσανε κιθάρα στα χέρια τους :-X

Αρα εσυ κρινεις το ποσο καλη μουσικη παιζουν απο το ποσο περιπλοκη βαση θεωριας ειναι... Αυτο για μενα ειναι λαθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι... Άλλο το αν είναι ωραία και εύηχη και άλλο το αν είναι κάτι "αριστούργημα"... Η κλασική μουσική δεν μου αρέσει καθόλου αλλά είναι μουσικά άρτια...

Η hip hop μου αρέσει αλλά ΔΕΝ είναι μουσικά άρτια...

Οι Metallica καλοί είναι (δεν κόβω φλέβα) και ΔΕΝ είναι μουσικά άρτιοι...

Οι Dream Theater είναι μουσικά άρτιοι αλλά δεν είναι καλοί...

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε καταλαβαινω. Αλλα για μενα η μουσικη ειναι το τι ακους... Αλλο το τι παιζει πισω απο τις νοτες.... Αν αυτο που ακους ειναι ωραιο ειναι ωραιο... τκ ας ειναι το πιο απλο θεωρητικα πραγμα που μπορεις να ακουσεις... Τι να το κανω κατι αν ειναι αρτιο κ δν ακουγεται? (βλεπε πολλα τραγουδια dream theater) ο σκοπος της μουσικης ειναι να ακους κατι π σ αρεσει κ οχι να ακους κατι π θεωρητικα ειναι αρτιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας χαιρετω απαντες.

φοβερο θεμα για πολυ συζητηση.σχεδον οσους κιθαριστες αναφερατε τους λατρευω και τους μισω ταυτοχρονα(εκτος απ'τον hammet που παντα τον μισουσα)

μαλμστην οσο τον γουσταρω τοσο μου την σπαει που εχω να ακουσω καλο δισκο πολλα χρονια και εχει καταντησει μπουρδου μπουρδου και μονο.τουλαχιστον οι πρωτοι 5-6 δισκοι

εμενα μ'αρεσαν.ο petrucci το ιδιο,οσο μου αρεσε στην αρχη αλλο τοσο στην πορεια με ξενερωσε.μου αρεσουν για το παρελθον τους αλλα δεν περιμενω να ακουσω κατι καινουριο απο αυτους πια.

τωρα για τον στρατη εχω μια ιστορια να πω.το 2002 η'' το 03 αν θυμαμαι καλα,ειχαμε εξετασεις σε ενα ωδειο που πηγαινα για να βαθμολογηθουμε σε live με μπαντα στανταρ και αλλαζαν οι κιθαριστες.σκαει μυτη ενα τυπακι που ηταν εμφανισιακα λιγο τρεντονερντι.βαζει την κιθαρα του για να προβαρει και μου επεσε το σαγονι στο πατωμα,

δεν σου γεμιζε το ματι με τιποτα και ομως ηταν μακραν ο καλυτερος απ'οσους ειμασταν εκει.ηταν ο στρατης,που πραγματικα εκεινο το βραδυ ηταν φανταστικος.μπορει να μη μου αρεσει η μουσικη στην δισκογραφια του αλλα σαν κιθαριστας σιγουρα ειναι παρα πολλη καλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μόνες διαφορές μεταξύ LTE και Theater είναι:

1) Ο διαφορετικός μπασίστας

2) Η απουσία του Labrie και γενικά ότι οι μεν κάνανε μόνο instrumental, οι δε όχι

3) Η εποχή κατά την οποία έδρασαν οι LTE και το δημιουργικό lifespan που είχαν

 

Δεν ξέρω για σένα, προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι φταίει ο Myung που οι LTE θεωρούνται "αυτό που θα έπρεπε να είναι οι Theater".

Καλησπερα!!Βγηκε και σημερα το νυχτοκαματο:)

Στο θεμα μας...οι LTE ειναι 2 ατομα μειων απ τους DT και ενα συν..μονο που αυτο το ενα ειναι Tony Levin τον οποιο θεωρω τον ποιο ωριμο και ψαγμενο μπασιστα στην ροκ σκηνη...

Αλλα δεν βρισκω τον Levin να ειναι ο κυριοτερος λογος που οι LTE βγαζουν πιο ωριμα κομματια που ειναι οντως μελοδικοτατα και ακουγονται πολυ πιο ευκολα απο τα τραγουδια των DT...Οι DT εχουν ενα target group 15-25 που τους ακουει ακριβως για την υπερβολη του petrucci..τωρα εγω δυσκολευομαι να δεχθω οτι ο Levin θα εκανε κατι το οποιο θα τον ενοχλουσε αισθητικα για να αποκτησει καποια περισια φημη...οποτε εκει βλεπω την μεγαλη διαφορα DT με LTE...

Οι δε ειναι μια τεραστια μπιζνα με κανονες ενω οι δε ειναι 4 ατομα που ΠΑΙΖΟΥΝ μουσικη

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου