Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - The spirit carries on


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά το θέμα είναι ότι (και το είπε ο warwick μερικές σελίδες πίσω) ότι πλέον δίνουν την εντύπωση ότι απευθύνονται σε 15χρονους που ακούνε γιατί θεωρούν ότι "ο Petrucci είναι ο καλύτερος κιθαρίστας στον κόσμο" (ας μην αναλυθεί το τι σημαίνει αυτό plz...). Και δεν είναι μόνο ο Petrucci υπερβολικός αλλά όλοι. Παίρνουν 5 κλίμακες, τις φτάνουν στα άκρα για να δείξουν πόσο γνώστες είναι (που είναι), παίζουν και 32α-64α για να δείξουν και τι παικταράδες είναι (που επίσης είναι), τις ντύνουν και με άθλιους στίχους για να κάνει επίδειξη φωνητικών ικανοτήτων ο LaBrie (πάντα το μισούσα) και βγάλαν δίσκο. Οι πιτσιρικάδες θα προσκυνήσουν. Όλοι οι υπόλοιποι και ειδικά οι DT fans θα απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο. Αν τους φτάνει, εμάς μας περισσεύει.

 

Παλιά βγάζαν όντως δισκάρες που σου μέναν, εμένα τουλάχιστον.

 

Τώρα ο Στρατής άσχετα με το αν είναι καλός μουσικός ή όχι, επέλεξε να κάνει αυτό που κάνει. Γούστο και καπέλο του. Μου είναι εξαιρετικά συμπαθής σαν προσωπικότητα, αλλά τα τραγούδια του δεν μ'αρέσουν. Και όχι επειδή brit-popίζουν. Ίσα ίσα λατρεύω την Brit Pop. Και προς θεού οι Papa Roach, οι Green Day, οι Blink 182 δεν είναι britpop, punk είναι. Britpop είναι oι Pulp, οι Suede, οι Smiths και οι Oasis, Blur, Verve στα πιο σύγχρονα. Αν και ο Στρατής πάει προς post-punk αλλά ας μη βάλουμε κι άλλες ταμπέλες.

 

Κατά τ'άλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι οι μουσικοί να κρίνουν έναν καλλιτέχνη ή ένα συγκρότημα σχετικά με το πόσο καλοί και άρτιοι μουσικά είναι. Δηλαδή οι AC/DC, οι Ramones, οι ZZ Top, οι Rolling Stones 3 συγχορδίες κομμάτια γράφανε και παίζανε. Αυτό τους μειώνει στο ελάχιστο? Ο Joe Strummer λεγόταν έτσι γιατί όπως έχει πει κι ο ίδιος μπορούσε να παίξει ή και τις 6 χορδές μαζί ή καμία. Που φτάσανε όλοι αυτοί οι "άτεχνοι"?

 

Αν κάτι μου ακούγεται ωραία στ'αυτιά μου, ακούγεται ωραία και τέλος. Ας είναι το πιο απλό πράγμα. Παίζω σε indie/postpunk/britpop/... μπάντα και γράφουμε τέτοια κομμάτια. Ούτε σόλο δεν έχουν μερικά, μόνο γεμισματάκια. Ξέρουμε ότι είναι απλά αλλά μας αρέσουν. Και ειδικά ο lead κιθαρίστας μας είναι εξαιρετικός. Σ'άλλη μπάντα παίζει τζαζ. Μερικές φορές δεν είναι θέμα αμπαλίασης των μουσικών, είναι και θέμα επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά έκατσα και τα είδα και τα τρία επισόδεια και δεν μπορω να καταλάβω γιατί δεν πήραν αυτόν τον minneman

διαβασε εδω και θα καταλαβεις

http://en.wikipedia.org/wiki/Marco_Minnemann

http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Mangini

 

αναφερομαι βασικα στο "Τι" Μέλη Γενέσθαι ο καθενας.....

 

και προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ ο mangini

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και πάλι δεν καταλαβαίνω!! Μήπως επειδή είναι φίλος του προηγούμενου?!

 

Είναι ξεκάθαρο το γιατι διαλεξαν το Mangini απο την πρωτη κιολας παραγραφο.

 

'' Mangini was famous for setting five World's Fastest Drummer (WFD) records''

 

''Mangini appeared on the Discovery Channel show Time Warp, displaying his drum skills for high speed cameras''

 

Εχεις καταλάβει φυσικα πως αν το ονομα σου φιγουραρει σε λιστα που ξεκιναει με τη λέξη ''most'' και τελειωνει με τις λεξεις ''in a minute'' τοτε αυτοματως εισαι ΦΑΒΟΡΙ για μια θεση στους αγαπητους Dream Theater.  ;D  ;D

 

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξεκάθαρο το γιατι διαλεξαν το Mangini απο την πρωτη κιολας παραγραφο.

 

'' Mangini was famous for setting five World's Fastest Drummer (WFD) records''

 

''Mangini appeared on the Discovery Channel show Time Warp, displaying his drum skills for high speed cameras''

 

Εχεις καταλάβει φυσικα πως αν το ονομα σου φιγουραρει σε λιστα που ξεκιναει με τη λέξη ''most'' και τελειωνει με τις λεξεις ''in a minute'' τοτε αυτοματως εισαι ΦΑΒΟΡΙ για μια θεση στους αγαπητους Dream Theater.  ;D  ;D

 

 

πως με πιανεις πως με πιανεις  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως με πιανεις πως με πιανεις  ;D ;D ;D

 

Ειδες? Πιανω πουλια στον αερα!  ;D

 

Παντως περα απο την πλακα επειδη ειδα το ντοκιμαντερ η γνωμη μου ειναι (χωρις να ειμαι ντραμερ και χωρις να εχω ακουσει παραπανω απο 10-15 κομματια τους) πως και ''οπτικα'' και παικτικα μου αρεσε πιο πολυ ο Lang.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως περα απο την πλακα επειδη ειδα το ντοκιμαντερ η γνωμη μου ειναι (χωρις να ειμαι ντραμερ και χωρις να εχω ακουσει παραπανω απο 10-15 κομματια τους) πως και ''οπτικα'' και παικτικα μου αρεσε πιο πολυ ο Lang.

"οπτικα" ναι θα συμφωνησω - αλλα παικτικα ο mangini ειναι πιο κοντα τους (γνωμη μου) βεβαια ΟΛΟΙ τους χανουν σε σχεση με τον portnoy γιατι κανεις δεν κανει τις μουρλιες που εκανε αυτος στην σκηνη αλλα........μην τα θελουμε και ολα δικα μας  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μην παρεξηγηθείτε όσοι είστε εδώ μέσα. Μιλάω για τα γατάκια που απέκτησαν και μουσική παιδεία και μπορούν και κρίνουν τους Theater. Τραγικά πράγματα. Εδώ ένας από πάνω έλεγε ότι δεν του αρέσει ο Πετρούτσι και αργότερα είπε ότι του αρέσει ο Sfogli ( ο οποίος είναι αντιγραφή του Πετρούτσι ). Το να μην αρέσει σε κάποιον το είδος που παίζουν είναι απολύτως σεβαστό και κατανοητό. Το να λένε όμως κάποιοι ότι "στο θέμα σύνθεσης δεν αξίζουν μία, κάνουν απλώς ανεβοκατεβάσματα δίχως νόημα κ.λ.π" φανερώνει κάποια συμπλέγματα όσο να 'ναι. Καλά για το θέμα τεχνικής δε μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω. Ας μου πείτε όλοι εσείς που, ποιό συγκρότημα είναι τεχνικά καλύτερο από εκείνους. Και επειδή λέτε ότι έχουν βγάλει ένα-δύο καλούς δίσκους και όλοι οι άλλοι είναι μέτριοι ή χάλια (προφανώς αναφέρεστε στο Images και Scenes, ενώ αφήνετε έξω δισκάρες όπως το Awake, Six Degrees, Octavarium, Train of Thought) ας μου πείτε πόσους καλούς δίσκους έχουν βγάλει άλλα μέταλ συγκροτήματα γενικά. Λοιπόν για να τελειώνουμε κιόλας, ΟΣΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ. Πηγαίνετε τώρα και κατεβάστε στο guitar pro κανένα κομμάτι των Theater να μελετήσετε και μετά μπείτε εδώ να τους "θάψετε". Γατάκια!!! Ήθελα να πω κι άλλα, αλλά τ' αφήνω για μετά. Καλό βράδυ, καλό ξημέρωμα...

Never trust me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου