Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ξεκίνημα με midi keyboard!


koomis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα να αρχίσω να ασχολούμαι με midi keyboards. Είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος με το θέμα και με τα πλήκτρα γενικότερα. Θα με ενδιέφερε να πάρω ένα 25άρι keyboard (πχ maudio Oxygen) και να έχω ένα πρόγραμμα με το οποίο θα μπορώ να φορτώνω ήχους. Θα ήθελα να μπορώ να χρησιμοποιώ (όπου γίνεται) κανένα ήχο στην μπάντα (όπου παίζω μπάσσο). Δηλαδή δεν θα το χρειαστώ τόσο πολύ για να γράφω κάτι, όσο για live χρήση.

 

Το θέμα είναι:

 

α) τι keyboard να πάρω?

 

β) τι software να χρησιμοποιήσω και πως? (αν είναι και free ακόμα καλύτερα / επίσης όσο απλούστερο τόσο το καλύτερο)

 

γ) μπορώ να φορτώσω το πρόγραμμα στο netbook μου?? (http://www.plaisio.gr/Laptop-Tablet/Notebook/Netbooks-Mini-Laptop/HP-Mini-Note-210-2200-and-USB-Stick-MF110-Crimson-Red-E00-5203866-30-1617.htm)

 

δ) χρειάζεται κάτι άλλο (πχ καρτα ήχου)?

 

(Σόρρυ αν ρωτάω κάτι χαζό ή αν χρησιμοποιώ λάθος ορολογία)

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος με το θέμα και με τα πλήκτρα γενικότερα.

όσο για live χρήση

Eπειδή έχω κέφια σήμερα, μου το εξηγείς λίγο?

 

ΥΓ.

μπορώ να φορτώσω το πρόγραμμα στο netbook μου

έχεις δεί κάποιον να βγαίνει σε live με netbook?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά καλησπέρα.

Πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα να αρχίσω να ασχολούμαι με midi keyboards. Είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος με το θέμα και με τα πλήκτρα γενικότερα. Θα με ενδιέφερε να πάρω ένα 25άρι keyboard (πχ maudio Oxygen) και να έχω ένα πρόγραμμα με το οποίο θα μπορώ να φορτώνω ήχους. Θα ήθελα να μπορώ να χρησιμοποιώ (όπου γίνεται) κανένα ήχο στην μπάντα (όπου παίζω μπάσσο). Δηλαδή δεν θα το χρειαστώ τόσο πολύ για να γράφω κάτι, όσο για live χρήση.

Ερωτήσεις:

1) Στην μπάντα υπάρχει keyboard-ίστας;

2) Τι ήχους θες να φορτώνεις; δώσε μας κάποιο παράδειγμα (λούπες ή βιολιά - σαξόφωνα κλπ).

3) Τι ακριβώς θες να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ.έχεις δεί κάποιον να βγαίνει σε live με netbook?

 

Όχι, κανέναν. Τι πιο πολλές φορές βλέπω macbooks. Αλλά επειδή δεν μπορώ να αγοράσω laptop μόνο και μόνο για κάτι που ουσιαστικά είναι για δοκιμη ρωτάω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που ήδη έχω.

 

Eπειδή έχω κέφια σήμερα, μου το εξηγείς λίγο?

 

Εννοώ να μπορώ να έχω το keyboard δίπλα μου και να πατάω κανένα πλήκτρο όταν χρειάζεται και μπορώ (πχ σε καμία εισαγωγή κομματιού). Όπως είπα είμαι τελείως άσχετος με το θέμα γι αυτό και ζήτησα να με συγχωρέσετε αν ρωτάω κάτι ανούσιο.

 

Τι λές, είναι εφικτό?

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις:

1) Στην μπάντα υπάρχει keyboard-ίστας;

2) Τι ήχους θες να φορτώνεις; δώσε μας κάποιο παράδειγμα (λούπες ή βιολιά - σαξόφωνα κλπ).

3) Τι ακριβώς θες να κάνεις;

 

Όχι δεν υπάρχει keyboadιστας στην μπάντα.

 

Θα με ενδιέφεραν πιο πολύ synth ήχοι

πχ να έπαιζα τηην εισαγωγή από αυτό το κομμάτι

Yeah Yeah Yeahs-Rich - YouTube

(ενδεικτικά και μόνο το αναφέρω)

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω θα προτεινα hardware.

 

Ενα Roland Sh 201,μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο περι τα 300 ευρω. Πολυ  καλή τιμή για ενα πολυ καλό μηχανημα ;)

 

Το οποιο θα σε βοηθήσει να μπεις και στη φιλοσοφια των συνθς πιο ευκολα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι δεν υπάρχει keyboadιστας στην μπάντα.

 

Θα με ενδιέφεραν πιο πολύ synth ήχοι

πχ να έπαιζα τηην εισαγωγή από αυτό το κομμάτι

URL ...

(ενδεικτικά και μόνο το αναφέρω)

ο.κ. κατάλαβα.

Ναι, εάν μπορείς να την παίξεις αυτή την εισαγωγή κανονικά στα πλήκτρα, μπορείς να πάρεις ένα 25αράκι κλαβιέ και ένα laptop-άκι με κάποια ηχάκια και να παίξεις. Ακόμα κι ένα μικρό synth.

 

Αν όμως δεν μπορείς να παίξεις για παράδειγμα την συγκεκριμένη εισαγωγή θα πρέπει να σετάρεις ένα σύστημα που θα παίζει λούπες. Δηλαδή θα πατάς ένα πλήκτρο στο κλαβιεδάκι και το αντίστοιχο προγραμματάκι θα σου παίζει την εισαγωγή ως έχει. Έτοιμα πράγματα σαν να έπαιζε ένα MP3 player την εισαγωγή ή το όποιο μέρος του κομματιού θες.

 

Ανάλογα την απάντησή σου στο ερώτημα "αν παίζεις ή αν θα τα καταφέρεις με τα πλήκτρα", είναι και η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λές, είναι εφικτό?

Λέω, ότι μέχρι να καταλάβεις τι παίζει, να αγοράσεις το πιο φτηνό πλήκτρο που θα βρείς. Για ένα κιθαρίστα που δεν ξέρει από πλήκτρα και midi, είναι υπεραρκετό (και δεν κάνω πλάκα).

Εάν προχωρήσεις στο σπόρ, ψάχνεσαι για πιο ακριβό.

Εγώ, που είμαι λίγο πιο πάνω από σένα σε επίπεδο, έχω το ίδιο που πρωτοαγόρασα 100 ευρώ τα τελευταία 6 χρόνια και δεν βλέπω την ανάγκη να πάρω άλλο.

 

Τώρα, για το netbook δεν μπορώ να έχω άποψη και δεν ξέρω. Σαν Macuser και δεν είχα ποτέ πρόβλημα (ακόμα και με το Garageband) και στην αρχή δεν χρειάστηκα ούτε κάποια κάρτα ήχου.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βέβαια και η άλλη λύση που εάν υπολογίσεις, keyboard, software και καινούργιο laptop (γιατί δεν νομίζω ότι το netbook θα σου κάνει τη δουλειά)...είναι στα ίδια λεφτά...

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=592

 

...και θα κάνεις και το Χναράκη χαρούμενο!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου