Προς το περιεχόμενο

Τι synthesizer, workstation να πάρω; άσχετος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Solarsoul, επειδή δεν έχω χρόνο θα σου απαντήσω στις 5 ερωτήσεις μάλλον από το απόγευμα και μετά.ΜΗΝ βιαστείς να αγοράσεις κάποιο όργανο,όχι σήμερα τουλάχιστον,περίμενε να δούμε κάποια πράγματα διότι και οι προλαλήσαντες που μιλάνε για υπολογιστές έχουν δίκιο όπως βέβαια έχεις και εσύ δίκιο.

Μέχρι τότε σου κάνω μια απλή ερώτηση.Θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις σε καινούριο κάποιο όργανο ή δεν σε πειράζει και σε μεταχειρισμένο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψάξε στις επίσημες ιστοδελίδες www.korg.co.uk & www.roland.co.uk στο support section να δεις τις βασικές διαφορές των Triton family και τι γίνεται στα Fantom & XP series κοιτάζοντας τα manual. Η βασική αρχή είναι όσο πιο καινούργια τα όργανα τόσο δυνατότερα.

 

Θα ήταν πολύ χρήσιμο πριν αγοράσεις κάτι να πας με ένα φίλο/γνωστό πληκτρά να ξέρει κάποια βασικά πράγματα για μεταχειρισμένα γιατί υπάρχουν πολλές παγίδες. Παράδειγμα μπορεί να πληρώσεις 500Ε για κάρτα moss που τελικά δεν θα υπάρχει μέσα στο όργανο αν δεν ξέρεις να διαβάζεις το startup menu των Triton, ή μνήμες που δεν θα υπάρχουν.

 

Επίσης οι αναβαθμίσεις operating system είναι κάτι που εξηγήται στα manual αλλά είναι επικίνδυνο αν δεν γνωρίζεις μπορεί να κάνεις ζημιά στο όργανο μόνιμα στη μητρική...

 

Γνώμη μου μη πας μόνος σου να διαλέξεις έτσι πήγαινε με ένα φίλο να ξέρει τι παίζε να μπορεί να δει σε τι κατάσταση είναι το όργανο, αν δεν έχεις γνώσεις μπορεί να το πληρώσεις ακριβά στο τέλος.

 

Όσο για τα σκυλάδικα μην ανυσηχείς... κανείς ιάπωνας στο εργοστάσιο δεν ξέρει την Πάολα!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks ninja.Thanks όλους βασικά.

 

Είμαι ανάμεσα όπως προείπες στα:

 

Roland Juno J

Korg triton(διαφορές classic με studio δεν ξέρω)

Yamaha motif es

 

Κάποιες απορίες ακόμη μιας κ δεν έχω ξαναπιάσει στα χέρια μου workstation.

 

1.Όλα αυτά κάνουν sampling?

2.Samples πως περνάω στο μηχάνημα;(π.χ ήχους, μία ομιλία από ταινία, μια εισαγωγή από song)

3.Αφού πάρω το μηχάνημα(1 απ'τα 4 πάνω) χρειάζεται να κάνω κάτι; να περάσω κάτι version κτλ;

4.Μέχρι πόσα κανάλια μπορώ να δουλέψω, δηλαδή αλλού να σώζεται η μπότα, αλλού ένας ήχος sample κτλ...

5.Recording κ export σε usb κάνουν όλα;σε τι format;

6.Μικρόφωνο παίρνουν όλα; δεν μας πειράζει το recording...

 

Τελευταία ζαλάδα μάγκες, αλλά είμαι έτοιμος να το πάρω κ δε θέλω να πετάξω τα λεφτά μιας κ δεν περισσεύουν.

 

1.Ναί,όλα κάνουν sampling.ΤΟ juno g θα πρέπει να το αναβαθμίσεις στη version 2 αν θυμάμαι καλά ώστε να κάνει sampling,δίχως την αναβάθμιση δεν κάνει.Αλλά το sampling του juno g αν έχω καταλάβει καλά σου δίνει δασικές δυνατότητες για sampling και όχι πλήρης όπως π.χ. σου δίνουν τα άλλα όργανα που αναφέρεις.

 

2.Θα πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσεις και να βάλεις μνήμες ram μέσα στα όργανα για να κάνεις sampling,κάποια εχουν προεγκαταστημένη μνημη αλλα σε μικρά ποσοστά.Τώρα όμως μας τα "χαλάς" εδώ.Αν θέλεις να βάλεις ομιλίες από ταινίες κ.λ.π. θα πρέπει πρώτα να επεξεργαστείς τις ομιλίες στον υπολογιστή σου. Πάλι δηλαδή θα χρειαστείς υπολογιστή και εδώ έρχεται το δίκιο των προλαλήσαντων που λένε να πάρεις υπολογιστή κατευθείαν. Θα πρέπει να θυμάσαι όμως ότι στα sampler των πλήκτρων,αν βάλεις να φορτώσεις ήχους,αναλόγως το μέγεθος των ήχων,αργούν πολύ να φορτώσουν.Ας μας πούν κάποιες περιπτώσεις όσοι έχουν τέτοια πλήκτρα ,πόση ώρα κάνει να φορτώσει τους ήχους,το sampler που έχουν π.χ. το motif es,to triton και άλλα...

 

3.Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις αναβαθμίσεις αλλά καλό είναι να τις βάλεις.Υποτίθεται ότι βελτιώνουν τα όργανα.Για το juno g είναι απαραίτητη η αναβάθμιση για να έχεις sampling.Αν δεν βάλεις αναβάθμιση δεν θα έχεις sampling αλλά μόνο δυνατότητα audio θα έχεις.

 

4.Τα περισσότερα όργανα αυτού του είδους δίνουν 16 κανάλια και μπορείς να βαλεις όποιον ήχο(όχι audio) θέλεις σε όποιο κανάλι θέλεις. Το Juno g σου δίνει επιπλέον 4 στερεοφωνικά κανάλια audio για να ηχογραφείς ζωντανά π.χ. τα φωνητικά σου ή άλλα όργανα!!! Όποιο όργανο έχει sampler μπορείς σε όποιο κανάλι θέλεις να βάλεις και τον ήχο του sampler. Το alesis Fusion έχει 32 κανάλια και 8 κανάλια audio τα οποία ηχογραφούν κατευθείαν στον σκληρό δίσκο ο οποίος είναι ήδη ενσωματωμένος(αν θυμάμαι καλά)!!!

 

5.Τί ακριβώς εννοείς με αυτό ;

 

6.Ναί ,τα 3 που αναφέραμε παίρνουν όλα και sampl-άρουν κιόλας !

 

Η δική μου πρόταση είναι η εξής.Βρές σε μεταχειρισμένο το juno g,το δίνουν και στα 400 ευρώ και με τα υπόλοιπα χρήματα πάρε ένα καλό υπολογιστή ώστε να τα συνδυάσεις αυτά τα 2. Και εγώ είμαι της απόψεως να έχω ένα πλήκτρο που να τα κάνει όλα αυτά και ποτέ δεν κατάφερα να αποκτήσω ένα,αλλά ο συνδυασμός των πλήκτρων με τον υπολογιστή είναι καλύτερος από το να έχεις ένα πλήκτρο μόνο ή ένα υπολογιστή μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...

 

Προχωράμε κανονικά τότε.

 

Το να κόψω μια ομιλία δεν είναι κ τρελό πράγμα.Το κόβω κ στο laptop κ το περνάω.Και το samplάρω στο μηχάνημα μετά.Σαν wav το περνάω; καλά τι σκληρό έχει το μηχάνημα κ χωράει τόσο πράμα;

 

Δεν βλέπω κάπου που έχουμε πρόβλημα.

Στο ερώτημα 5 εννοώ σε τι μορφή εξάγουμε το δημιούργημά μας.wav ας πούμε;

 

Μπορούμε κ ολόκληρα κομμάτια να περάσουμε μέσα στο μηχάνημα; (δεν καίγομαι απλά ρωτάω).

 

Για να μην κουράζω άλο κλίνω στο Juno g.Δεν ξέρω ποια άλλα υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά, πάντως το μηχανάκι για πρώτο που θα είναι μου δείχνει να τα κάνει όλα.Καλό θα ήταν να υπήρχε κ μια λίστα με παρόμοια μηχανάκια στα λεφτά του Juno .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οπότε μιλάμε για Roland Juno-G.

Αν το πάρεις μεταχειρισμένο να κοιτάξεις να είναι σε καλή κατάσταση και να λειτουργεί σωστά. Μπορεί ο κάτοχός του να έχει βάλει ήδη επέκταση μνήμης και κάρτα που είναι βασικά για τα δείγματα.

 

Ότι κάνεις από πλευράς audio θα το κάνεις σε μορφή wav ή aif.

Θα πρέπει να βάλεις την version 2 αν θες να κάνεις sampling από το ίδιο. Δεν κοστίζει.

 

Μπορείς να κάνεις sampling ή editing σε H/Y και μετά να τα φορτώσεις. Είναι δοκιμασμένο, κανένα πρόβλημα.

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε, θα κοιτάξεις όπως σου είπα για μνήμη εσωτερική RAM, διότι αυτή που έχει σίγουρα δεν θα σου φτάσει. Επίσης θα χρειαστείς και την κάρτα αποθήκευσης διότι χωρίς αυτή δεν μπορείς να αποθηκεύσεις - φορτώσεις αυτά που θα κάνεις.

 

Θα κατεβάσεις εντελώς δωρεάν Editor/Librarian από το επίσημο site της Roland. Χωρίς αυτά, λόγω της οθόνης είναι λιγάκι δύσκολο (για μένα τουλάχιστον), σημαντική διαφορά σε σχέση με τα Fantom.

 

Τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία. Εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...

 

Προχωράμε κανονικά τότε.

 

Το να κόψω μια ομιλία δεν είναι κ τρελό πράγμα.Το κόβω κ στο laptop κ το περνάω.Και το samplάρω στο μηχάνημα μετά.Σαν wav το περνάω; καλά τι σκληρό έχει το μηχάνημα κ χωράει τόσο πράμα;

 

Δεν βλέπω κάπου που έχουμε πρόβλημα.

Στο ερώτημα 5 εννοώ σε τι μορφή εξάγουμε το δημιούργημά μας.wav ας πούμε;

 

Μπορούμε κ ολόκληρα κομμάτια να περάσουμε μέσα στο μηχάνημα; (δεν καίγομαι απλά ρωτάω).

 

Για να μην κουράζω άλο κλίνω στο Juno g.Δεν ξέρω ποια άλλα υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά, πάντως το μηχανάκι για πρώτο που θα είναι μου δείχνει να τα κάνει όλα.Καλό θα ήταν να υπήρχε κ μια λίστα με παρόμοια μηχανάκια στα λεφτά του Juno .

Φιλε μου αφου καταληξες οκ..παντως θεωρω τα εχεις παρεξηγησει τα πραγματα....ουτε με το πρωτο εχεις αναλογιλα....ουτε με το δευτερο..ψηφιακιλα....ισα ισα που με το δευτερο τα κανεις ολα καλυτερα ποιο ευκολα και ποιο φτηνα.Στην τελικη παρε ενα Daw controller για να μη χρησιμοποιεις τοσο το ποντικι και να στριβεις κουμπακια αφου αυτο ειναι το προβλημα σου το βασικο απο οτι καταλαβα.Αν υποψιαστεις οτι ακομα και με workstation για καποιες δουλειες χρειαζεσαι pc... τοτε μαλλον πετας τα λεφτα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου