Προς το περιεχόμενο

Τι synthesizer, workstation να πάρω; άσχετος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου αφου καταληξες οκ..παντως θεωρω τα εχεις παρεξηγησει τα πραγματα....ουτε με το πρωτο εχεις αναλογιλα....ουτε με το δευτερο..ψηφιακιλα....ισα ισα που με το δευτερο τα κανεις ολα καλυτερα ποιο ευκολα και ποιο φτηνα.Στην τελικη παρε ενα Daw controller για να μη χρησιμοποιεις τοσο το ποντικι και να στριβεις κουμπακια αφου αυτο ειναι το προβλημα σου το βασικο απο οτι καταλαβα.Αν υποψιαστεις οτι ακομα και με workstation για καποιες δουλειες χρειαζεσαι pc... τοτε μαλλον πετας τα λεφτα σου.

 

 

Για πες μας λίγο το πιο φτηνά, γιατί με το Juno g δίνω 400 και τέλος.

Πες μου λίγο το φτηνά.Ενα διπύρηνο netbook 12" έχω υπόψιν.

 

Ξεκίνα με το τι θα χρειαστώ ακριβώς σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χρόνια πολλά!

 

φιλαράκι κάνε ότι σε εκφράζει.

 

Αν σε ευχαριστεί ένα keyboard στη δουλειά σου,αυτό να πάρεις.

 

Άλλωστε εσύ θα ασχοληθείς με αυτό, δεν θα <<κουραστεί>> άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Έχω το Korg PA50 αγορασμένο από το 2000, δηλαδή 18 χρόνια, και το οποίο αργοπεθαίνει... βγάζει βλάβες. Επειδή έχω μείνει εκτός αγοράς από... τότε ουσιαστικά, θέλω τη βοήθειά σας. Οι απαιτήσεις μου:

 

Διαθέτω μέχρι 800€

Θέλω κυρίως προσανατολισμένο σε Ελληνικούς ρυθμούς και ήχους (αν έχει και καλό μπουζούκι ακόμα καλύτερα).

 

Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Korg PA50 αγορασμένο από το 2000, δηλαδή 18 χρόνια, και το οποίο αργοπεθαίνει... βγάζει βλάβες. Επειδή έχω μείνει εκτός αγοράς από... τότε ουσιαστικά, θέλω τη βοήθειά σας. Οι απαιτήσεις μου:

 

Διαθέτω μέχρι 800€

Θέλω κυρίως προσανατολισμένο σε Ελληνικούς ρυθμούς και ήχους (αν έχει και καλό μπουζούκι ακόμα καλύτερα).

 

Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ!

 

για synthesizer δεν θα σε βολέψει, αφού θέλεις ελληνικούς - αραβικούς ρυθμους και μπουζούκια

Μάλλον για πιο συγχρονο από αυτό που έχεις arranger και στα λεφτά αυτά μονο μεταχειρισμένο για να είναι καλή αναβάθμιση.

Τώρα βεβαια δεν ξέρω τι γίνεται με νεα μοντελα - arranger για να πάρεις κατι καινούργιο σε αυτή την τιμη, δεν είμαι ενημερωμένος προσωπικά για την αγορά.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με Ελληνικούς ρυθμούς και με 800, μάλλον κάτι σε μεταχειρισμένο.

Για καινούργιο ξεκινάνε από 1200 με 1300, για κάτι σχετικά "καλό", αν εξαιρέσεις την ποιότητα κατασκευής.

 

Αν όντως σου είναι απαραίτητα τα Ελληνικά, δεν ξέρω τι παίζεις.

 


 

Υπάρχει στις αγγελίες ένα Yamaha PSR-S770 (είναι το προηγούμενο μοντέλο από το PSR-S775 που κοστίζει 999 στον Νάκα και με άτοκες δόσεις).

Αν όντως είναι αυτό που λέει είναι ευκαιρία λόγω κατάστασης.

Καλό όμως είναι να το ακούσεις πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Korg PA50 αγορασμένο από το 2000, δηλαδή 18 χρόνια, και το οποίο αργοπεθαίνει... βγάζει βλάβες. Επειδή έχω μείνει εκτός αγοράς από... τότε ουσιαστικά, θέλω τη βοήθειά σας. Οι απαιτήσεις μου:

 

Διαθέτω μέχρι 800€

Θέλω κυρίως προσανατολισμένο σε Ελληνικούς ρυθμούς και ήχους (αν έχει και καλό μπουζούκι ακόμα καλύτερα).

 

Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ!

 

εφόσον θέλεις ελληνικούς ρυθμούς&ήχους πάρε ένα επαγγελματικό πακέτο να βρεις την ησυχία σου θα δεις μεγάλη διαφορά στη ποιότητα ήχων & ρυθμών.

 

εγώ μόλις πήρα το pa700 από το pa1x είναι σημαντική η διαφορά σε ρυθμούς & ήχους είναι πολύ ωραίο βολικό, ελαφρύ στην ουσία το pa4x σε light edition με ηχεία και μπορώ να έχω και τους παλιούς μου ρυθμούς&ήχους υπάρχει πλήρης συμβατότητα.

 

μπορείς να το βρεις στο musicorama.gr έχει και έκπτωση το σετ (musicorama ultimate bonus) αν το πάρεις από εκεί, ξεπερνάει μεν τα 800 αλλά είναι ότι καλύτερο&φτηνότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. ανέβα λίγο στα λεφτά να πάρεις κάτι καλό μην ασχολείσαι με μεταχειρισμένα https://www.musicorama.gr/products?search=korg+pa+700

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Σίγουρα το korg pa700 φαντάζει πολύ καλή λύση και συμφωνώ ότι αξίζει να δώσω και κάτι παραπάνω από 800€. Ειδικά για έναν χρήστη του pa50, το pa700 φαντάζει η μέρα με τη νύχτα!

Ωραία και τα samples που έχει στη σελίδα το musicorama, όμως είναι μόνο styles. Θα ήθελα να άκουγα και ήχους και κυρίως μπουζούκι!

 

Όμως, ως κάτοχος του korg pa50 τα τελευταία 18 χρόνια, με έχει πιάσει μια "φοβία" με τα korg... Το pa50 μου έβγαλε προβλήματα, τα οποία δυστυχώς μέσα από forums διαπίστωσα ότι τα ίδια συνέβαιναν σε πάρα πολλούς!! Συγκεκριμένα:

 

-Μετά από μερικά χρόνια τα κουμπάκια δεν ανταποκρίνονταν εύκολα, χρειαζόταν ορισμένα αρκετή πίεση για να δουλέψουν (καλά αυτό πρέπει να το έχω δει σε πάνω από 100 posts!)

 

- Η οθόνη άρχισε να δείχνει πολύ αχνά και μετά από καιρό καθόλου. Την αντικατέστησα με κόστος 250€ ανταλλακτικά και εργατικά

 

-Τώρα τελευταία (θα το διαβάσατε ίσως σε άλλου μου post) ο ήχος του οργάνου βουβαίνει μετά από 15 δευτερόλεπτα παιξίματος. Ούτε ρυθμοί ακούγονται ούτε το κλαβιέ ανταποκρίνεται (παραμένει αναμένη η οθόνη, μπορώ να αλλάζω ήχους και ρυθμούς αλλά δεν ακούγεται τίποτα) Αν το ανοίξω και το κλείσω 10-15 φορές φτιάχνει.

 

Μη ξεχνάμε ότι στις μέρες του το pa50 ήταν μια πολύ καλή επιλογή και ήταν στα 600€! Περιμένεις να μην σου βγάλει προβλήματα όταν δίνεις 600€.

 

Anyway, μη σας κουράσω με αυτά, το συμπέρασμά μου είναι ότι δυστυχώς αν και μαρεσουν πάρα πολύ οι ήχοι των Korg, δεν τα θεωρώ τόσο γερά...

Τι να πω... Ένα yamaha psr που έχω των 200€ εδώ και 30 χρόνια περίπου και έχει πέσει και ποτήρι με coca cola πανω στο κλαβιέ και στα κουμιπά, δουλεύει σαν σκυλί! τα κουμπιά ανταποκρίνονται άψογα! Φυσικά οι ήχοι του είναι για τα μπάζα.

 

Ψάχνω για το αυτονόητο, δηλαδή πρωτίστως να μην βγάζει προβλήματα (ειδικά με τα κουμπάκια στα korg έχει παραγίνει ) και να έχει καλούς ήχους.

 

Για αυτό και είμαι πολύ επιφυλακτικός με το να επενδύσω πάλι σε korg. Δεν μου βγήκε ρε παιδιά. Δεν ξέρω από Roland τι γίνεται. Τα Yamaha τα θεωρώ σκυλιά και πολύ γερά και ανθετικά όργανα, όμως οι ήχοι τους δεν με ικανοποιούν, ειδικά για Ελληνάδικά που θέλω.

 

Θα διαβάσω κριτικές για pa700να δω αν έβγαλαν βλάβες και θα το σκεφτώ ξανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν εξαιρέσουμε το ενδεχόμενο να κάνεις ένα καλό και σωστό service στο pa50 που ήδη έχεις και να σου κρατήσει άλλα 5 με 10 χρόνια μέχρι το επόμενο service.

 

Η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής μεταξύ των εταιριών που ανέφερες είναι φανερή.

Πόσο μάλλον μεταξύ σημερινών οργάνων των 700 ευρώ και άνω των 2000 ευρώ.

 

Σημείωση, τα παλαιότερα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας άντεχαν πολύ παραπάνω στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου