Προς το περιεχόμενο

Είναι δύσκολη η τρομπέτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιος ευχαριστω  ;)

 

Αν ασχολεισαι με το ευφωνιο να αγορασεις ενα τετοιο:

TB10CK-L.jpg

και να διαβασεις να το μαθεις καλα.

Και αν μαθεις καλα αυτο το οργανο (γιατι απ οτι καταλαβα απο την ερωτηση σου δεν το ξερεις και πολυ καλα  ;D)...εισαι θεος.

Το τρομονι ατιρο μπροστα σε αυτο δεν κανει μια.

Αν παρεις ενα τετοιο (alto) και γινεις καλος, θα εισαι περιζητητος (και αν παιζεις και κιθαρα ακομα καλυτερα  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολεισαι με το ευφωνιο να αγορασεις ενα τετοιο:

TB10CK-L.jpg

και να διαβασεις να το μαθεις καλα.

Και αν μαθεις καλα αυτο το οργανο (γιατι απ οτι καταλαβα απο την ερωτηση σου δεν το ξερεις και πολυ καλα  ;D)...εισαι θεος.

Το τρομονι ατιρο μπροστα σε αυτο δεν κανει μια.

Αν παρεις ενα τετοιο (alto) και γινεις καλος, θα εισαι περιζητητος (και αν παιζεις και κιθαρα ακομα καλυτερα  ;))

 

Καλησπερα TSotir,

ναι δε το ξερω πολυ καλα το ευφωνιο. Αυτο το οργανο που ποσταρες σε τι τιμες κυμαινεται (για αρχαριους αρα κατι φτηνο) ? Αν και πηρα την τομπετα τελικα.

 

Και ναι παιζω κιθαρα, αλλα σε τι θα βοηθησει αυτο?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι στο αρχικό θέμα που δημιούργησα και αναφέρω ότι:

 

Ξεκινάω ωδείο την Τρίτη με δάσκαλο θεωρία και σολφέζ και είμαι τρομερά ενθουσιασμένος..!!!  Το μόνο που με απασχολεί να πω την αλήθεια είναι το οικονομικό βάρος που ανέλαβα με αυτή την κίνηση, αλλά πιστεύω να τα καταφέρω..

 

Θα ακολουθήσουν στο άμεσο μέλλον πολλές πληροφορίες για ανάλογους ενδιαφερόμενους (όπως εγώ), καθώς και έξτρα πληροφορίες για ανθρώπους που γνώρισα και δυστυχώς δεν έχουν την ανάλογη με την αξία τους προβολή...!

 

Ευτυχώς που μετά από πολύ ψάξιμο και κάποια (φωτεινή) παραίνεση από κάποιο φίλο του φόρουμ [notlrac], βρήκα το δρόμο μου..!

 

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως όταν έπιασα τρομπέτα και για τις πρώτες φορές με έπιανε μια μαστούρα από το φύσημα... άλλο πράγμα... Τελικά δεν την ξανάπιασα...  ;D

 

Καλή τύχη Βέγγο! Και, πράγματι, περιμένουμε εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έκανα το 1ο μάθημα..!

Οι εντυπώσεις...

Έχω πάθει την πλάκα μου! Καταπληκτικό όργανο η τρομπέτα...! Απαιτητικό αλλά έχει ένα μέταλο που σαγινεύει!

Μη παραξενεύεστε... Παρόλο που ήταν η 1η επαφή μου με την τρομπέτα, είχα την ευτυχία να βγάλω αρκετές νότες ώστε να γράφω τα παραπάνω..

Βέβαια, ευτυχώς ό δάσκαλος με προσγειώνει στο να κρατάω τη σωστή θέση και τη διάρκεια και να μη με νοιάζουν ακόμα οι νότες...

Ότι θέλει δύναμη στα πνευμόνια για να βγει νότα (τουλάχιστο για κάποιες νότες), νομίζω ότι δεν ισχύει..

Θα πω αυτό που μου είπαν οι περισσότεροι..

Θέλει τρόπο και το εννοώ αυτό..

Όμως δε νομίζω να αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο όργανο χωρίς δάσκαλο...

Θέλει οποσδήποτε σωστή καθοδήγηση βήμα βήμα..

Είμαι πολύ χαρούμενος με το ξεκίνημά μου μιας που ήταν πέρα από τις καλύτερες προσδοκίες μου...

Για όσους φοβούνται το ότι η τρομπέτα είναι δύσκολο όργανο θα έλεγα ότι είναι απαιτητικό αλλά αν του αφιερώσεις την προσοχή σου και προσπαθήσεις αβίαστα και με υπομονή, μπορείς να προχωρήσεις..!

 

Αυτά προς το παρών...

Να στε όλοι καλά... Ζήτω η μουσική!

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Update..!

Έκανα και το 3ο μου μάθημα και πλέον παίζω κανονικότατα τις 7 νότες...

Τώρα πια διαβάζω τις παρτιτούρες, εξοικιώνομαι με τις νότες, τα μέτρα, τους ρυθμούς και εξασκούμε για τα περεταίρω..!

Απλά φοβερός ο ήχος και η παραγωγή του απ την τρομπέτα...

Η όλη γοητεία στο όργανο αυτό βρίσκεται στο ότι εγώ φτιάχνω-παράγω τη νότα!!!

Να σημειώσω ότι νοιώθω μια οικία σχέση με την τρομπέτα παρόλο που ποτέ δεν είχα ασχοληθεί...

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η όλη γοητεία στο όργανο αυτό βρίσκεται στο ότι εγώ φτιάχνω-παράγω τη νότα!!!

 

Μπράβο, αυτό μ' άρεσε κι εμένα όταν ξεκίναγα να βγάζω νότες στο σαξόφωνο. Κράτα τον ενθουσιασμό και καλή συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, δυσκολο οργανο, τα πνευστα θεωρουνται τα πιο δυσκολα! πηγαινα 1 χρονο τρομπετα αλλα τη παρατησα.... θυμαμαι οτι εκανα μερες να βγαλω ηχο απ το επιστομιο !!! χεχεχεχεχε

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου