Προς το περιεχόμενο

Είναι δύσκολη η τρομπέτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το κοιτάξω αυτό με τον Παράσχο..

Αλλά βρηκα ένα στα Εξάρχεια..  σωστά?Ναυαρίνου 18 - 20..

όσο για τα δάχτυλα είπα το δικό μου καημό...Δεν ισχύουν για όλους τα ίδια...

Πάντως πρώτα το παλεύουμε και μετά τα παρατάμε... όχι αμαχητι..

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ώπα νομίζω τον βρήκα αλλά τελικά είναι στο Βύρωνα...Θα τον επισκεφτώ σίγουρα...Άξιος..

Ευχαριστώ για την πρόταση notlrac!!

καλή χρονιά σε όλους..

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γεια σου στο Βύρωνα είναι μπράβο, είχε κολήσει το μυαλό μου.

 

Άλλος ένας με μικρά δάχτυλα!

 

 

 

Βρήκα και το site του http://store.paraschos.gr/index.php?act=viewCat&catId=10

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παντως παρεις τρομπετα και θελεις χωρο για προβες...σου παραχωρω εντελως δωρεαν διαμερισμα κενο διπλα στο σπιτι της πεθερας μου...! ;D

 

καλη αρχη. ;)

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η προσφορά σου και σε ευχαριστώ αλλά.... το ξύλο ποιος θα το φάει? :-)    !!!!

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η προσφορά σου και σε ευχαριστώ αλλά.... το ξύλο ποιος θα το φάει? :-)    !!!!

Καπως ετσι στραβωσε η τρομπετα του GILESPI :)

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ευκολο ειναι καποιος που ξερει ευφωνιο (η αλτικορνο) να το γυρισει σε τρομπετα?

 

Οχι πολυ δυσκολο. Ειναι ζητημα περιπου ενος μηνα να μπορεσεις να βγαλεις τις νοτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονια!!

 

πηρα προσφατα τρομπετα για να μαθω οπως μπορώ μόνος μου. Ειναι φοβερό οργανο!

 

Πως λειτουργει: Για καθε μηκος σωλήνα (η τρομπετα ειναι ενας σωληνας τυλιγμενος για να μη πιανει χωρο) οι ταλαντώσεις που μπορεις να προκαλεις (νοτες) ειναι ας πουμε καποια συγκεκριμενη νότα και οι αρμονικές της όλο και πιο ψηλα.

 

Τα κουμπια αυτό που κανουν ειναι να αλλαζουν την διαδρομη του αερα και να την περνανε μεσα απο βοηθητικα σωληνακια, δηλαδη ουσιαστικα αλλαζουν το μηκος σωληνα, επομενως για καθε συνδυασμο εχεις μια καινουρια νοτα και ολες τις αρμονικές της

 

για να μπορεις να παραγεις νοτες απο το επομενο "σετ" αρμονικών πρεπει να αλλάξεις το φυσημα σου, και εκει ειναι όλη η μαγκια στην τρομπέτα. Ας πουμε μπορεις με το πρωτο φυσημα (apperture/register θα βρεις στο γκουκγκλ πραμα) να παιξεις απο μι- και πατωντας τα κουμπια να φτασεις μεχρι λα. Για να πας παραπανω πατας παλι τα κουμπια (οχι καταναγκη με τους ιδιους συνδυασμους) απλα φυσας διαφορετικα και βγαινουν πιο ψηλες νοτες μεχρι να χρειαστεις να ξαναλλαξεις φυσημα για να πας πιο ψηλα.

 

Στην αρχη θα ξεκινησεις με 5 νοτες ολες κιολες αλλα σιγα σιγα θα το βρεις και θα ανεβαζεις το ευρος σου. Εγω προς το παρον ειμαι στη μιαμιση οκταβα ευρος αλλα γενικα θελει δουλεια το φυσημα, αλλα εκει ειναι η μαγεια σαυτο το οργανο κατα τη γνωμη μου.

 

Καλη αρχη και μη το βαλεις κατω! αξιζει!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την παρακίνηση Ηρακλή!

θα το παλέψω στα σίγουρα αρχικά σα φίλος της μουσικής και στη συνέχεια σα μαθητής τρομπέτας!!

να σαι καλά και καλή συνέχεια και σε σένα, στα σίγουρα θα τα ξαναπούμε γιατί θα χρειαστώ κάθε δυνατή βοήθεια, ειδικά στην αρχή..

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου