Προς το περιεχόμενο

Ακυρωση tremolo strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν λίγες μέρες αγόρασα από τον thomann μια strat am spesial sss,για την ώρα δεν χρειάζομαι το τρέμολο και επειδή μου δημιουργεί πρόβλημα στα bends ότι είπε δηλαδή και ο φίλος cthugr (αν έχω πατημένη την E νότα στη B χορδή, 5ο τάστο δηλαδή και ταυτόχρονα κάνω bend τη D νότα στο 7ο τάστο της G χορδής, ο τόνος της E αλλάζει! Συγκεκριμένα, όσο ανεβαίνει η D σε Ε, τόσο κατεβαίνει η D σχεδόν σε C#! Το ίδιο ισχύει και για τα bends στη Β χορδή, αλλά όχι σε τόσο μεγάλη κλίμακα.)  έσφιξα τις δύο βίδες 2,5 στροφές  που κρατάνε το Grid στο σώμα,τώρα με τα bends κανένα πρόβλημα αλλά οι χορδές ταστάρουν,ανέβασα το action μέχρι να μην τρίζουν αλλά τώρα έχω ψηλότερο action απο πριν,είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρίν λίγες μέρες αγόρασα από τον thomann μια strat am spesial sss,για την ώρα δεν χρειάζομαι το τρέμολο και επειδή μου δημιουργεί πρόβλημα στα bends ότι είπε δηλαδή και ο φίλος cthugr (αν έχω πατημένη την E νότα στη B χορδή, 5ο τάστο δηλαδή και ταυτόχρονα κάνω bend τη D νότα στο 7ο τάστο της G χορδής, ο τόνος της E αλλάζει! Συγκεκριμένα, όσο ανεβαίνει η D σε Ε, τόσο κατεβαίνει η D σχεδόν σε C#! Το ίδιο ισχύει και για τα bends στη Β χορδή, αλλά όχι σε τόσο μεγάλη κλίμακα.)  έσφιξα τις δύο βίδες 2,5 στροφές  που κρατάνε το Grid στο σώμα,τώρα με τα bends κανένα πρόβλημα αλλά οι χορδές ταστάρουν,ανέβασα το action μέχρι να μην τρίζουν αλλά τώρα έχω ψηλότερο action απο πριν,είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Καταρχάς αυτό που περιγράφεις με το "ξεκούρδισμα", συμβαίνει κατά βάση αν το tremolo είναι floating. Πληροφοριακά, ο Leo το σχεδίασε για να ΕΙΝΑΙ floating (να μπορείς να ανεβάζεις κιόλας το pitch δηλαδή) και είναι ο καλύτερος τρόπος για να μένει κουρδισμένη η κιθάρα.

 

Καταδεύτερον, αυτό που περιγράφεις δεν αποτελεί πρόβλημα, γιατί όσοι κιθαρίστες χρησιμοποιούν έτσι το tremolo έχουν μάθει να κάνουν "compensate" τις "φάλτσες" νότες ανάλογα, ώστε να μην ακούγονται λάθος.

 

Αν ΔΕΝ θέλεις να χρησιμοποιείς το tremolo, βάλε άλλα δύο ελατήρια πίσω. Εναλλακτικά μπορείς να το μπλοκάρεις με ένα ξύλινο μπλοκ. Αλλά αν ΘΕΛΕΙΣ να έχεις tremolo, πρέπει να μάθεις να ΠΑΙΖΕΙΣ και με tremolo και φυσικά να το ρυθμίζεις κατάλληλα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά,εσάς έπρεπε να σας κόψουν μισθό εδώ μέσα με τις λύσεις που δίνεται και τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά αν ΘΕΛΕΙΣ να έχεις tremolo, πρέπει να μάθεις να ΠΑΙΖΕΙΣ και με tremolo και φυσικά να το ρυθμίζεις κατάλληλα.

 

γιατί???

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

και άμα θέλει κάποιος (όπως αρκετοί κιθαρίστες) να παίζει με strat και να έχει το τρέμολο καρφωμένο?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άμα θέλει κάποιος (όπως αρκετοί κιθαρίστες) να παίζει με strat και να έχει το τρέμολο καρφωμένο?

 

Αν εννοείς πακτωμένο ώστε να μην χρησιμοποιείται καθόλου, προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να έχεις tremolo. Γιατί όχι μια hardtail Strat σ'αυτή την περίπτωση; Αλλά και βέβαια μπορείς να πακτώσεις το τρέμολο, γιατί όχι; Εγώ έλεγα για όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει, εκεί πρέπει να συνηθίσεις τη συμπεριφορά του (σε διάφορες παικτικές συνθήκες) και αυτό γίνεται μόνο με εμπειρία και με το αυτί.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άμα θέλει κάποιος (όπως αρκετοί κιθαρίστες) να παίζει με strat και να έχει το τρέμολο καρφωμένο?

 

το μπλοκαρεις και τελειωσες (εγω τα μπλοκαρω με φτηνα κινεζικα λουκετα απο μπρασο και παιρνουν και sustain... ;D)

 

(βεβαια ΓΙΑΤΙ να παρει καποιος μια strat αν δεν θελει το τρεμολο?ας παρει μια τελε που ειναι και καλυτερη κιθαρα.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εγω τα μπλοκαρω με φτηνα κινεζικα λουκετα απο μπρασο και παιρνουν και sustain... ;D)

 

 

Τα λουκετα? ;D ;D ;D ;D

 

sry δεν αντεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου