Προς το περιεχόμενο

Ακυρωση tremolo strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είναι πακτωμένο το τρέμολο τα ελατήρια απλά δεν υπάρχουν. Αν εννοείς να βάλεις 5 πολύ σκληρά ελατήρια για να μην κουνιέται, ΟΚ.

 

Ακριβως αυτο,ετσι εχω την 79αρα μου και ειναι η παρουσια τους παραπανω απο αισθητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Να αλλάξω τρέμολο στην συγκεκριμένη κιθάρα δεν παίζει, καθαρά για λόγους προσωπικού κολλήματος. Θα δοκιμάσω το κόλπο με την ταινία.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Να αλλάξω τρέμολο στην συγκεκριμένη κιθάρα δεν παίζει, καθαρά για λόγους προσωπικού κολλήματος. Θα δοκιμάσω το κόλπο με την ταινία.

 

Η μαύρη είναι;

 

Εκτός από ταινία, κυκλοφορούν και κάποια gel με τεφλόν, τα περνάς στα σπειρώματα, βιδώνεις και μετά δημιουργούν ένα φίλμ γύρω από το μέταλλο. Αλλά, μεταξύ μας, παρηγοριά στον άρρωστο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαύρη είναι;

 

Εκτός από ταινία, κυκλοφορούν και κάποια gel με τεφλόν, τα περνάς στα σπειρώματα, βιδώνεις και μετά δημιουργούν ένα φίλμ γύρω από το μέταλλο. Αλλά, μεταξύ μας, παρηγοριά στον άρρωστο.

 

Ναι Βασίλη, αυτή που έχεις δει κι από κοντά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Να αλλάξω τρέμολο στην συγκεκριμένη κιθάρα δεν παίζει, καθαρά για λόγους προσωπικού κολλήματος. Θα δοκιμάσω το κόλπο με την ταινία.

 

Μην βάλεις ταινία/τεφλόν...θα μένουν κομμάτια τους μες την τρούπα.

Κάποιος είχε προτείνει παλαιότερα ελατήριο-από στυλό-με βαζελίνη στην άκρη που πατά στο μπλοκ για να μην πέφτει/χάνεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάλεις ταινία/τεφλόν...θα μένουν κομμάτια τους μες την τρούπα.

Κάποιος είχε προτείνει παλαιότερα ελατήριο-από στυλό-με βαζελίνη στην άκρη που πατά στο μπλοκ για να μην πέφτει/χάνεται.

 

Close but no cigar. Ούτε το ελατήριο δουλεύει σωστά ή για πολύ καιρό. Παρεμπιπτόντως, αυτό με το ελατήριο είναι και επίσημη μεθοδολογία της 7ender (για να διορθώσει ένα βλαμμένο σχέδιο, λέω εγώ).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παίδες, τα ελατηριάκια αυτά, δεν είναι για να κρατάνε το trem arm στη σωστή θέση. Άπαξ και δεν μπορεί να σφίξει άλλο, ή είναι loose σε κάποια βολική θέση (όπως κατάλαβα ότι είναι το πρόβλημα, ναι Σπύρο?) δεν σώζεσαι μ'αυτά. Τα ελατηριάκια είναι για να μην "παίζει" το arm κατά τη χρήση (άλλη μια μαλακισμένη συνέπεια της βλακώδους σχεδίασης με σπειρώματα...).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό παρακαλώ χωρίς να ανοίξω καινούριο θέμα. Στη μία στρατ μου που το tremolo είναι floating, όταν το tremolo arm είναι πλήρως βιδωμένο, στέκεται σε σημείο που δε βολεύει (εμποδίζει την πρόσβαση προς το διακόπτη και τα ποτενσιόμετρα). Το θέλω να στέκεται λίγο πιο κάτω. Υπάρχει κανένας τρόπος ή πρέπει να συμβιβαστώ με το να το έχω ξεβίδωτο και να κρέμεται κάθετα;

 

έχασες το ελατηριάκι που δίνει η fender; πρέπει να είσαι ο κιθαρίστας νούμερο 14.243.232 που το παθαίνει αυτό ;)

 

λίγη ταινία τεφλόν και είναι μια χαρά. Και έτσι δεν το βιδώνεις τέρμα. Το πρόβλημα είναι πώς πρέπει να το βγάλεις για να τη βάλεις στη σκληρή θήκη, και μετά μάλλον πρέπει να ξανα βάλεις τεφλόν, αλλα φτηνο είναι...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου