Προς το περιεχόμενο

Ακυρωση tremolo strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τετοιο http://www.thomann.de/gr/fender_tremolo_arm_feder.htm εχει μεσα στην τρουπα ή χαθηκε?

 

Δεν είχε ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω τέτοιο, είναι δεδομένο ότι θα πέφτει και τελικά θα χαθεί γιατί η κιθάρα μεταφέρεται με σκληρή θήκη και το arm το ξεβιδώνω/βιδώνω συχνά.

 

Με πρόλαβε κι ο Σκάντζος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kinky πάντως  ;D

σεμναααααααααααααααααααααα

 

Τετοιο http://www.thomann.de/gr/fender_tremolo_arm_feder.htm εχει μεσα στην τρουπα ή χαθηκε?

Γιατί έχει καμιά strat απ'τη μάνα της τέτοιο ??  ::)

 

Πάντως με λίγο ''καταπίεση'' έρχεται εκεί που το θες ..... ''παίρνει'' το σπείρωμα λίγο λίγο .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχει καμιά strat απ'τη μάνα της τέτοιο ??

 

Έλα ντε. Καμία απ' τις 3 μου στρατ δεν είχε εκτός κι αν είχε σε όλες χαθεί πριν τις αγοράσω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί έχει καμιά strat απ'τη μάνα της τέτοιο ??  ::)

 

 

 

Η δικια μου 87αρα οπως και ενος φιλου μια 91 ειχαν (και εχουν) και ηταν κλεισμενη η τρουπα με ενα περτικαλι στρογγυλο αυτοκολλητακι οπως ερχοταν απ το εργοστασιο για να μη χαθουν.

Εγω (οταν χρησιμοποιουσα τρεμολο στη στρατ) ειχα στη θηκη ενα φυλλο με τετραγωνα αυτοκολλητακια και καθε φορα που εβγαζα το arm εβαζα ενα στην τρουπα (γιατι το ελατηριακι ειναι τοσο μικροσκοπικο που δεν υπηρχε περιπτωση να μην χαθει μεσα στη θηκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω που ακυρωσα το τρεμολο σφιγγοντας τις βιδες του grid 2,5 στροφες, οι χορδες της κιθαρας σκληρηναν κατα  πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω που ακυρωσα το τρεμολο σφιγγοντας τις βιδες του grid 2,5 στροφες, οι χορδες της κιθαρας σκληρηναν κατα  πολυ!

αυτο παρατηρησα και εγω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο μια και μεγαλωσες το tension των ελατηριων.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντως εγω που ακυρωσα το τρεμολο σφιγγοντας τις βιδες του grid 2,5 στροφες, οι χορδες της κιθαρας σκληρηναν κατα  πολυ!

 

αυτο παρατηρησα και εγω

 

Παρομοίως. Floating είναι πολύ πιο μαλακή. Το σφίξιμο των ελατηρίων είναι κακή ιδέα.

 

Την πλήρη "πάκτωση" της γέφυρας δεν την έχω δοκιμάσει, και έτσι δεν ξέρω αν έχει διαφορά στην αίσθηση από το απλό σφίξιμο των ελατηρίων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετατροπή μιας στρατ σε hardtail κάνει τις χορδές να αποκτούν την τάση μιας κιθάρας με σταθερή γέφυρα. Εν ολίγοις, στα bends δε σηκώνουμε και τη γέφυρα πια, οπότε είναι λογικό να είναι ολίγον σκληρότερες οι χορδές.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου