Προς το περιεχόμενο

Ακυρωση tremolo strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τεχνηκα μαλλον ναι.αλλα ακουστηκα ισως οχι

 

Και ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος δλδ...

 

Ελατήρια 4 και φουλ σφίξιμο?

Τρεμολο μπλοκ εμποριου?

Η' ενα κομμάτι ξυλο για home/hand-made μπλοκ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω τέτοιο, είναι δεδομένο ότι θα πέφτει και τελικά θα χαθεί γιατί η κιθάρα μεταφέρεται με σκληρή θήκη και το arm το ξεβιδώνω/βιδώνω συχνά.

 

Με πρόλαβε κι ο Σκάντζος.

 

Το σετ έχει δώδεκα ελατηριάκια μέσα, δεν είναι και λίγα αν χαθεί κάποιο. Μπορείς απλά να βάλεις διαφανές σιλοτέιπ πάνω στην τρύπα όταν βάζεις την κιθάρα στην θήκη και βουαλά, δεν πρόκειται να πάει πουθενά.

 

Παίδες, τα ελατηριάκια αυτά, δεν είναι για να κρατάνε το trem arm στη σωστή θέση. Άπαξ και δεν μπορεί να σφίξει άλλο, ή είναι loose σε κάποια βολική θέση (όπως κατάλαβα ότι είναι το πρόβλημα, ναι Σπύρο?) δεν σώζεσαι μ'αυτά. Τα ελατηριάκια είναι για να μην "παίζει" το arm κατά τη χρήση (άλλη μια μαλακισμένη συνέπεια της βλακώδους σχεδίασης με σπειρώματα...).

 

Εμένα πάντως μου έκανε δουλειά, είχα το ίδιο πρόβλημα με του Jazzjoker και βάζοντας ένα ελατηριάκι μέσα, ήταν σφιχτό στις βολικές, ''σωστές''  θέσεις.

 

Η πλάκα είναι ότι το ελατηριάκι, εκεί που ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το σετ των 12 από το thomann, το ''ανακάλυψα'' μέσα στη θήκη της μεταχειρισμένης fender που αγόρασα...μήπως τα βάζουν μέσα στις θήκες της κιθάρας και δεν τα παίρνουμε πρέφα έτσι μικροσκοπικά που είναι? Πάντως δουλειά μου έκανε (όχι όμως και στο καταραμένο ξεκούρδισμα... >:(  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου