Προς το περιεχόμενο

Ακυρωση tremolo strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βεβαια ΓΙΑΤΙ να παρει καποιος μια strat αν δεν θελει το τρεμολο?ας παρει μια τελε που ειναι και καλυτερη κιθαρα...

 

Μην πούμε για τη μέγιστη ανωμαλία, που κάποιοι παίρνουν όντως τέλε και της βάζουν bigsby  ;D

 

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό παρακαλώ χωρίς να ανοίξω καινούριο θέμα. Στη μία στρατ μου που το tremolo είναι floating, όταν το tremolo arm είναι πλήρως βιδωμένο, στέκεται σε σημείο που δε βολεύει (εμποδίζει την πρόσβαση προς το διακόπτη και τα ποτενσιόμετρα). Το θέλω να στέκεται λίγο πιο κάτω. Υπάρχει κανένας τρόπος ή πρέπει να συμβιβαστώ με το να το έχω ξεβίδωτο και να κρέμεται κάθετα;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί όχι μια hardtail Strat σ'αυτή την περίπτωση;

μαλλον γιατι το block απο κατω κανει την διαφορα  :)

 

Αλλά και βέβαια μπορείς να πακτώσεις το τρέμολο, γιατί όχι;

 

συμφωνω αυτη ειναι η σωστη λυση για να παραμηνει Strat

 

Εγώ έλεγα για όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει, εκεί πρέπει να συνηθίσεις τη συμπεριφορά του (σε διάφορες παικτικές συνθήκες) και αυτό γίνεται μόνο με εμπειρία και με το αυτί.

 

+1000

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πούμε για τη μέγιστη ανωμαλία, που κάποιοι παίρνουν όντως τέλε και της βάζουν bigsby  ;D

 

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό παρακαλώ χωρίς να ανοίξω καινούριο θέμα. Στη μία στρατ μου που το tremolo είναι floating, όταν το tremolo arm είναι πλήρως βιδωμένο, στέκεται σε σημείο που δε βολεύει (εμποδίζει την πρόσβαση προς το διακόπτη και τα ποτενσιόμετρα). Το θέλω να στέκεται λίγο πιο κάτω. Υπάρχει κανένας τρόπος ή πρέπει να συμβιβαστώ με το να το έχω ξεβίδωτο και να κρέμεται κάθετα;

 

να βαλεις ενα wilkinson που εχει απο πισω στο block βιδα και στο σταματας οπου σου αρεσει  ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βεβαια ΓΙΑΤΙ να παρει καποιος μια strat αν δεν θελει το τρεμολο?ας παρει μια τελε που ειναι και καλυτερη κιθαρα.... ;D)

 

Μερικοί υποστηρίζουν ότι προτιμούν τον ήχο του πακτωμένου "πρώην τρέμολο" παρά τον ήχο μιας ολόιδιας hardtail Strat. Δεδομένου ότι τα σελάκια είναι ίδια η διαφορά είναι στο σημείο που πιάνει η χορδή (στο block, στην πρώτη περίπτωση) και επίσης ότι λείπει αρκετό ξύλο λόγω του cavity. Μερικοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι το tremolo cavity προσδίδει έναν "ακουστικό" ήχο στη Strat (λειτουργεί σαν μίνι-ηχείο). Σίγουρα πάντως το acoustic coupling των χορδών στο σημείο στήριξης (γέφυρα) είναι διαφορετικό.

 

Τώρα, πόση διαφορά, και μάλιστα προς το "καλύτερο" μπορεί να κάνει στον ήχο, υποθέτω πως είναι ζήτημα προτίμησης.

 

Ωστόσο να επαναλάβω πως το flush τρέμολο, με χρήση 5 ελατηρίων και με δυνατότητα μόνο dive, είναι ο απολύτως χειρότερος τρόπος για να μένει κουρδισμένη η Strat. Το σωστό tremolo και το σωστό floating setup μπορούν να εγγυηθούν ότι δεν θα καταλαβαίνει τίποτα από ξεκούρδισμα. Της δικιάς μου τουλάχιστον της βγάζω τα μάτια και δεν καταλαβαίνει Jesus.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό παρακαλώ χωρίς να ανοίξω καινούριο θέμα. Στη μία στρατ μου που το tremolo είναι floating, όταν το tremolo arm είναι πλήρως βιδωμένο, στέκεται σε σημείο που δε βολεύει (εμποδίζει την πρόσβαση προς το διακόπτη και τα ποτενσιόμετρα). Το θέλω να στέκεται λίγο πιο κάτω. Υπάρχει κανένας τρόπος ή πρέπει να συμβιβαστώ με το να το έχω ξεβίδωτο και να κρέμεται κάθετα;

 

Ό,τι σου είπε ο funkysoul, πέτα το τσίπικο Fender και βάλε ένα του Trevor.  :P :P

 

Σοβαρά τώρα Σπύρο, μπορείς να στραβώσεις ελαφρά το trem arm για να σε βολέψει στη σωστή θέση. Πάντως δεν είναι πλάκα αυτό με τα Wilkinson. Πάρε έτσι για πλάκα ένα φτηνό κινέζικο από τον Jay (GFS), βάλε τα σελάκια της 7ender αν θέλεις και δοκίμασε. Εκτίμησή μου είναι ότι θα το κρατήσεις.  :P

 

Αν το πάρεις πάντως, στείλε μου ένα μήνυμα για να σου πω ένα κολπάκι που θα το κάνει να μένει και κουρδισμένο ακόμα και με βίαιη χρήση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί υποστηρίζουν ότι προτιμούν τον ήχο του πακτωμένου "πρώην τρέμολο" παρά τον ήχο μιας ολόιδιας hardtail Strat. Δεδομένου ότι τα σελάκια είναι ίδια η διαφορά είναι στο σημείο που πιάνει η χορδή (στο block, στην πρώτη περίπτωση) και επίσης ότι λείπει αρκετό ξύλο λόγω του cavity. Μερικοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι το tremolo cavity προσδίδει έναν "ακουστικό" ήχο στη Strat (λειτουργεί σαν μίνι-ηχείο). Σίγουρα πάντως το acoustic coupling των χορδών στο σημείο στήριξης (γέφυρα) είναι διαφορετικό.

 

 

 

+ τα ελατηρια τα οποια δινουν το δικο τους "κατιτις" που προτιμουμε αρκετοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit στο παραπάνω: πολύ απλή λύση, τυλίγεις με ηλεκτρολογική ταινία ή ταινία τεφλόν τα σπειρώματα του trem arm, ώστε να πιάνει πιο σφικτά. Έτσι κι'αλλιώς να ξέρεις ότι, βάλε-βγάλε, τα σπειρώματα θα τα φτύσουν πρώτα (είτε στο block είτε, το πιθανότερο, στο μαλακότερο μέταλλο του trem arm).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ τα ελατηρια τα οποια δινουν το δικο τους "κατιτις" που προτιμουμε αρκετοι

 

Όταν είναι πακτωμένο το τρέμολο τα ελατήρια απλά δεν υπάρχουν. Αν εννοείς να βάλεις 5 πολύ σκληρά ελατήρια για να μην κουνιέται, ΟΚ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο 15 μερες περιπου ειπα να βαλω και τα 5 ελατιρια και να το βιδοσω τερμα πισω.δεν ξερω αν εχω σωστο η λαθος αλλα θα ελεγα οτι ο ηχος εγηνε πιο ξερος και οι χορδες σκληροτερες.οποτε και το επανεφερα.

οσον αφορα τα wilkinson το εχω κοντα 4 χρονια (ενοητε με το steel block) χορις ουτε ενα προβλημα στο ξεκουρδισμα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου