Προς το περιεχόμενο

Το 'πρόβλημα' με τις καλές κάρτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα κάποιοι που έχουν τις γνώσεις να μου απαντήσουν αν γίνεται στην εξής απορία:

 

Έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότερες αξιόλογες κάρτες ήχου (ενδεικτικά: κόστος 700-1500€) διαθέτουν στη λίστα των χαρακτηριστικών τους πράγματα όπως καλούς προενισχυτές, ίσως δυνατότητες μίξης και hardware routing κλπ.

 

Αν δεχτούμε ότι αυτά ανεβάζουν ούτως ή άλλως το κόστος, τι θα πρέπει να κάνει κάποιος που τυχαίνει να διαθέτει καλούς προενισχυτές και χρειάζεται μόνο τη δυνατότητα 'επικοινωνίας' με κάποιο DAW? Πηγαίνει σε ξεχωριστούς AD/DA μετατροπείς? Και πως υλοποιείται μια τέτοια τοπολογία? Υπάρχει κάποιο παράδειγμα με 'πραγματικά' προϊόντα από την αγορά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πέρνεις μια κάρτα με κορυφαίους converters!

 

Σύμφωνοι, αλλά σ'αυτή την περίπτωση γιατί να 'πληρώσω τζάμπα' τους προενισχυτές;; :wink:

 

Θέλω να πω, αν είναι να δώσω ενάμιση χιλιάρικο για κάρτα και έχω ήδη προενισχυτές που θεωρώ πολύ καλούς, τι άλλη λύση έχω για interface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θέλεις ένα ξεχωριστό d/a μετατροπέα άριστης ποιότητας. Υπάρχει στην αγορά, αλλά μην φανταστείς ότι είναι φθηνός.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θέλεις ένα ξεχωριστό d/a μετατροπέα άριστης ποιότητας. Υπάρχει στην αγορά' date=' αλλά μην φανταστείς ότι είναι φθηνός.[/quote']

 

Μόνο D/A? Όχι και Α/D?

 

Αυτό είναι το κενό που έχω (ελλείψει τεχνικών γνώσεων). Ποια είναι η συνδεσμολογία μου;

 

Προενισχυτές (+comp. + whatever) --> Α/D --> D/A --> Firewire interface --> DAW??

 

Κάτι τέτοιο? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο D/A? Όχι και Α/D?

 

Λογική απορία.

Έχουμε λοιπόν:

Θες ένα A/D για να στείλεις στην κάρτα το καλύτερο δυνατόν σήμα.

Θες ένα D/A για να πάρεις από την κάρτα το καλύτερο δυνατόν σήμα.

Συνήθως αυτά συνυπάρχουν στην ίδια συσκευή, εκτός αν πας σε υψηλές τιμές (και μακάρι να μπορείς να πας).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική απορία.

Έχουμε λοιπόν:

Θες ένα A/D για να στείλεις στην κάρτα το καλύτερο δυνατόν σήμα.

Θες ένα D/A για να πάρεις από την κάρτα το καλύτερο δυνατόν σήμα.

Συνήθως αυτά συνυπάρχουν στην ίδια συσκευή' date=' εκτός αν πας σε υψηλές τιμές (και μακάρι να μπορείς να πας).[/quote']

 

 

Αν εννοείς να επενδύσω 3, 4, 5 χιλιάρικα για τους converters μόνο, τότε πολύ φοβάμαι πως όχι... :cry:

 

Η σκέψη μου ξεκίνησε από την ύπαρξη στην αγορά (ομολογουμένως) εξαιρετικών καρτών, στα 1000-1500 ευρώ.

 

Είπα λοιπόν, αν υποθέσουμε ότι έχω πολύ καλούς προενισχυτές, πιθανώς ένα world clock device, καλό hardware routing, κλπ, τότε αμέσως αμέσως 'εξουδετερώνονται' πολλά από τα selling points της κάρτας.

 

Μένουν οι convertors και το software...

 

Λοιπόν, με 1-1μιση χιλιάρικο, μπορώ να πάρω καλύτερους convertors απ'αυτούς που έχει μια ανάλογης τιμής κάρτα; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'ότι φαντάζομαι δεν χρειάζεσε παραπάνω από 1-2 κανάλια έτσι δεν είναι?

 

Κάτσε τώρα... αυτό το συζητάμε!

 

Πιθανώς σε κάποια δεδομένη ηχογράφηση να χρειαστώ 3-4 ταυτόχρονα κανάλια... τα οποία θα ήθελα να μπορώ να τα γράψω σε ξεχωριστά tracks.

 

Όχι παραπάνω όμως σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως έχω παραγγείλει αυτό σε προσφορά μαζί με το καινούργιο cubase και έχω και στα άμεσα πλάνα ένα 2 κάναλο προενισχυτή τύπου eureka και πιστεύω ότι είμαι καλημένος απ'όλες τις πλευρές. Και κορυφαίοι converters, controler, κλασικοί προενισχυτές που θα χρειαστούν περισσότερο για δυναμικά μικρόφωνα σε τύμπανα πχ και θα έχω και το 2κάναλο για πικνωτικά μικρόφωνα κυρίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου