Προς το περιεχόμενο

Bugera BC30212 or V22 or something else?


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μπορει και να γινεται - ας πας απαντησουν οι "αρμοδιοι" περι αυτου

 

εμφανισιακα αντιγραφει τον matchless οπως ειπε και ο goumis

εσωτερικα ουτε και εγω ξερω επ'ακριβως ποιον αντιγραφει - αλλοι λενε τον AC15 αλλοι λενε τον peavey classic (αλλα επειδη εχω παιξει με peavey classic ουδεμια σχεση εχει ο ενας ενισχυτης με τον αλλον)

πιο κοντα ηχητικα ειναι με τον vox πιστευω - δεν εχω κανει ακομα κανα shout out για να ειμαι και απολυτα σιγουρος αλλα........ας επαναληφθω οτι ειναι ΑΡΙΣΤΟ μηχανημα για τα λεφτα του.....

που 500 ευρω που εχει ο vox που 250 που εχει ο bugera

 

Ερώτηση: Το μηχάνημα έχει ποδοδιακόπτη ο οποίος αντί να αλλάζει τα κανάλια (απο καθαρο σε βρώμικο) ανοιγοκλεινει το ....βάθος? Πείτε μου ότι κατάλαβα λάθος...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο οκ το είδα πως είναι. Αλλά μία ερώτηση..Το boost επιρρεάζει μόνο το βρώμικο κανάλι έτσι δεν είναι? Εννοώ ότι αν το έχεις πατημένο απο πρίν το κουμπάκι, αλλάζεις απο καθαρά σε βρώμικα αλλά πάει κατευθείαν στη ρύθμιση "boost". Δεν με χαλάει. Εντάξει αν δεν είχε το βάθος στο πεταλάκι (πραγματικά αχρείαστο, δεν καταλαβαίνω γιατί το βάζουν-δηλαδή θα παίξεις το μισο κομμάτι με βάθος και το αλλο μισό όχι?) και είχε το boost θα ήταν σαν να έχεις 3 ηχους στα πόδια σου. Τώρα έχεις 2. Αν είμαι λάθος διορθώστε με για να ξέρω. Και απο ότι ακούω το ενισχυτάκι έχει ένα αξιοπρεπές hard rock βρωμικο καναλι. Τωρα για πιο μεταλ καταστασεις (σιγα δεν γιναμε και Dimmu Borgir) βάζεις τη πεταλιέρα σου. Τσαμπα τη πηρες αυτή??? :P

Περιμένω ανταπόκριση απο τον νέο ιδιοκτήτη και προχωραω για V22...Τι αλλο θα βρεις με αυτα τα λεφτα για τα λαιβ σου?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο BC30 τον AC30 :)

 

Βασικά ο BC αντιγράφει τον Matchless C-30  ;)

 

http://www.matchlessamplifiers.com/c30.html

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο BC αντιγράφει τον Matchless C-30  ;)

 

http://www.matchlessamplifiers.com/c30.html

 

Σωστός, thanks για τη διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, thanks για τη διόρθωση.

 

Σιγά, κι οι δύο στο Vox βασίζονται. Η (κλασσικό Behringer style) ιδιοτροπία του Bugera είναι ότι προσπαθεί να αντιγράψει και τα μπουτικάδικα χαρακτηριστικά των ενισχυτών που αντιγράφει.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο οκ το είδα πως είναι. Αλλά μία ερώτηση..Το boost επιρρεάζει μόνο το βρώμικο κανάλι έτσι δεν είναι? Εννοώ ότι αν το έχεις πατημένο απο πρίν το κουμπάκι, αλλάζεις απο καθαρά σε βρώμικα αλλά πάει κατευθείαν στη ρύθμιση "boost". Δεν με χαλάει. Εντάξει αν δεν είχε το βάθος στο πεταλάκι (πραγματικά αχρείαστο, δεν καταλαβαίνω γιατί το βάζουν-δηλαδή θα παίξεις το μισο κομμάτι με βάθος και το αλλο μισό όχι?) και είχε το boost θα ήταν σαν να έχεις 3 ηχους στα πόδια σου. Τώρα έχεις 2. Αν είμαι λάθος διορθώστε με για να ξέρω. Και απο ότι ακούω το ενισχυτάκι έχει ένα αξιοπρεπές hard rock βρωμικο καναλι. Τωρα για πιο μεταλ καταστασεις (σιγα δεν γιναμε και Dimmu Borgir) βάζεις τη πεταλιέρα σου. Τσαμπα τη πηρες αυτή??? :P

Περιμένω ανταπόκριση απο τον νέο ιδιοκτήτη και προχωραω για V22...Τι αλλο θα βρεις με αυτα τα λεφτα για τα λαιβ σου?

 

Όχι, δεν επιρρεάζει μόνο το βρώμικο κανάλι. Είναι ένα ξεχωριστό κουμπί boost που δεν έχει να κάνει με το σε ποιό κανάλι βρίσκεσαι. Εννοείται πως το boost εκτός από το ότι κάνει πιο σκληρό τον ήχο σου αυξάνει την ένταση κατά 1 μονάδα περίπου δηλαδή αν παίζεις με το μάστερ στο 3 π.χ. θα είναι σαν να πας στο 4...

 

Για μένα μια χρησιμότητα του boost, όπως και άλλων κατόχων όπως διάβασα στο νετ, είναι ότι σε εντάσεις δωματίου ενώ τα καθαρά είναι μια χαρά, το γκάζι ακούγεται λίγο ''ψόφιο'', επομένως το boost σε βοηθάει να ξεπεράσεις αυτό το πρόβλημα.

 

The V22 dispels the myth you can’t play a good tube amp at neighbour friendly volumes. However there is a caveat to that. At lower volumes the overdrive channel does sound rather fizzy (less so with my change to EH preamp valves). This over-brightness or fizziness seems very hard to tune out via the amp’s own EQ. However engaging the amp’s mid boost controls solves this problem completely - pushing the midrange and making the fizzness all but disappear. For playing at home you may as well leave the mid boost on all the time. At higher volumes the fizziness disappears and use of the mid boost is then down to taste.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου