Προς το περιεχόμενο

Bugera BC30212 or V22 or something else?


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχαχαχα, είσαι θεός ρε συ ;D Kαι κάναδυο να φέρουν κατσαρολικά για κοπάνημα :P

ασε - φανταζεσαι να επρεπε να δοκιμασεις ΕΣΥ ενισχυτη με αυτα τα δεδομενα ? επρεπε να κατεβουν οι θεοι απο την βαλχαλα και ο θορ να βαραει την κασα με το σφυρι για να παρεις γνωμη  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ως κατοχος του V22 να σου πω οτι στα μαγαζια που θελεις να παιζεις τα 22watt του σκοτωνουν απλα......και φυσικα υπαρχει και περιθωριο βελτιωσης του συγκεκριμενου ενισχυτη (οπως και σε ολους τους λαμπατους φυσικα) στα γκαζια - εγω οταν τον πηρα του αλλαξα ολες τις λαμπες με mesa boogie και απο EL34 (που φορουσε αρχικα) τις εκανα 6L6

Τα μπέρδεψες συνάδελφε, EL84 φοράει και δεν μπαίνουν 6L6, τελείως διαφορετικές

λυχνίες, μεγαλύτερης ισχύος και με μεγαλύτερες απαιτήσεις σε μετασχηματιστή φυσικά.

Πόσοι έχουμε V22 εδώ άραγε? Καμιά 20ρια πρέπει να είμαστε σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπέρδεψες συνάδελφε, EL84 φοράει και δεν μπαίνουν 6L6, τελείως διαφορετικές

λυχνίες, μεγαλύτερης ισχύος και με μεγαλύτερες απαιτήσεις σε μετασχηματιστή φυσικά.

Πόσοι έχουμε V22 εδώ άραγε? Καμιά 20ρια πρέπει να είμαστε σίγουρα.

και απο εσας τους καμια 20αρια κανεις δεν εχει ανοιξει το καπακι για τις λυχνιες να δει αυτο

 

http://www.behringerdownload.de/_Bugera/manuals/ValveBiasInstruction/BUGERA_ValveBiasInstruction_2008-09-10_Rev.1.pdf

 

and for your information ο δικος μου στην αρχη φορουσε el34

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Tο pdf αναφέρεται στoυς ενισχυτές των 120watt που υποστηρίζουν 2 τύπους λυχνίας

    (el34, 6l6) και έχουν και τον αντίστοιχο διακόπτη για την εναλλαγή.

2) Ο V22 φοράει el84, λυχνίες με διαφορετικό μέγεθος, βάση και ισχύ από τις el34,

    αν φορούσε el34 δεν θα έβγαζε 22 αλλά διπλάσια watt.

    http://www.bugera-amps.com/EN/products/V22.aspx

    ''Hand-built 22-Watt guitar combo driven by 2 x EL84 valves''

3) Kόψε το υφάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Tο pdf αναφέρεται στoυς ενισχυτές των 120watt που υποστηρίζουν 2 τύπους λυχνίας

    (el34, 6l6) και έχουν και τον αντίστοιχο διακόπτη για την εναλλαγή.

2) Ο V22 φοράει el84, λυχνίες με διαφορετικό μέγεθος, βάση και ισχύ από τις el34,

    αν φορούσε el34 δεν θα έβγαζε 22 αλλά διπλάσια watt.

    http://www.bugera-amps.com/EN/products/V22.aspx

    ''Hand-built 22-Watt guitar combo driven by 2 x EL84 valves''

3) Kόψε το υφάκι...

1ον:δεν εχω κανενα απολυτως "υφακι" και ποσο μαλλον προς το προσωπο σου

2ον:ο δικος μου φορουσε EL34 και αν θες πιστεψε το - αν οχι.........(ειναι αυτος με το μπλε λαμπακι στο on και οχι με το πορτοκαλι) (αν αυτο λεει κατι ή εξηγει την κατασταση)

3ον:θα εμπαινα στον κοπο να βγαλω μια φωτο απο τον δικο μου αλλα δεν τον εχω προχειρο

4ον:δεν εχω και πολυ καλη σχεση με τους ενισχυτες και δεν αμφιβαλω οτι μπορει να κανω και λαθος και να με εχουν "κοροιδεψει" εκει που τον πηγα για αυτη την αλλαγη(γιατι δεν το εκανα μονος μου αλλα με τον που τον πηρα απευθυνθηκα σε "σχετικο" τυπο) και του ζητησα αν γινεται κατι τετοιο

5ον: βρηκα και αυτο το βιντεο δεν ξερω αν βοηθαει αλλα και ο τυπος εχει V22 με EL34

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου είπες ότι δεν έχω ανοίξει καν το κάλυμα των λυχνιών, υπονοώντας ότι δεν ξέρω

τι μου γίνεται, ενώ αργότερα παραδέχεσαι ότι δεν είσαι σίγουρος, αυτό εννοώ υφάκι.

Και εγώ την έκδοση με το μπλέ λαμπάκι έχω, έχοντας αλλάξει μάλιστα το μεγάφωνο,

τις προενισχύτριες, ακόμα και το tolex (άσχετο βέβαια) μόνος μου.

Ακόμα και στο video o τύπος γράφει el84 στην περιγραφή, ρίξε μια ματιά

el84

el84.jpg

 

el34

aam0018.jpg

 

Απο εκεί και πέρα τι να σου πω, μακάρι να μην σε δούλεψε, πόσα σε χρέωσε για την

υποτιθέμενη αλλαγή?

Δες και μια φωτό από τον δικό μου και πες μου αν είναι ίδιες με τον δικό σου.

IMG_1255.thumb.JPG.a197b27455dfdc86684e345251dd5da3.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου είπες ότι δεν έχω ανοίξει καν το κάλυμα των λυχνιών, υπονοώντας ότι δεν ξέρω

τι μου γίνεται, ενώ αργότερα παραδέχεσαι ότι δεν είσαι σίγουρος, αυτό εννοώ υφάκι.

σου εξηγησα στο π.μ. τι ηθελα να πω

Και εγώ την έκδοση με το μπλέ λαμπάκι έχω, έχοντας αλλάξει μάλιστα το μεγάφωνο,

τις προενισχύτριες, ακόμα και το tolex (άσχετο βέβαια) μόνος μου.

Ακόμα και στο video o τύπος γράφει el84 στην περιγραφή, ρίξε μια ματιά

στο part II γραφει EL34 (μπορει να ειναι ορθογραφικο ομως) τσεκαρε το αμα θες

Απο εκεί και πέρα τι να σου πω, μακάρι να μην σε δούλεψε, πόσα σε χρέωσε για την

υποτιθέμενη αλλαγή?

Δες και μια φωτό από τον δικό μου και πες μου αν είναι ίδιες με τον δικό σου.

δεν τον εχω προχειρο κοντα μου για να το τσεκαρω σε σχεση με τη φωτο σου - η αληθεια ειναι οτι ακουσα ομως διαφορά στον ηχο μετα την "μετατροπη" και μαλιστα μεγαλη

γυρω στα 70 ευρω οι λαμπες και 60 ευρω η εργασια

νομιζεις οτι εχει αλλαξει απλα τις λαμπες και οτι ΔΕΝ ισχυει αυτο που λεω παραπανω ?

αν ειναι ετσι :γραψτε λαθος στο ποστ που αναφερω για την μετατροπη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπέρδεψες συνάδελφε, EL84 φοράει και δεν μπαίνουν 6L6, τελείως διαφορετικές

λυχνίες, μεγαλύτερης ισχύος και με μεγαλύτερες απαιτήσεις σε μετασχηματιστή φυσικά.

 

Και εγώ το πρόσεξα στο ποστ και νόμιζα ότι γράφτηκε εκ παραδρομής...επίσης και εγώ απότι ξέρω οι 6L6 αποδίδουν μεγαλύτερη ισχύει (τις φοράει και ο v55 πυ είναι τα διπλάσια watt), πολύ περίεργη μου φαίνεται αυτή η μετατροπή..

 

Πάντως αυτό που εννοούσα πριν για τον OP, δεν είναι φυσικά να φέρει όλους του τους φίλους στο μαγαζί και να αρχίσουν το κοπάνημα όλοι...απλά να βάλει δυνατά -στο μέτρο του δυνατού- το distortion που έχει κατά νου να χρησιμοποιήσει. Έτσι θα δει αν το γκάζι του είναι ''σφιχτό'' και διαυγές για την μουσική που θέλει να παίξει σε μεγάλη ένταση, εμένα κάτι μου λέει ότι, λόγω της vintage σχεδίασης του ενισχυτή, πιθανόν να έχει πολύ ''σκάσιμο'' το γκάζι, και στο live θα ''ψάχνει να το βρει''...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι τύποι στον Στόλα είναι απίστευτοι...έχουν κατεβάσει τα τηλέφωνα....κακή αρχή κάναμε....α ρε Γερμανος που μας χρειαζεται!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου