Προς το περιεχόμενο

Bugera BC30212 or V22 or something else?


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομάδα! Θα ήθελα κάποιες γνώμες απο τυχόν κατόχους κάποιων ενισχυτών. Για να γίνω όσο πιο συγκεκριμένος γίνεται, με ενδιαφέρει η αγορά ενός φτηνού λαμπάτου ενισχυτή. Βασικά έχω για εξάσκηση και ηχογράφηση ένα Blackstar HT1, απο τον οποίο είμαι απίστευτα ικανοποιημένος, αλλά θέλω κάτι αντίστοιχο και δυνατό για τα τις συναυλιες, και για ακόμη καλύτερες ηχογραφήσεις. Ιδανικοί για μένα οι BLACKSTAR HT-CLUB 40 κ ENGL E300 GIGMASTER COMBO 112, αλλά δεν με παίρνει οικονομικά. Παίζω με Gibson les paul κ boss me70. To είδος είναι prog-rock-metal. Για να ακουσετε ακριβως, μπορειτε να επισκεφτείτε αυτή τη σελίδα και να εχετε πληρη εικόνα. www.thedamnationproject.com . To ερώτημα είναι απλό και εξής:

 

Θα μπορούσε ένας απο τους ενισχυτές του τίτλου να παιξει με τον εξοπλισμό μου αξιοπρεπώς σε συναυλίες? Εννοώ απο αποψη έντασης (μαγαζιά χωρητικότητας 100-200 ανθρώπων, ο ενισχυτης παντα με SM57 μπροστα, ή μικρότερα μαγαζάκια στα οποία ο ενισχυτής σου θέλεις να είναι το monitor σου), χωρις να έχουμε μπουκωματα σε ψηλά gain, ευελιξίας με τη πεταλιέρα (συνδέω στο input του καθαρού και θέλω να έχω γκάζια με αρκετο feedback στα αργο σολο), αξιοπιστίας κτλπ. Εν ολίγεις κυρίως ο Bugera BC30212 που μου αρέσει περισσότερο, μπορεί να παιξει metal με πεταλια, γιατί παντού σε όλα τα reviews n videos οι εν λόγω ενισχυτές παρουσιάζονται παιζοντας...μπλούζ...καλό το μπλούζ, και έχω πολλά μπλουζ περάσματα στα κομματια, αλλα απο κει και πέρα τι γίνεται? Αν οι ενισχυτές που αναφέρω είναι ακατάλληλοι, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο της Bugera, μιας που είναι φτηνή εταιρία?

Ευχαριστώ και συγνωμη για το μακροσκελες ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο V22, λογικά και ο BC30212, έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι οπότε μπορείς μέσω αυτού να παίξεις με πετάλια/πεταλιέρα. Όποιος έχει εμπειρία από τον BC30212 ας βοηθήσει. Πάντως και από θέμα έντασης, μπουκώματος κλπ δεν θα έχεις πρόβλημα, είδικα όταν μιλάμε για μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή, που σημαίνει πως δε χρειάζεται να τον ανοίξεις και πάρα πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδικα όταν μιλάμε για μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή, που σημαίνει πως δε χρειάζεται να τον ανοίξεις και πάρα πολύ :)

 

θα χρειαστεί την ένταση για ένα μόνο λόγο, ότι τον θέλει ως μόνιτορ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω τον bugera v22, από άποψη έντασης θα σε καλύψει, εγώ παίζω κάθε βδομαδα live με αυτόν τον ενισχυτή και τον έχω σαν μόνιτορ πάνω στην σκηνή στο 3.5-4, σε μαγαζί περίπου 80-100 τετραγωνικών (ο χώρος που είναι το live), βγαίνει με μικρόφωνο κάτω από τη σκηνή βέβαια, σε μικρότερα μαγαζιά μπορείς να τον χρησμοποιήσεις και σκέτο φυσικά.

 

Τον BC30212 δεν τον ξέρω, αλλά δεν ξέρω αν θα σου πρότεινα τον v22 καθώς εγώ παίζω rock. Αν ενδιαφέρεσαι για bugera, μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις τον 333xl ή τον 6260, οι οποίοι όμως είναι αρκετά watt...

 

Aν έχεις μπάτζετ γύρω στο 500άρικο (που μάλλον έχεις, για να ζητήσεις γνώμη για τον BC30) θα μπορούσες να βάλεις 100-200 παραπάνω και να κάνεις ένα πολύ καλό deal με κάποιον mesa π.χ. στι αγγελίες του νόιζ (όπου τώρα τελευταία γίνεται ο χαμός...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρειαστεί την ένταση για ένα μόνο λόγο, ότι τον θέλει ως μόνιτορ  ;)

 

Λες να μην την έχει ούτως ή άλλως σε μαγαζάκια 100-200 ατόμων ή μικρότερα (όπου εκεί τον θέλει για monitor) από έναν ενισχυτή λαμπάτο 22w ή 30w, που απ'ότι κατάλαβα προς τον 2ο πάει; ;) Mην τρελαθούμε τελείως...

 

Τον BC30212 δεν τον ξέρω, αλλά δεν ξέρω αν θα σου πρότεινα τον v22 καθώς εγώ παίζω rock. Αν ενδιαφέρεσαι για bugera, μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις τον 333xl ή τον 6260, οι οποίοι όμως είναι αρκετά watt...

 

Xρησιμοποιεί πετάλια/πεταλιέρα στο καθαρό κανάλι οπότε δε χρειάζεται το gain των 333xl και 6260 :) Aν και οι 2 από θέμα ήχου και έντασης και καθαρού καναλιού είναι κομπλέ και σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον bugera v22, από άποψη έντασης θα σε καλύψει, εγώ παίζω κάθε βδομαδα live με αυτόν τον ενισχυτή και τον έχω σαν μόνιτορ πάνω στην σκηνή στο 3.5-4, σε μαγαζί περίπου 80-100 τετραγωνικών (ο χώρος που είναι το live), βγαίνει με μικρόφωνο κάτω από τη σκηνή βέβαια, σε μικρότερα μαγαζιά μπορείς να τον χρησμοποιήσεις και σκέτο φυσικά.

 

Τον BC30212 δεν τον ξέρω, αλλά δεν ξέρω αν θα σου πρότεινα τον v22 καθώς εγώ παίζω rock. Αν ενδιαφέρεσαι για bugera, μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις τον 333xl ή τον 6260, οι οποίοι όμως είναι αρκετά watt...

 

Aν έχεις μπάτζετ γύρω στο 500άρικο (που μάλλον έχεις, για να ζητήσεις γνώμη για τον BC30) θα μπορούσες να βάλεις 100-200 παραπάνω και να κάνεις ένα πολύ καλό deal με κάποιον mesa π.χ. στι αγγελίες του νόιζ (όπου τώρα τελευταία γίνεται ο χαμός...)

 

Ναι σκεφτομαι να δω τον http://www.thomann.de/gr/bugera_333212.htm

τον βλεπω πιο δυνατο και "δουλο" για σκληρες καταστασεις και λιγοτερο πιοτικος ισως σε καθαρα σε σχεση με ενα  A Class. Αυτο που λες με τον Messa δεν έχεις αδικο αλλα άλλο 270 που έχει ο v22, άλλο 350 (333212) αλλο 450 (ταβάνι για BC30212) και άλλο 600..Αν έιχα τόσα θα έπαιρνα Blackheart or Engl και δεν θα μιλάγαμε τώρα για αυτό αλλα για το καιρο... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε degdekis αν πάρεις ένα combo 333xl ή 6262 σε βλέπω να παίζεις με το distortion του ενισχυτή...και οι 2 τα σπάνε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην την έχει ούτως ή άλλως σε μαγαζάκια 100-200 ατόμων ή μικρότερα (όπου εκεί τον θέλει για monitor) από έναν ενισχυτή λαμπάτο 22w ή 30w, που απ'ότι κατάλαβα προς τον 2ο πάει; ;) Mην τρελαθούμε τελείως...

 

πάμε πάλι...

 

την ένταση από τον ίδιο τον ενισχυτή τη χρειάζεται γιατί τον θέλει ως μόνιτορ

 

την ένταση για το κοινό την παίρνει από το ΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Θέλω ένταση για το μόνιτορ της υπόθεσης, αλλά νομίζω ότι ο φίλος μας εννοεί ότι κάνουν και οι 2, 20 κ 30 βατ λάμπα είναι αρκετά εννοεί, αν κατάλαβα καλά. Η αληθεία είναι ότι είδα και κάποια βίντεο του 333212 και εντυπωσιάστηκα. Οτι και να είναι, είναι σίγουρα καλύτερα απο τα κονσερβοκούτια που συνήθως έχουν στα μαγαζιά, και με 4-5 λαιβ το χρόνο θα μείνει και σε καλή κατάσταση (σπιτi παίζω με blacheart, studio με engl). Ξέρει κανείς που έχει στη Θεσσαλονίκη να ακούσω?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου