Προς το περιεχόμενο

Αναγκαιο το mic preamp?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Διερωτομουνα αφου εχω την Focusrite Saffire Pro 40 http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_40.htm

 

αν χρειαζετε για τα recordings μου να αγορασω και ενα καλο mic preamp, θα υπαρχει διαφορα?

 

Ευχαριστω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχει συμπαθεστατους προενισχυτες η συγκεκριμενη,δεν νομιζω να μην σου αρεσει ή να σου φανει "λιγη",την εχει φιλος και εγω εχω την saffire 10iο.

Αν ομως οταν λες "καλο preamp" εννοεις στ αληθεια καλο preamp,τοτε ασφαλως θα υπαρχει διαφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μου πεφτει λιγη μια χαρα ειναι. Αλλα καμοια φορα μονο διαβαζωντας δεν μπορεις να καταληξεις τι ακριβως χρειαζεσε. Καλα θα ηταν αν υπηρχε μαγαζι που να μπορουσαμε να δοκιμαζαμε οσα preamps θελαμε για να καταλαβαιναμε την διαφορα ποιοτητας  :P

 

Βρηκα ενα βοηθητικο αρθρο για οποιον ενδιαφερετε παντως

 

http://tweakheadz.com/microphone_preamps.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρειαζεται για τα recordings μου να αγορασω και ενα καλο mic preamp

 

Για τι recordings μιλάμε; Σπίτι; Studio; Κάνεις παραγωγές που θέλεις να βγάλεις προς τα έξω ως έχουν;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι προενίσχυση και να εχει η κάρτα,μια πρόσθετη σίγουρα θα κάνει έστω και μικρή διαφορά!Μου είχανε προτείνει μια απιστευτη προενίσχυση,αλλά δυστυχώς δεν θυμαμαι μαρκα και μοντέλο....Θα το τσεκάρω και θα σου στείλω πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι recordings μιλάμε; Σπίτι; Studio; Κάνεις παραγωγές που θέλεις να βγάλεις προς τα έξω ως έχουν;

 

Κυριως μεταλ thrash/deathcore κλπ.  Φιλε ειναι για το home studio μου το οποιο θα γινει upgrade αυτο τον καιρο. Και επειδη θα βαλω παραγγελια απο Thomann σκεφτομουνα αν θα επαιρνα κανα εξτρα mic preamp. Η παραγωγη που εχω μπροστα τωρα ειναι για αλμπουμ (μεταλ) και θελω την ηχογραφηση οσο πιο αξιοπρεπες. σημ. μιξη/μαστερινγκ μαλλον θα γινουν αλλου.

 

 

Ό,τι προενίσχυση και να εχει η κάρτα,μια πρόσθετη σίγουρα θα κάνει έστω και μικρή διαφορά!Μου είχανε προτείνει μια απιστευτη προενίσχυση,αλλά δυστυχώς δεν θυμαμαι μαρκα και μοντέλο....Θα το τσεκάρω και θα σου στείλω πληροφορίες!

 

ωραιος περιμενω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσεις πανω απο 500 ευρω ΑΝΑ ΚΑΝΑΛΙ ναι αξιζει να παρεις προενισχυσεις,αν ειναι να δωσεις παρακατω δεν θα ακουσεις καμμια σοβαρη διαφορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά προενισχυτών μικροφώνου είναι το τελευταίο που θα αρχίσεις να  προσθέτεις στην αλυσίδα της ηχογράφησής σου. Η σωστή ηχητική διαμόρφωση του χώρου ηχογράφησης, καλά όργανα και καλά μικρόφωνα προηγούνται. Η κάρτα σου έχει αξιοπρεπέστατους προενισχυτές και αυτού του επιπέδου οι κάρτες δεν έχουν πραγματικό by pass των προενισχυτών τους. Δοκιμή preamp έξω απο το χώρο σου, τα μικρόφωνά σου κλπ δεν έχει νόημα, δεν έχεις μέτρο σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τοτε θα αφησω για το μελλον την προενισχυση.

 

Η σωστή ηχητική διαμόρφωση του χώρου ηχογράφησης, καλά όργανα και καλά μικρόφωνα προηγούνται. 

 

Αυτο το δουλευω ηδη  :)

 

Ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.....η προενίσχυση μικροφώνου είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της όλης αλυσίδας. Κατ'αρχάς είναι το σημείο στο οποίο γίνεται η δεύτερη πιο σημαντική μετατροπή στην ροή του σήματος (μέτα την πρώτη και σίγουρα πιο σημαντική από όλες, δηλαδή την μετατροπή της πίεσης του αέρα, δηλαδή της κινητικής ενέργειας σε ηλεκτρικό φορτίο, που είναι δυσικά το μικρόφωνο). Η προενίσχυση είναι αυτή που αναλαμβάνει να μετατρέψει την ελάχιστη σε ισχύ έξοδο του μικροφώνου σε line level σήμα κατάλληλο είτε προς ηχογράφηση είτε προς παιρεταίρω επεξεργασία....αυτό σημαίνει πως κατά βάση σε αυτό ακριβώς το σημείο διαμορφώνοντε σε πολύ μεγάλο βαθμό τα τελικά τεχνικά χαρακτηριστικά του προς ηχογράφηση σήματος (S/N Ratio, αρμονική παραμόρφωση, κλπ κλπ).

Οι καλές λοιπόν προενισχύσεις εκτός από το αν διαθέτουν κάποιον συγκεκριμένο ηχητικό χαρακτήρα (όπου φυσικά υπάρχει το προσωπικό΄γούστο και αισθητική του καθενός) οφείλουν να προσφερουν κάποια συγκεριμένα χαρακτηριστικά σε ότι αφορά το καθαρά τεχνικό μέρος (ποσοστό ενίσχυσης, θόρυβος κλπ).

 

Σε ότι αφορά την σχέση προενίσχυσης-μικροφώνου, τα πράγματα είναι μάλλον αντίστροφα.....μια καλή σχεδίαση και υλοποίηση προενίσχυσης θα βοήθήσει ένα μικρόφωνο να αποδώσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του τουλάχιστον με τον τρόπο που το παρουσιάζει ο κατασκευαστής του. Για παράδειγμα υπάρχουν αρκετά δυναμικά και ribbon μικρόφωνα με εξαιρετικά χαμηλή έξοδο στα οποία τα ποσοστά ενίσχυσης που απαιτούντε είναι πολύ μεγαλύτερα.....αντίστοιχα στις ίδιες περιπτώσεις εξαιτίας της μεγάλης αντίστασης εξόδου των μικροφώνων απαιτείται εξαιρετικά μεγάλη αντίσταση εισόφου από την προενίσχυση για να επιτευχθεί αυτό που ονομάζουμε impedance bridging και καθορίζει σε πολύ μγάλο βαθμό όχι μόνο την ενίσχυση του σήματος αλλά και την συχνοτική συμπεριφορά του.....με πολύ απλά λόγια μια καλή προενίσχυση θα αναδείξει τα όποια προτερήματα ή έστω τον πραγματικό χαρακτήρα και του πιο φθηνού μικροφώνου....αντίστροφα μια φθηνή κακοσχεδιασμένη προενίσχυση θα χαντακώσει και το πιο ακριβό μικρόφωνο.

 

Στην περίπτωση μας τώρα.....

Δεν έχω ακούσει την συγκεκριμένη κάρτα ήχου και φυσικά τις προενισχύσεις της....σίγουρα η focusrite είναι ένα brand name με παράδοση στο θέμα προενίσχυση (βέβαια υπό άλλη ιδιοκτησία αλλά και νοοτροπία αλλά anyway....)

Από τα χαρακτηριστικά τξς κάρτας, διαπιστώνει κανείς ότι στην πράξη μιλάμε για χαμηλά επίπεδα ενίσχυσης (55db συνολικά) που είναι πιθανόν να μην είναι αρκετά σε κάποιες περιπτώσεις. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά η αντίσαση εισόδου αλλά κρίνωντας από τα γενικότερα χαρακτηριστικά σίγουρα μιλάμε για μια generic λογική που συνήθως ακολουθείται σε αυτές τις περιπτώσεις δηλαδή μια είσοδο της τάξης του 1KOhm....αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό είναι απλά η πεπατημένη που σημαίνει πως φτιάχνουμε κάτι για να δουλεύει λίγο πολύ με όλα τα μικρόφωνα αξιοπρεπώς......

 

Τι σημαίνει τώρα αυτό?

 

...τίποτα απολύτως....ισχύει αυτό που σου είπε ο sf.....αν πρόκειται να επενδύσεις σε προενίσχυση μικροφώνου θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου budget τουλάχιστον 500 ευρώ και πάνω ΚΑΙ να ξέρεις τι θέλεις και γιατί δεν σου κάνει αν δεν σου κάνει η υπάρχουσα κατάσταση.

 

Συμπερασματικά.....οι συγκεκριμένες προενισχύσεις , όπως και σε όλες μα όλες τις κάρτες ήχου (με εξαίρεση κάποια πολύ ακριβά Interface) είναι παραπλήσιες μέτριες σχεδιάσεις που αναλόγως τις απαιτήσεις και τις συνθήκες μπορεί να δώσουν από απόλυτα ικανοποιητικά αποτελέσματα έως το αντίστροφο.

 

Πρέπει λοιπόν πρώτα να είσια σίγουρος για το ποιες είναι οι απαιτήσεις σου από μια προενίσχυση και μετά να αναρωτηθείς αν ο υπάρχον εξοπλισμός σου δεν τις ικανοποιεί....

Τότε μπορείς να σκεφτείς το αν και κυρίως ποια (τύπο, ηχόχρωμα, συγκεκριμένες απαιτήσεις ενίσχυσης και "matching" με συγκεκριμένα μικρόφωνα κλπ) θα μπορούσες να αποκτήσεις.

 

Μπορείς να βρεις περισσότερα πράγματα σχετικά με την άποψη μου για τις προενισχύσεις εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=73

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου