Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Drum Room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαερισμος και ηλεκτρικα ολοκληρώθηκαν. Εντος ημερων θα αναρτησω φωτογραφίες και λεπτομερειες.

 

Μια ερωτηση όποιος μπορει να απαντησει. Σε 3πλη γυψοσανιδα μπορω να κρεμασω ηχεια σε επιτοιχιες βασεις που ζυγίζουν 9 κιλα το καθε ηχειο? Με ουπατ γυψοσανιδας παντα.

 

Μου εχουν πει γενικα να μην το ρισκαρω. Καλο θα ηταν να υπαρχει σκελετος απο πισω ή καποιο σιδερο που θα μαγκώσει η βιδα

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ επειδή είναι (και αυτό) η δουλειά μου. Καταρχήν 9 κιλά βάρος σε "σκέτη" γυψοσανίδα με βύσμαν ξεχασέ το! Εφόσον δεν υπάρχει μεταλ. σκελετός στο σημείο που θες να τα κρεμάσεις (γιατί εάν υπάρχει, απλώς βιδώνεις κατευθείαν με τρυπανόβιδες),δες εάν ο τοίχος είναι κολλημένος (ή σχεδόν) πίσω απ'τις γυψοσανίδες, για να βιδώσεις τις βάσεις σε αυτόν με μεγάλες βίδες(10ρες ή 12ρες) και μεταλικά βύσματα τοίχου, μετά από τις διαμπερές τρύπες που θα κάνεις στις "σανίδες".  Εάν οι γυψοσανίδες έχουν "αέρα" απ'τον τοίχο τουλάχιστον 4,0 εκ. τότε μπορείς να βάλεις, με κάθε επιφύλαξη όμως, αυτό:                                                               bysma+gypsosanidas+3.jpg        Όταν λες 3πλη γυψοσανίδα, εννοείς ~3,5 εκ. συνολικό πάχος; Εάν ναι, τα βύσματα γυψοσανίδας "πιάνουν" μέχρι ~1,5-2,0 εκ.Οπότε το πάχος των γύψων είναι δώρον άδωρον. Και κάτι τελευταίο, μην διανοηθείς να βάλεις βύσματα τούβλου (που μερικοί τα πουλάνε σαν γυψοσανίδας) επειδή είναι πιο μακριά-μεγάλα, οπότε θα πιάσουν όλο το πάχος των γυψοσανιδών......Αυτά και ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ επειδή είναι (και αυτό) η δουλειά μου. Καταρχήν 9 κιλά βάρος σε "σκέτη" γυψοσανίδα με βύσμαν ξεχασέ το! Εφόσον δεν υπάρχει μεταλ. σκελετός στο σημείο που θες να τα κρεμάσεις (γιατί εάν υπάρχει, απλώς βιδώνεις κατευθείαν με τρυπανόβιδες),δες εάν ο τοίχος είναι κολλημένος (ή σχεδόν) πίσω απ'τις γυψοσανίδες, για να βιδώσεις τις βάσεις σε αυτόν με μεγάλες βίδες(10ρες ή 12ρες) και μεταλικά βύσματα τοίχου, μετά από τις διαμπερές τρύπες που θα κάνεις στις "σανίδες".  Εάν οι γυψοσανίδες έχουν "αέρα" απ'τον τοίχο τουλάχιστον 4,0 εκ. τότε μπορείς να βάλεις, με κάθε επιφύλαξη όμως, αυτό:                                                               bysma+gypsosanidas+3.jpg        Όταν λες 3πλη γυψοσανίδα, εννοείς ~3,5 εκ. συνολικό πάχος; Εάν ναι, τα βύσματα γυψοσανίδας "πιάνουν" μέχρι ~1,5-2,0 εκ.Οπότε το πάχος των γύψων είναι δώρον άδωρον. Και κάτι τελευταίο, μην διανοηθείς να βάλεις βύσματα τούβλου (που μερικοί τα πουλάνε σαν γυψοσανίδας) επειδή είναι πιο μακριά-μεγάλα, οπότε θα πιάσουν όλο το πάχος των γυψοσανιδών......Αυτά και ελπίζω να βοήθησα!

 

Πισω απο τις γυψοσανιδες εχει κενο. Οταν λεω 3πλη γυψοσανιδα εννοω 3 φυλλα γυψοσανιδας το ενα πανω στο αλλο.

 

Για τα ουπα εννοω αυτα και στη βαση του ηχειου μπαινουν 4

 

http://www.zarkaditools.gr/stereosi-2/vusmata-oupa/oupa_gipsosanidas2013-05-19-20-51-53_-detail

 

 

Η βαση ειναι αυτη

 

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1208&pId=75902

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πισω απο τις γυψοσανιδες εχει κενο. Οταν λεω 3πλη γυψοσανιδα εννοω 3 φυλλα γυψοσανιδας το ενα πανω στο αλλο.Για τα ουπα εννοω αυτα και στη βαση του ηχειου μπαινουν 4
  Εγώ θα σου πρότεινα, εφόσον υπάρχει κενό πίσω από τις γυψοσανίδες όπως λες, την λύση της φωτογραφίας που ανέβασα πιο πάνω.                                                                                            
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 8 μήνες αργότερα...

Video Tutorial: Drum Room - Μέρος 1ο - Εισαγωγή

Θεωρητική ανάλυση σε Απλά Ελληνικά σχετικά με το θόρυβο, την ηχομόνωση και την ηχο(θορυβο)μείωση. Με πρακτικά παραδείγματα σχετικά με τα υλικά που πρεπει να χρησιμοποιήσουμε καθώς και με τη διαδικασία της κατασκευής.

 

Τί πρεπει ΝΑ κάνουμε καθώς και τι ΔΕΝ πρεπει να κάνουμε.

 

Το tutorial εχει γίνει με γνώμονα τη δική μου κατασκευή, η οποία βασίστηκε σε πολύ έρευνα καθώς και πολύ κόπο. Το tutorial αυτο δεν αποτελει τον "μαγικό ζωμο του Πανοραμίξ" ή οποιαδήποτε "μυστική συνταγη".

 

Είναι το δικό μου case study, με τα δικά μου (απλά πιστεύω) λόγια, στη δική μου γλώσσα..."for dummies"

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι το δικό μου case study, με τα δικά μου (απλά πιστεύω) λόγια, στη δική μου γλώσσα..."for dummies"

 

Σπύρο σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μας και με αυτό το video...

 

το θεωρώ πολύ σημαντικό, γιατί "αποκαθήλωσες" με κόπο και υπομονή τις "σειρήνες της ευκολίας" που αντιμετώπισες και δεν σε πτόησαν οι "αποτυχίες", αλλά τις έκανες "γερή βάση" ώστε να πετύχεις τελικά να ικανοποιήσεις την πραγματική σου ανάγκη αναζητώντας την καλύτερη λύση για σένα, χωρίς να συμβιβαστείς με κάποια μεσοβέζικη που θα "νομιμοποιούσε" την απαιδεψιά κάποιου από τους διάφορους ημιμαθείς κάγκουρες, που φαντάζομαι βρέθηκαν εν αφθονία στον δρόμο σου... είτε σαν φίλοι, είτε σαν γνωστοί, είτε σαν "επαγγελματίες"...

 

respect ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Σπύρο έχω παρακολούθηση την δουλειά σου βήμα βήμα όταν το έφτιαχνες και το κατάφερες πάρα πολύ καλά και έμαθα μαζί σου όπως και όσοι το παρακολούθησαν πολλά πράγματα που δεν γνωρίζαμε.

 

Τρομερή η επεξήγηση όπως ακριβώς πιο ευκολονόητο μπορούσες να το κάνεις και πιστεύω ότι σαν τελευταία πινελιά του έργου σου με τα video αξίζεις συγχαρητήρια.

 

Να είσαι πάντα καλά καλές γιορτές από μένα και σου εύχομαι τα καλύτερα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστω για τα λόγια σας...εγω πλεον δεν εχω λόγια για τους ανθρωπους που με βοηθησανε και με καθοδηγησανε ωστε να υλοοποιήσω ενα όνειρο. Το βίντεο κατεβηκε και ξαναανεβηκε με τιτλους τελους και σε HD ποιοτητα και το θα το βρειτε εδω

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου