Προς το περιεχόμενο

Hard Disks for Sound Libraries?


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω γυρω στα 3TB samples

 

 

  :o

 

  :o

 

  :o

 

 

Εντάξει ;D. Τα έχεις όλα ;D.

 

Ε, με κόστος καμια 100 χιλιάδες ευρώ  ;D δε νομίζω να τσιγκουνευτείς για 2-3 χιλιαρικάκια για 3ΤΒ SSD  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπα δε τα εχω ολα... Θελω και τα υπολοιπα ;D ;D ;D ;D.... 

Παντως εκτος του OS που θα μπει σε SSD δεν υπαρχει χρημα για τπτ αλλο. Και αυτο με το ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ! :)

Και για να κάνω άλλη μία φορά την ερώτηση...Έχεις παρατηρήσει αλλαγές στη λειτουργία του pc και των προγραμμάτων προς το καλύτερο ή είναι ελάχιστη η διαφορά;

Για μένα που τρέχω ας πούμε μόνο το Sonar και κάποια vst's αξίζει να κινηθώ σε ssd;Ή και με κλασσικό hdd δεν θα δω διαφορά;

look how it goes

εχεις πιο γρηγορο σε εγγραφη/διαβασμα δισκο θα εχεις και καλυτερη ταχυτητα σε ΟΤΙ περναει μεσα απο αυτον

με λιγα λογια αν δεν σε χαλαει να περιμενεις λιγα δευτερολεπτα παραπανω να κανει boot ο υπολογιστης - αν δεν σε χαλαει να περιμενεις λιγα δευτερολεπτα παραπανω να ανοιξει το DAW σου - τοτε δεν βλεπω ουσιαστικο λογο να κανεις την μεταβαση

 

ομως

με κλασσικο δισκο 7200rpm - ο υπολογιστης στο στουντιο εκανε boot σε 1,5 λεπτο

με raptor δισκο 10000rpm  - ο υπολογιστης εκανε boot σε 40 δευτερολεπτα

με ssd 270mb read / 165 mb write - ο υπολογιστης εκανε boot σε 18 δευτερολεπτα

 

Εχω γυρω στα 3TB samples

ποιος εισαι ? ποιος σε εστειλε ? ;D ;D :P

 

περα απο την πλακα

αυτο που θα εκανα (και εχω κανει) στην θεση σου ειναι να βαλω σκληρους σε κουτι με εξοδο firewire ή eSata ή usb 3 (εγω εχω βαλει με firewire 800)

 

οσον αφορα το κουτακι της WD ή οποιοδηποτε κουτι με ethernet

αυτα τα κουτια ή ολοκληρωμενοι σκληροι δισκοι ειναι καθαρα για να εχεις αρχεια που θελεις να μοιραστεις μεσω δικτυου εκει μεσα

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι εξωγηινος απο τον πλανητη των  Δειγματων...Τον Sampletron...

Ας πουμε και καμια βλακεια να περναει η ωρα.... ;D

και συμφωνω απολυτως μαζι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ εξωτερικούς δίσκους για αυτές τις δουλειές προς Θεού! Εχω κάψει 2 σε διάστημα <2-3 χρόνια επειδή τους λειτουργούσα συνέχεια. Μου πήρε 2 σκληρούς για να καταλάβω οτι είναι ΜΟΝΟ για backup και ακόμα κλαίω τα 700 + GB data που έχασα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί το setup σου δεν σε καλύπτει όπως έχει τώρα?

 

Αυτό που είπε ο messalion είναι το πιο σωστό, ότι δηλαδή η ταχύτητα του δίσκου επηρεάζει ότι περνάει μέσα από τον συγκεκριμένο δίσκο. Για μουσικές εφαρμογές είναι πολύ απλά τα πράγματα.

 

Αν βάλεις γρήγορο δίσκο για λειτουργικό(και το πιθανό για το sequencer) τότε απλά θα ανοίγει γρήγορα το pc σου και το sequencer σου.

 

Αν βάλεις γρήγορο δίσκο για τα projects τότε θα μπορείς να ανοίγεις πιο πολλά audio tracks ταυτόχρονα.

 

Αν βάλεις γρήγορο δίσκο για τις βιβλιοθήκες τότε θα φορτώνουν πιο γρήγορα τα δείγματα.

 

Η κοινή λογική σε ένα audio pc λέει ότι δεν μας ενδιαφέρει πολύ ο δίσκος του OS και των βιβλιοθηκών γιατί απλά κερδίζουμε λίγο χρόνο παραπάνω, σε αντίθεση με τον δίσκο των projects που ανεβάζει στην ουσία τις δυνατότητες για multi-track recording/playback.

 

Βέβαια αν εσύ ή οποιοσδήποτε πιστεύει ότι δεν θα χρειαστεί παραπάνω από 64 κανάλια σε 48KHz ή 40 περίπου κανάλια σε 96KHz τότε καλύπτεται μια χαρά με έναν δίσκο 7200rpm. Αν πάλι πιστεύεις ότι φορτώνεις πολύ συχνά δείγματα και χάνεις πολύ χρόνο σε αυτό το κομμάτι τότε καλύτερα να επιλέξεις να αναβαθμίσεις αυτό τον δίσκο.

 

Οι ssd λόγω τιμής δεν συμφέρουν για τίποτε άλλο εκτός από OS.

Η πιο λογική επιλογή από άποψη κόστους και απόδοσης είναι το RAID αλλά αυτό και πάλι μόνο σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει ένας μόνο δίσκος. ΠΧ μπορείς άνετα να κάνεις RAID στους 2 δίσκους που έχεις τώρα τα samples και να διπλασιάσεις την απόδοση με 0 κόστος....

Οι raptors είναι και αυτοί μια λύση αλλά λόγο αυξημένου θορύβου και χαμηλότερης αξιοπιστίας δεν προτιμούνται από πολλά studio.

 

Τέλος για τους εξωτερικούς οποιοσδήποτε eSATA, Firewire800 ή USB3 θεωρητικά σε καλύπτει αλλά εγώ θα το θεωρούσα σαν λύση ανάγκης καθώς οι περισσότεροι εξωτερικοί δίσκοι δεν αναφέρουν καν αν είναι 7200rpm και εκτός από αυτό επειδή οι δίσκοι είναι ιδιαίτερα ευπαθείς σε μετακινήσεις έχουν πολύ υψηλότερο failure rate...

Ένας λόγος για να θέλει κάποιος να βάλει τις βιβλιοθήκες του σε εξωτερικό δίσκο είναι ότι χρησιμοποιεί τις ίδιες βιβλιοθήκες σε 2 υπολογιστές(1 desktop και ένα laptop πχ) και δεν θέλει να έχει 2 φορές τις ίδιες βιβλιοθήκες σε διαφορετικούς δίσκους.

 

Το θέμα είναι τι θέλεις από όλα αυτά εσύ να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι raptors είναι και αυτοί μια λύση αλλά λόγο αυξημένου θορύβου και χαμηλότερης αξιοπιστίας δεν προτιμούνται από πολλά studio.

θορυβου ?? αξιοπιστιας ?? μαλλον καπου το εχεις μπερδεψει ;) (αν φυσικα τους συγκρινεις με τους SSD τοτε ΝΑΙ )

Τέλος για τους εξωτερικούς οποιοσδήποτε eSATA, Firewire800 ή USB3 θεωρητικά σε καλύπτει αλλά εγώ θα το θεωρούσα σαν λύση ανάγκης καθώς οι περισσότεροι εξωτερικοί δίσκοι δεν αναφέρουν καν αν είναι 7200rpm και εκτός από αυτό επειδή οι δίσκοι είναι ιδιαίτερα ευπαθείς σε μετακινήσεις έχουν πολύ υψηλότερο failure rate...

Ένας λόγος για να θέλει κάποιος να βάλει τις βιβλιοθήκες του σε εξωτερικό δίσκο είναι ότι χρησιμοποιεί τις ίδιες βιβλιοθήκες σε 2 υπολογιστές(1 desktop και ένα laptop πχ) και δεν θέλει να έχει 2 φορές τις ίδιες βιβλιοθήκες σε διαφορετικούς δίσκους.

συγνωμη αν καταλαβες κατι αλλο αλλα φυσικα αναφερωμουν σε εξωτερικο κουτι με αυτες τις συνδεσεις οποτε και "ξερεις" τι θα βαλεις μεσα  ;)

Το θέμα είναι τι θέλεις από όλα αυτά εσύ να κάνεις.

the most certain thing  :D

 

ΟΧΙ εξωτερικούς δίσκους για αυτές τις δουλειές προς Θεού! Εχω κάψει 2 σε διάστημα <2-3 χρόνια επειδή τους λειτουργούσα συνέχεια. Μου πήρε 2 σκληρούς για να καταλάβω οτι είναι ΜΟΝΟ για backup και ακόμα κλαίω τα 700 + GB data που έχασα !

φυσιολογικο ειναι - αμα σου πεφτουν δεξια και αριστερα τοτε......θα σχηματισεις αυτη την αποψη :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θορυβου ?? αξιοπιστιας ?? μαλλον καπου το εχεις μπερδεψει ;) (αν φυσικα τους συγκρινεις με τους SSD τοτε ΝΑΙ )

Δεν έχω μπερδέψει τίποτα... Ένας raptor είναι μακράν το πιο θορυβώδες component σε έναν ήσυχο υπολογιστή και είναι λιγότερο αξιόπιστοι από έναν caviar black πχ. Επίσης κατάλαβα αυτό που έλεγες εσύ για κουτί σκληρού αλλά αναφερόμουν στον OP.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μπερδέψει τίποτα... Ένας raptor είναι μακράν το πιο θορυβώδες component σε έναν ήσυχο υπολογιστή και είναι λιγότερο αξιόπιστοι από έναν caviar black πχ. Επίσης κατάλαβα αυτό που έλεγες εσύ για κουτί σκληρού αλλά αναφερόμουν στον OP.

λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω αλλα κανεις λαθος - ενας raptor με 2,5αρη σκληρο ειναι εξαιρετικα αθορυβος,οπως και οι ωρες ζωης του και η ψυξη που διαθετει τον καθηστα ως μια πιο αξιοπιστη λυση απο εναν caviar

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο ξέρω ο raptor είναι αισθητά πιο θορυβώδης από έναν caviar. Με μια μικρή έρευνα βρήκα ότι η διαφορά είναι περίπου 3db.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου