Προς το περιεχόμενο

Hard Disks for Sound Libraries?


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Το setup του PC τα τελευταια χρονια ειχε ως εξης.

4 internal HDs.

1os Operating System-2os Projects-3os Program Libraries A-4os Program Libraries B

Τις libraries των program τις ειχα ξεχωριστα σε 2 δισκους για να μην αργει το συστημα στο φορτωμα

των δειγματων.

Αυτο που σκεφτομαι ειναι να κανω μια αναβαθμιση του συστηματος με καινουργιους δισκους με το ιδιο setup, η να προτιμησω external hard disks για αυτη την δουλεια.?

Στη 2η περιπτωση θα εχω το πλεονεκτημα να σβηνω τους δισκους οταν χρησιμοποιω το pc για αλλες δουλειες εκτος μουσικης με αποτελεσμα να μην φθειρονται οι δισκοι.

Επισης οι exHDs θα εχουν την ιδια αποδοση με τους internal? Και ποιο πρωτοκολλο συνδεσης ειναι το ποιο καταλληλο για αυτη την δουλεια?

 

Θα ηθελα την γνωνη σας και οποιος μπορει ας προτινει και καποιο αλλο ολοκληρωμενο setup.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε θα σου συνιστούσα εξωτερικούς δίσκους. Σε καμία περίπτωση. Ούτε καν για αξιοπιστία- παραμύθια σκορδαλιά. Στριμωγμένοι είναι, θερμοκρασία ανεβάζουν, τούμπες τρώνε  ;D εγώ τους έχω σακατέψει όλους, μεγάλη απάτη  ;D ;D ;D

 

Αντίθετα σου συνιστώ SSD. Αφού θα διαβάζει μόνο, η αξιοπιστία θα είναι πολύ μεγάλη και η ταχύτητα ασύγκριτη.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα σου συνιστώ SSD. Αφού θα διαβάζει μόνο, η αξιοπιστία θα είναι πολύ μεγάλη και η ταχύτητα ασύγκριτη.

ξεχασες να ανφερεις ομως οτι θα του φυγει ο ντακος μολις δει τις τιμές τους :D

οι SSD (προς το παρων) ειναι μονο για να εχεις 1 και αυτον για το λειτουργικο σου μιας και ενας στα 160gb  εχει κοντα στα 300 ευρω

 

το setup που εχω δει στα πιο πολλα στουντιο και εχω πραξει και ο ιδιος ειναι το εξης

 

ssd ή raptor σαν 1ος (για το λειτουργικο)

2 ή και περισσοτεροι "εξωτερικοι" με συνδεση firewire 800

                  ή

2 ή και περισσοτεροι "εξωτερικοι" με συνδεση usb 3

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασες να ανφερεις ομως οτι θα του φυγει ο ντακος μολις δει τις τιμές τους :D

οι SSD (προς το παρων) ειναι μονο για να εχεις 1 και αυτον για το λειτουργικο σου μιας και ενας στα 160gb  εχει κοντα στα 300 ευρω

 

Καλά γενικά οι τιμές των σκληρών δίσκων εδώ και 2-3 μήνες έχουν ανέβει x2 και x3 σε ορισμένες περιπτώσεις!Οπότε υπομονή μέχρι να πέσουν πάλι γιατί κι εγώ που στήνω ένα pcακι εδώ και καιρό, το μόνο που μου λείπει είναι να δω τι θα κάνω με το θέμα του σκληρού!

 

 

το setup που εχω δει στα πιο πολλα στουντιο και εχω πραξει και ο ιδιος ειναι το εξης

 

ssd ή raptor σαν 1ος (για το λειτουργικο)

2 ή και περισσοτεροι "εξωτερικοι" με συνδεση firewire 800

                  ή

2 ή και περισσοτεροι "εξωτερικοι" με συνδεση usb 3

 

 

messalion ssd μόνο για το λειτουργικό ή και για τα προγράμματα;Οι εξωτερικοί τι ρόλο παίζουν;Διευκρίνισέ το λίγο αν μπορείς γιατί δεν κατάλαβα και με ενδιαφέρει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γενικά οι τιμές των σκληρών δίσκων εδώ και 2-3 μήνες έχουν ανέβει x2 και x3 σε ορισμένες περιπτώσεις!Οπότε υπομονή μέχρι να πέσουν πάλι γιατί κι εγώ που στήνω ένα pcακι εδώ και καιρό, το μόνο που μου λείπει είναι να δω τι θα κάνω με το θέμα του σκληρού!

βασικα τον δικό μου τον intel τον ειχα παρει οσο εχει και τωρα - αν ισχυει αυτο που λες (εχω καιρο να το ψαξω) δεν καταλαβαινω το γιατι αλλα.......εσυ κατι παραπανω θα ξερεις ;)

messalion ssd μόνο για το λειτουργικό ή και για τα προγράμματα;Οι εξωτερικοί τι ρόλο παίζουν;Διευκρίνισέ το λίγο αν μπορείς γιατί δεν κατάλαβα και με ενδιαφέρει! :)

στον SSD ή raptor (λειτουργικο,DAW,vst's,plug ins)

και στους εξωτερικους (libraries,και projects)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ειχα δει και ενα ωραιο Boxακι που επαιρνε 6 η 8 σκληρους (εσωτερικους) και ειχε συνδεση ethernet με το Pc, μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον με δικη του τροφοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ψαξει το θεμα με το κουτι με συνδεση ethernet αλλα μου φανηκε οτι δε ειναι χρησιμο για δουλεια στο studio οπου χρειαζεσαι διαφορετικες πηγες για τα samples, γιατι απο οσο γνωριζω οι δισκοι που βαζεις μεσα δε φαινονται χωριστα αλλα σαν ενας. Επισης ενα τετοιο κουτι πχ Western Digital Sentinel κοστιζει περιπου 1400 €.

Μια συνδεση ethernet Gigabit δε σημαινει οτι θα λειτουργουν πιο γρηγορα οι δισκοι.Οι δισκοι θα δωσουν αυτο που μπορουν απο μονοι τους με οποια συνδεση και να προτιμησεις αρκει να μην ειναι κατωτερη απο την ταχυτητα των δισκων.

Παντως εμενα η καλυτερη συνδεση για εξωτερικο δισκο μου φαινεται eSATA. Το κουτι να εχει και κουμπι on-off για να τον ανοιγεις και τον κλεινεις οποτε θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκληροί έχουν ακριβύνει γιατί έπαιξαν κάτι πλημμύρες στην Ταυλάνδη και υπάρχει έλλειψη.

 

 

multiprofes7 πόσα giga είναι οι βιβλιοθήκες σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα τον δικό μου τον intel τον ειχα παρει οσο εχει και τωρα - αν ισχυει αυτο που λες (εχω καιρο να το ψαξω) δεν καταλαβαινω το γιατι αλλα.......εσυ κατι παραπανω θα ξερεις

Οι solid-state ήταν και απο πριν σε ψηλές τιμές αλλά επειδή όπως σου είπα έψαχνα καθημερινά, παρατήρησα και σε αυτούς μία αύξηση όσον αφορά την τιμή!

 

Απο κει και πέρα αυτό που είχα πάρει σαν απάντηση όταν ρώτησα για την αύξηση στις τιμές των δίσκων σε κατάστημα που ασχολείται κυρίως με το στήσιμο pc για audio εφαρμογές ήταν ότι λόγο των πλυμμυρων πριν κάτι μήνες στην ταϊλάνδη υπήρχε πρόβλημα στην αγορά...Φαντάζομαι ότι τα παιδιά θα ήξεραν κάτι πολύ παραπάνω! :)

 

Ξέρεις τι είναι να μαζεύεις λίγο λίγο να πάρεις έναν hdd 750Gb και ξαφνικά να βλέπεις ότι η τιμή του είναι 50+% πάνω;;Είχα τρελαθεί! ;D

 

στον SSD ή raptor (λειτουργικο,DAW,vst's,plug ins)

και στους εξωτερικους (libraries,και projects)

 

Σε ευχαριστώ! :)

Και για να κάνω άλλη μία φορά την ερώτηση...Έχεις παρατηρήσει αλλαγές στη λειτουργία του pc και των προγραμμάτων προς το καλύτερο ή είναι ελάχιστη η διαφορά;

Για μένα που τρέχω ας πούμε μόνο το Sonar και κάποια vst's αξίζει να κινηθώ σε ssd;Ή και με κλασσικό hdd δεν θα δω διαφορά;

 

edit:Με πρόλαβε ο Μάνος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου