Προς το περιεχόμενο

Hard Disks for Sound Libraries?


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπενθύμιση: η WD έχει βγάλει δύο γενιές SATA δίσκων για υψηλές ταχύτητες. Η πρώτη λεγόταν Raptor, η δεύτερη Velociraptor.

Προφανώς ο messalion αναφέρεται στη δεύτερη (για την οποία όντως λέγονται πολύ καλά πράγματα σε ό,τι αφορά τη σχέση επιδόσεων και θορύβου λειτουργίας και πάντα για τα δεδομένα ενός συμβατικού δίσκου).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω αλλα κανεις λαθος - ενας raptor με 2,5αρη σκληρο ειναι εξαιρετικα αθορυβος,οπως και οι ωρες ζωης του και η ψυξη που διαθετει τον καθηστα ως μια πιο αξιοπιστη λυση απο εναν caviar

Raptror και αθόρυβος δεν υπάρχει.... Με 37 dbA average seek noise δεν τον λες και αθόρυβο.

Σε σύγκριση με έναν Seagate Baracuda που έχει 30 dbA είναι μεγάλη διαφορά πάντως. Όποιος είναι κάτοχος ενός raptor (όπως και εγώ εξάλλου) ξέρει καλά τον θόρυβο που βγάζει.

Αν έχεις κανένα γουρούνι κάρτα γραφικών με ανεμηστηράκια που απογειώνονται τότε οκ δεν θα σε ενοχλήσει, αλλά αν έχεις ένα αθόρυβο σύστημα που μπορεί άνετα να έχει noise level γύρω στα 20 dbA(χωρίς τον δίσκο) τότε μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

 

Μακάρι να ήταν αθόρυβος γιατί είναι πολύ καλή λύση για recoding drive αλλά δυστυχώς δεν είναι...

 

Επίσης στον velociraptor αναφέρομαι και εγώ. Επίσης έχει διαφορά στο συχνοτικό περιεχόμενο του θορύβου μιας και ο velociraptor τείνει να βγάζει πολύ πιο υψηλές συχνότητες από τους υπολοίπους δίσκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο ξέρω ο raptor είναι αισθητά πιο θορυβώδης από έναν caviar. Με μια μικρή έρευνα βρήκα ότι η διαφορά είναι περίπου 3db.

τι googlaρες ?

 

Υπενθύμιση: η WD έχει βγάλει δύο γενιές SATA δίσκων για υψηλές ταχύτητες. Η πρώτη λεγόταν Raptor, η δεύτερη Velociraptor.

Προφανώς ο messalion αναφέρεται στη δεύτερη (για την οποία όντως λέγονται πολύ καλά πράγματα σε ό,τι αφορά τη σχέση επιδόσεων και θορύβου λειτουργίας και πάντα για τα δεδομένα ενός συμβατικού δίσκου).

παραληψης απο μερια μου που δεν εδωσα εντελως την κωδικη ονομασια αλλα αναφερθηκα στο οτι εχει 2,5αρη δισκο - στην αγορα απ'όσο ξερω μονο ο velociraptor εχει 2,5αρη δισκο (απο raptor γενια παντα)

 

 

Raptror και αθόρυβος δεν υπάρχει.... Με 37 dbA average seek noise δεν τον λες και αθόρυβο.

Σε σύγκριση με έναν Seagate Baracuda που έχει 30 dbA είναι μεγάλη διαφορά πάντως. Όποιος είναι κάτοχος ενός raptor (όπως και εγώ εξάλλου) ξέρει καλά τον θόρυβο που βγάζει.

Αν έχεις κανένα γουρούνι κάρτα γραφικών με ανεμηστηράκια που απογειώνονται τότε οκ δεν θα σε ενοχλήσει, αλλά αν έχεις ένα αθόρυβο σύστημα που μπορεί άνετα να έχει noise level γύρω στα 20 dbA(χωρίς τον δίσκο) τότε μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

 

Μακάρι να ήταν αθόρυβος γιατί είναι πολύ καλή λύση για recoding drive αλλά δυστυχώς δεν είναι...

 

Επίσης στον velociraptor αναφέρομαι και εγώ. Επίσης έχει διαφορά στο συχνοτικό περιεχόμενο του θορύβου μιας και ο velociraptor τείνει να βγάζει πολύ πιο υψηλές συχνότητες από τους υπολοίπους δίσκους

i rest my case

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης εδω ειναι τα dbs για τον καθενα

                        idle/seek

  raptor:      27 dBA / 37 dBA

caviar black:  29 dBA / 34 dBA

 

http://www.silentpcreview.com/wd-black-2tb-vr600

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω εναν Velociraptor και 3 WD Caviar. O Velociraptor ειναι αρκετα θορυβωδης σε συγκρισει μα τους αλλους 3 Caviar που βρισκονται στο ιδιο σημειο του υπολογιστη.

Δηλαδη με το που ανοιξεις το PC ακους τον Velociraptor να δουλευει, οι αλλο απλως δινουν μια αισθηση του οτι υπαρχουν χωρις να ενοχλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω οτι μπορει αυτη η (κατ εμε) αναιπεσθητη διαφορα στον θορυβο μπορει να ειναι ενοχλητικη για καποιους

διαφωνω ομως μεχρι εκει που δεν παει οτι εχει φτιαξει καποιος μηχανημα τοσα ευρω και εχει τσιγκουνευτει το κουτι του που ειναι απο τσιγκο και το προβλημα γιγαντωνεται εκει μεσα

επισης διαφωνω οτι μια τοσο μικρη ελαχιστη διαφορα στον θορυβο κανει εναν δισκο "ακαταλληλο" για μουσικη επεξεργασια

Μακάρι να ήταν αθόρυβος γιατί είναι πολύ καλή λύση για recoding drive αλλά δυστυχώς δεν είναι...

 

με λιγα λογια

αμα το αμαξι σου ειναι κατσαριδακι και του βαλεις μηχανη ferrari....iam sorry but την στιγμη που θα πηγαινεις με 200 το τελευταιο που θα σε ενοχλει ειναι ο θορυβος του κινητηρα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το noiz είναι forum μουσικής τεχνολογίας. Οπότε όταν κρίνω τον velociraptor τον κρίνω από την σκοπιά ενός home-project-proffessional studio.

 

Έχω την τύχη λόγο επαγγέλματος να περνάνε πολλά pc από τα χέρια μου και πολλά κουτιά επίσης. Πίστεψέ με σε οποιοδήποτε κουτί και να έχω βάλει velociraptor ακόμα και σε πολύ ακριβά με ηχομονωτικά κτλ και πάλι ακουγόταν αρκετά. Ακουγόταν τόσο που μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις έχει χρειαστεί να βάλουμε κουτί silencing για τον δίσκο...

 

Αν έχεις ένα studio και έχει ξοδέψει πολλά λεφτά για να το ηχομονώσεις δεν θέλεις να έχεις μια πηγή θορύβου μέσα στο studio σου.

 

Επίσης δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι κατάλληλος για μουσική επεξεργασία, εγώ το μόνο που είπα είναι ότι επειδή είναι θορυβώδης αρκετά studio δεν τον προτιμούν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρομαι που εχουμε αυτη την ευγενικη αντιπαλοτητα γιατι τουλαχιστον φενεσαι ανθρωπος που ξερεις τι λες και δεν πετας χαζομαρες :D

 

οσο και αν μου φενται υπερβολικο το

σε οποιοδήποτε κουτί και να έχω βάλει velociraptor ακόμα και σε πολύ ακριβά με ηχομονωτικά κτλ και πάλι ακουγόταν αρκετά. Ακουγόταν τόσο που μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις έχει χρειαστεί να βάλουμε κουτί silencing για τον δίσκο...

επισης προσωπικα σε οσα στουντιο εχω παει ή ssd θα χρησημοποιουν ή velociraptor....

τι να σου πω ? απο κει και περα μπορει εσυ να το εχεις εναγει τοσο πολυ σε επιστημη που και αυτα τα 3db διαφορά να σου κανουν τοσο μεγαλη εντυπωση στο αυτι και να σε εκνευριζει ή να σου χαλαει τη δουλεια ::)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία ντεσιμπέλ είναι σημαντική διαφορά (αν δεν κάνω λάθος +25% διαφορά στην ένταση). Σου υπενθυμίζω ότι μετρούνται λογαριθμικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χαίρομαι γιατί στην ουσία δεν διαφωνούμε καν.

 

Εγώ απλά είπα ότι οι velociraptors έχουν ένα επίπεδο θορύβου υψηλότερο από τους υπόλοιπους δίσκους και τιμή πολλές φορές πάνω από διπλάσια σε σχέση με έναν απλό 7200 στην ίδια χωρητικότητα.

 

Επίσης με ένα raid η απόδοση είναι μεγαλύτερη από τον velociraptor. Άρα πολλοί που τους απασχολεί το επίπεδο του θορύβου προτιμούν την λύση του raid.

 

Και η διαφορά από τα 37 dbA στα 30 πχ που είναι οι seagate είναι μεγάλη. Σκέψου ότι ένα studio για να ρίξει το επίπεδο θορύβου από το 37 στα 30 μπορεί να έχει επενδύσει μερικές χιλιάδες ευρώ για να τα καταφέρει και σίγουρα δεν θα θέλει να του το ανεβάσει πάλι ένας σκληρός δίσκος.

 

Τώρα όσον αφορά τα κουτιά σίγουρα ένα φθηνό κουτί θα έχει πολύ μεγαλύτερο θόρυβο κυρίως από συντονισμούς. Τα πιο ακριβά κουτιά λόγω κατασκευής και μόνο μειώνουν πολύ τον στερεόφερτο θόρυβο αλλά ακόμα και αυτά έχουν μεγάλες τρύπες για μπαίνει και να βγαίνει αέρας στο κουτί. Και όποιος ξέρει λίγα πράγματα από το πως μεταδίδεται ο ήχος (δεν λέω ότι εσύ δεν ξέρεις) ξέρει ότι και 10% αν είναι διάτρητη μια επιφάνεια αρκεί για να περάσει το 95% του ήχου. Άρα και με το καλύτερο κουτί του κόσμου τον αερόφερτο θόρυβο δεν τον γλυτώνεις εύκολα...

 

Επίσης μην ξεχνάς και το θέμα του συχνοτικού περιεχομένου του θορύβου. Στο λινκ που εσύ παραθέτεις από το silentpcreview  φαίνεται αυτό ξεκάθαρα καθώς ο raptor έχει πολύ θέμα ακόμα και σε συχνότητες πάνω από τα 5KHz (το γνωστό γουργούρισμα του raptor).

 

Τέλος να πω ότι μπορεί να φαίνεται ότι το ψυρίζω πάρα πολύ και το πιο πιθανό είναι ότι ο μέσος χρήστης ακόμα και του noiz δεν θα έχει πρόβλημα με τον θόρυβο του raptor καθώς θα έχει πηγές θορύβου που θα τον ξεπερνάνε αλλά όπως είπα από την αρχή για πολλά studio θα έχουν διαφορά τα 3-5-7 db. Είναι θέμα το τι θέλει να επιτύχει ο κάθε χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου