Προς το περιεχόμενο

Hard Disks for Sound Libraries?


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χώρια που βλέποντας τις τιμές διαπιστώνουμε ότι ο Raptor δεν συμφέρει. Αντί για 220 ευρώ για τον 300 GB 2.5άρη, δίνεις 180 και έχεις 1ΤΒ σε RAID 0, πιο γρήγορο και μεγαλύτερο. Ακόμα και τα 380 ευρώ ενός SSD 240 GB είναι (ΙΜΗΟ) καλύτερη επένδυση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χώρια που βλέποντας τις τιμές διαπιστώνουμε ότι ο Raptor δεν συμφέρει. Αντί για 220 ευρώ για τον 300 GB 2.5άρη, δίνεις 180 και έχεις 1ΤΒ σε RAID 0, πιο γρήγορο και μεγαλύτερο. Ακόμα και τα 380 ευρώ ενός SSD 240 GB είναι (ΙΜΗΟ) καλύτερη επένδυση.

το raid 0 απλως σου συγχωνευει την χωρητηκοτητα δεν σου αυξανει και στροφες  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το raid 0 απλως σου συγχωνευει την χωρητηκοτητα δεν σου αυξανει και στροφες  ;)

 

 

Αν αύξανε απλά τη χωρητικότητα, τότε γιατί να το κάναμε;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το raid 0 απλως σου συγχωνευει την χωρητηκοτητα δεν σου αυξανει και στροφες  ;)

Και βάζει δύο δίσκους να μιλάνε ταυτόχρονα με το υπόλοιπο σύστημα, αυξάνοντας αισθητά τις επιδόσεις. Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο setup είναι το data security, όχι η απόδοση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ορίστε και η δική μου πρόταση :

 

1. Δίσκος συστήματος -> ότι νάναι ... δεν τον θεωρώ χρήσιμο στη μουσική επεξεργασία. Θα μπορούσε επίσης να φιλοξενεί και το Backup των Projects, λοιπά προγράμματα κλπ. 

2. Δίσκος ενεργού/ών Projects -> Εδώ χρειάζεσαι ταχύτητα (για τα κανάλια που χρησιμοποιείς) οπότε οι δίσκοι SSD είναι μονόδρομος. Ανάλογα με τη χωρητικότητά του μπορείς να φυλάς περισσότερα ή λιγότερα ΕΝΕΡΓΑ Projects.

3. Δίσκος Δειγμάτων ->  Εδώ χρειάζεσαι ταχύτητα αλλά ΚΑΙ χωρητικότητα οπότε η Λύση είναι SATA & RAID0 (σαφώς καλύτερη λύση από μεμονωμένους δίσκους ...Raptors ή άλλους και σαααααφώς οικονομικότερη από πολλαπλούς SSD) πχ 2 Χ 3 ΤB μας κάνει 6 λαχταριστά και σφαιράτα Τερρατάκια ...

 

Ούτε εξωτερικοί ούτε άλλες αηδίες ... (Οι SCSI έχουν ψιλοφύγει απ την πιάτσα ή μου φαίνεται ?)

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ξανανοίξω το θέμα και να προσθέσω και την σειρά Caviar SE της WD μόνο και μόνο για να δω τι απόψεις έχει ο κόσμος;

 

Αυτή η σειρά πως ακριβώς μπορεί να αξιοποιηθεί;Εννοώ αποτελεί μία καλή επιλογή για να φιλοξενήσει ας πούμε λειτουργικό και προγράμματα ή είναι περισσότερο κατάλληλη για sound libraries για παράδειγμα;Απο θόρυβο τι λέει σε σχέση με την σειρά Caviar Black;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά ξανανοίγω το θέμα γιατί θέλω βοήθεια στην επιλογή ενός δεύτερου δίσκου...Ο λόγος που τον θέλω είναι για να αποθηκεύσω τις βιβλιοθήκες από το πακέτο της Native Instruments(Komplete Elements) και από το Sonar(το οποίο θα εγκαταστήσω όπου να ναι), γιατί μέχρι στιγμής τα έχω όλα μαζί με τα προγράμματα ηχογράφησης σε έναν δίσκο και θα ήθελα να απελευθερώσω χώρο!

 

Επειδή δυστυχώς δεν παίζουν και πολλά χρήματα θα τον πάρω μεταχειρισμένο!Μέχρι 50 μπορώ νομίζω να διαθέσω!

Όσον αφορά την χωρητικότητα...Με 320-500GB θα είμαι μια χαρά!

 

 

Ο δίσκος που έχω τώρα είναι ένας WD Caviar Black!Δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής και η αλήθεια έιναι ότι αν τον έβρισκα κάπου μεταχειρισμένο θα τον αγόραζα αμέσως...Επειδή όμως απ ότι φαίνεται πολύς κόσμος προτιμάει την σειρά Caviar Black και δεν τους δίνει εύκολα...Σκέφτηκα την περίπτωση των Caviar Green!Έχω όμως τις επιφυλάξεις μου γιατί ποτέ μέχρι στιγμής δεν έχει πει κάποιος καλά λόγια...

 

Για την δουλειά που τον θέλω, πιστεύετε ότι κάποιος από την σειρά Caviar Green θα με καλύψει ή θα έχω προβλήματα;

 

Είμαι ανοιχτός στο να ακούσω κι άλλες προτάσεις αν είναι!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Oi Caviar Green είναι και καλά οικολογικοί (εξού και το όνομα "πράσινο"). Το πρόβλημα είναι ότι ρίχνουν τις στροφές σε κάθε ευκαιρία για να γλυτώσουν ενέργεια οπότε... δεν κάνουν με την καμιά για samples!

 

Εγώ έχω 3 Caviar Black στον Η/Υ και δεν τους αλλάζω (ακόμη) με τίποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου