Προς το περιεχόμενο

Hard Disks for Sound Libraries?


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τι έχω δοκιμάσει, άσε να το ξέρω εγώ. Αν είχες έστω και την παραμικρή επαφή με τη μουσική δημιουργία θα ήξερες πόσο σπαστικό είναι να περιμένεις να "ξυπνήσει" ο σκληρός, για να συνεχίσεις το project σου. Αλλά πάλι είμαι σίγουρος ότι σε αυτό που κάνεις δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα.

 

Τώρα όμως, αίφνης, εκτός του να ξέρεις (αλλα να μη λες) τι έχεις δοκιμάσει εσύ, γνωρίζεις και τι έχω κάνει εγώ. Δεν γνωρίζεις όμως.

 

Όσον αφορά τη μπηχτή για το αν γνωρίζω από μουσική δημιουργία, στείλε μου τη δισκογραφία σου με π.μ.

 

Υπάρχει;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί να σου τη στείλω; Για να αρχίσεις πάλι να αναζητάς για εμένα στο διαδύκτιο, όπως κάνεις για άλλους;

 

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι...

 

Αλλά, ακόμη και αν ήξερα, τι πρόβλημα υπάρχει με το να αναζητώ (εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος) πληροφορίες στο Διαδίκτυο; Κρυφός είσαι;

 

Το ζήτημα είναι ότι επικαλείσαι μουσική εμπειρία (και μάλιστα, απαξιώνοντας εμένα επειδή δεν την έχω), αλλά δεν ενδιαφέρεσαι να αποδείξεις ότι έχεις τέτοια εμπειρία. Οπότε, μην την επικαλείσαι - δε σε προκάλεσε κανείς να το πράξεις.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ να σταματήσει εδώ αυτός ο χαριτωμένος διάλογος. Είναι κρίμα να χαλάει ένα θέμα που περιέχει πλήθος χρησιμότατων πληροφοριών. Ευχαριστώ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες πόσο σπαστικό είναι να κάνεις υποθέσεις για τον άλλο;  ;)

 

Λοιπόν, αποδέχομαι και πιστεύω, και από ότι έχω καταλάβει όντως έχεις μουσική εμπειρία.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι το γιατί να κατηγορούμε μια εταιρία, αν στα spec της έχει ως προυπόθεση ένα γρήγορο σκληρό.

 

Δηλαδή όταν έχει 4 giga RAM και διπύρηνο είναι καλά, αλλά όταν ζητάει γρήγορο σκληρό είναι άσχημα;

 

Το ότι απαιτεί 60 giga για ένα πιάνο, έχει να κάνει με τις τεχνικές δειγματοληψίας. Και βέβαια 60 giga δεν μπορούν (ακόμα) να τραβηχτούν από τη RAM. Άρα στο παιχνίδι μπαίνει ο σκληρός.

 

Αφού λοιπόν μιλάμε για πιάνο, θέλουμε πολυφωνία, άρα πολλαπλά streams άρα γρήγορος σκληρός.

 

Αν βέβαια μιλάμε για λιγότερα κανάλια, ή μικρότερο όγκο κλπ ο green θα κάνει τη δουλειά. Βέβαια αυτό με το "ξύπνημα" ισχύει, αλλά αν απλά φορτώνουμε και όλα καλά, τότε δεν μας απασχολεί.

 

Συνεπώς ο green, όπως είπα από την αρχή, είναι καλός για back up και για δείγματα που φορτώνουν στη RAM. Όταν θέλουμε stream δεν είναι προτεινόμενος.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι...

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ και τους δυο που ασχοληθήκατε με το θέμα μου! :)

 

Λοιπόν, για να μην γίνει καμία παρεξήγηση...Σε αυτό που είπες manosx ότι ο black είναι πρότιμοτερος από έναν Green συμφωνώ και είναι κάτι που γνωρίζω κι εγώ ο ίδιος!Όπως έγραψα και στην αρχή, έχω ήδη έναν Black και αν μπορούσα να πάρω άλλον έναν θα το έκανα...Δυστυχώς όμως επειδή δεν παίζουν χρήματα μπορώ να κινηθώ μόνο για κάτι μεταχειρισμένο και μέχρι στιγμής ότι έχω βρει σε μεταχειρισμένο που να μπορεί να αντέξει και η τσέπη μου είναι δίσκοι από την κατηγορία Green καθώς και κάποιοι πιο παλιοί Seagate Barracuda(εκδόσεις 7200.9/10/11)!

 

Οπότε όπως σωστά μετέφρασε και την απορία μου ο trolley, είναι τελικά οι WD Caviar Green κατάλληλοι για την συγκεκριμένη δουλειά που τους θέλω;Η ανάλυση που έκανε για τους Green μπορώ να πω ότι με έκανε να καταλάβω πολλά πραγματάκια!

 

Πάντως, αν τελικά η επιλογή ενός Caviar Green δεν θεωρείται η καλύτερη για την αποθήκευση sound libraries, τι άλλο θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου