Προς το περιεχόμενο

Τι πεταλιερα να πάρω?


Zografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας. Έχω μια απορία τι πεταλιέρα να πάρω γιατί από αυτά δεν ξέρω και πολλά σχεδόν τίποτα ;D. Έχω μια IBANEZ GRG-170DX BK και έναν ενισχύτη MARSHAL MG15FX. Παίζω κυρίως μέταλ για παράδειγμα Metallica,Megadeth,Iron maiden....

Θα ήθελα να μου πειτε τι δουλεια κανει το πεταλι. εγω θα ηθελα να αλλα ζω καναλια δηλαδη απο clean σε overdrive και ουτε καθε εξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώσόρισες Ζωγράφε. :)

 

Κανάλια αλλάζουν (αν έχουν περισσότερα από ένα) οι ενισχυτές. Με κάποιο διακόπτη ή με το δικό τους footswitch. Δε θα "αλλάζεις κανάλια" με ένα πετάλι ή μια πεταλιέρα.

 

Εσύ θες με το πάτημα ενός κουμπιού να περνάς από καθαρό σε βρώμικο και αντίστροφα, ναι; Αυτό μπορείς να το πετύχεις είτε με ένα πετάλι overdrive ή distortion, είτε έχοντας μια πεταλιέρα εφόσον σε ενδιαφέρει να έχεις στη διάθεσή σου και άλλα εφέ πέρα απ' τα γκάζια.

 

Βλέπω ότι ο ενισχυτής σου έχει κάποια ενσωματωμένα εφέ. Τα έχεις απορρίψει; Φαντάζομαι πως ναι.

 

Όσο για το "τί δουλειά κάνει το πετάλι"...κάνει αυτή που του λέει ο κατασκευαστής του ;D: Αν είναι booster ανεβάζει την ένταση, αν είναι overdrive προσθέτει gain, αν είναι delay κάνει ΝΤΑΝ ΝΤΑΝ ΝΤΑΝ ΝΤΑΝ ΝΤΑΝ ;D

 

Κι αφήνοντας την πλάκα κατά μέρος, τα ερωτήματά σου είναι πολύ ασαφή. Πες μας πόσα λεφτά θες να διαθέσεις, πώς και πού σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το πετάλι ή την πεταλιέρα.

Κι αν υπάρχουν κι άλλες απορίες, ακόμα κι αν φοβάσαι ότι μπορεί να είναι "χαζές", μη κωλώνεις. Εδώ είμαστε. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ηθελα να αλλα ζω καναλια δηλαδη απο clean σε overdrive και ουτε καθε εξης.

 

αυτό που περιγράφεις το κάνει το footswitch, που είναι αυτό ακριβώς, ποδοδιακόπτης

 

άλλο το footswitch

άλλο το πετάλι

άλλο η πεταλιέρα

 

για να δεις στην πράξη τι κάνουν τα πετάλια, ψάξε στο youtube για "overdrive pedal", "delay pedal", "reverb pedal"

 

για να δεις τι κάνει μια πεταλιέρα, ψάξε για "line6 floor pod", "boss gt-10" "vox tonelab"

 

θα πετύχεις βίντεο που θα δείχνουν τις λειτουργίες του καθενός, ειδικά αν βάλεις και τη λέξη review ή  demo στην αναζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου προτεινω τη boss gt-8 (θα τη βρεις μονο μεταχειρισμενη) που κανει γυρω στα 200-250 και καθαρισες βεβαια θελει λιγο ψαξιμο ;D

Τι κανει μια πεταλιερα?

1)σου προσφερει ΑΠΕΙΡΑ ΕΦΕ

2)σου δεινει τη δυνατοτητα του amp modeling δηλαδη τις προσομειωσεις γνωστων ενισχυτων με αρκετη ακριβια

3)μπορεις να αλλαζεις(στην ουσια οχι του ενισχυτη) καναλια μονο ομως αν εχεις την παραμορφωση απο την πεταλιερα

4)αν εισαι απειρος με εφε και γενικοτερα με το θεμα ηχος ειναι οτι καλυτερος για να πειραματιστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες...Τα λενε πολυ καλα!Απο την αλλη,αν δεν θες να μπλεξεις με πολλα εφε και πολυ ψαξιμο,θα σου προτεινα να παρεις 2-3 καλα πεταλακια(ενα overdrive-distrortion,ενα delay,ενα wah ισως κ ενα chorus)ωστε να τα ρυθμιζεις πιο ευκολα και χωρις πολυ ψαξιμο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα, θα συμωφνήσω με τους παραπάνω σε ότι αφορά την πεταλιέρα και θα προτείνω την Digitech, μια πολύ καλή εταιρία στον τομέα των "πολυεφέ". Αν ο φιλός μας θέλει να παίζει στο σπίτι του και να κάνει εξάσκηση και για το συγκεκριμένο είδος θα τον βολέψει αρκετά κάποιο μοντέλο της συγκεκριμένης εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Θελω να παιζω σπιτι μου (προς το παρον για αργοτερα δεν ξερω )

2)Earendil θελω να αλλαζω τα καναλια απο καθαρο σε βρομικο και το αντιστοιχο χωρις να χανω χρονο τιν ωρα που πεζω. Επισης τα εφε που εχει πανω δεν τα εχω αποριψει τελειως.

3) Εχω μια απορια το τραγουδι Fade to Black των Metallica το ξερετε ολοι λογικα αυτη η αλλαγη απο καθαρο σε βρομικο πως γινετε τι χρισιμοποιει ο Ηετφιλντ σε αυτη την περιπτωση. Κατι τετιες αλλαγες θελω να κανω

4) για λεφτα τωρα μιν ξοδεψω πανω απο 50 ευρω γιατι οπως ειπα το θελω μονο για το σπιτι μου

5) Αυτος εδω ειναι ποδοδιακοπτης που αλλαζει απο καθαρο σε βρομικο??http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=2888

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 ευρώ είναι πάρα πολύ λίγα για πεταλιέρα, εκτός αν θες να πάρεις καμια παμφθηνη που θα σε ξενερώνει τόσο αν θες να φτιάξεις έναν χ ήχο, όσο και στο να παίξεις.

 

 

Γνώμη μου είναι, με την παραπάνω αλλαγή στο fade to black που ανέφερες, να πάρεις ένα πεταλάκι distortion, όχι απαραίτητα καινούριο! Ψάξε στις αγγελίες του noiz, χωρίς να έχω κοιτάξει τι παίζει τώρα, κάτι θα βρεθεί, η κρίση αν μη τι άλλω σίγουρα δημιουργεί ευκαιρίες!!! Μην φοβηθείς την δοκιμή, όσο λίγα και να είναι τα χρήματα, σίγουρα οι περισσότεροι που πουλάνε πράγματα εδώ δεν θα στην αρνηθούν!!

 

με 50 ευρώ θα πάρεις κάτι με το οποίο και θα μάθεις να κάνεις σωστές αλλαγές που είναι κάτι βασικό για έναν κιθαρίστα, και καλύτερο (ποιοτικά) ήχο θα έχεις από τον κράπ ενισχυτή!!!

(μιλάω ώς κάτοχος του Marshall και όχι ως το κλασσικό "εχω-ακουσει-οτι-οι-MG-είναι-για-πέταμα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα με ενα entry level pedal - behringer um 300 που εχει ενα 20 € και να ξερεις οτι ο κοσμος των πεταλιων ειναι μεγαλος....

Δες το βιντεο να καταλαβεις

 

εγω εχω http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_metal_muff.htm

και με εχει υπερκαλυψει προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώσόρισες Ζωγράφε. :)

 

Κανάλια αλλάζουν (αν έχουν περισσότερα από ένα) οι ενισχυτές. Με κάποιο διακόπτη ή με το δικό τους footswitch. Δε θα "αλλάζεις κανάλια" με ένα πετάλι ή μια πεταλιέρα.

 

Βλέπω ότι ο ενισχυτής σου έχει κάποια ενσωματωμένα εφέ. Τα έχεις απορρίψει; Φαντάζομαι πως ναι.

 

 

Γιατί δεν του είπε κανείς να πάρει λαμπάτο ενισχυτή???  ;D ;D ;D

 

Σοβαρά τώρα... αν καταλαβά καλά θέλεις αυτό το foottswitch:

http://www.thomann.de/gr/marshall_mg_stompware.htm

 

Ο ενισχυτής σου εχει 4 "αποθηκεύσιμα" κανάλια και αυτό είναι το πετάλι που σε βοηθάει να εχεις πρόσβαση σε κάθε ένα απο αυτά πατώντας το αντίστοιχο κουμπί... έτσι θα έχεις και καθαρό-overdrive και τα υπόλοιπα εφφέ (chorus/delay...) του ενισχυτή σου.

 

Αλλιώς για ακόμα πιο οικονομικά θα ταχθώ υπέρ του saviola !

 

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου